Reklama

Przygotowanie organizmu do ciąży

Kobiety, będąc w ciąży, zwykle pamiętają o regularnych wizytach u ginekologa, wybraniu odpowiedniego imienia dla dziecka, zaopatrzeniu się w wyprawkę, a często zapominają o kondycji swojego organizmu. Jest to niezwykle ważne. O tym, jak istotne jest przygotowanie do tego stanu, odpowiada fizjoterapeutka Honorata Dziel (Wielkopolskie Centrum Terapii Naturalnych) w jednym z odcinków internetowego serialu poświęconemu rodzicielstwie “Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie”. W rozmowie z Agnieszką Hyży dzieli się poradami dotyczącymi zdrowia kręgosłupa, stawów i mięśni podczas ciąży.

Reklama

Podstawą jest nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Sama przygotowywałam się do ciąży rok, byłam na określonej diecie, dbałam o ruch i kondycję swojego ciała. Czasami decyzja o zadbaniu o siebie, spodziewając się już dziecka, podjęta jest zbyt późno.

Podczas ciąży wydzielany jest hormon relaksyny, który rozluźnia stawy i mięśnie. W połączeniu z dużym obciążeniem na partie krzyżowe – biodrowe i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Uniemożliwia to zwiększoną aktywność ruchową. Niektóre ćwiczenia są wręcz niewskazane, gdyż mogą one powodować skurcze porodowe. Odradza się wykonywania takich aktywności, podczas których może nastąpić upadek na brzuch. Dlatego też nie najlepszym pomysłem są jazda na rolkach, czy też intensywne bieganie (chyba że wcześniej biegałaś regularnie, wtedy, za zgodą ginekologa będzie to możliwe do ok. 7-8 miesiąca ciąży).

Jakie ćwiczenia są wskazane?

Istnieją jednakże sposoby, aby wzmocnić mięśnie wewnętrzne i rozluźnić organizm. Dzięki nim obciążenia w ciele rozkładają się bardziej równomiernie, a lepsza postawa wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie i odczuwanie mniejszych dolegliwości bólowych. Dlatego też polecanymi aktywnościami podczas ciąży są:
• basen
• rozciąganie
• Joga
• stabilizacja mięśni głębokich oraz mięśni kegla
• spacery

U pacjentek, które potrzebują szybkiej ulgi w uśmierzeniu bólu, stosuję terapię igłową, czyli akupunkturę. Wykonywana w okolicy miednicy i pośladków, przynosi szybkie efekty, już po jednym zabiegu - wspomina Honorata.

Ważne jest zatem, aby zadbać o sposobność kontaktu z fizjoterapeutą. Dostaniesz wtedy podpowiedź, jakiego rodzaju ćwiczenia będą pomocne w złagodzeniu bólów pleców, zarówno podczas ich nasilenia, jak i w dłuższej perspektywie. Obejrzyj odcinek i zobacz przykłady ćwiczeń, które możesz wykonywać, aby wzmocnić mięśnie głębokie, zwiększyć kontrolę nad swoim organizmem, a także odciążyć kręgosłup.

Oddychanie pomocne w walce z bólem

Nie doceniamy roli, jaką pełni prawidłowy oddech w walce z nasilającym bólem. Dzięki właściwej technice można rozluźnić mięśnie i je uspokoić. Będzie to również niezwykle pomocne podczas samego porodu. Zarówno u fizjoterapeuty, jak i podczas ćwiczeń rozciągających można nauczyć się łączyć oddech z pracą mięśni, co w efekcie przekłada się na lepsze panowanie nad reakcjami organizmu i spokojniejsze funkcjonowanie w ciąży oraz w trakcie porodu. Przekonała się tym Agnieszka Hyży, która miała okazję wykonać kilka ćwiczeń pod okiem fizjoterapeutki. „Nawet nie wiedziałam, że tak można pracować swoim ciałem. ” – relacjonuje dziennikarka.

Reklama


Najważniejsze jest to, że spodziewając się dziecka, wcale nie trzeba cierpieć. Wykonując prawidłowe ćwiczenia ruchowo – oddechowe, mając kontakt z fizjoterapeutą i dbając o odpowiednią równowagę w zakresie przyjmowanych składników odżywczych (takich jak np. dobrze dobrany magnez), można poczuć się lepiej, pozbyć uciążliwych skurczów nóg i co najważniejsze wzmocnić swoje plecy.

Reklama
Reklama
Reklama