Reklama

Im wcześniej zacznie się nauczanie, tym lepiej. Dziecku będzie łatwiej szło w przyszłości. Gdy odpowiednio wcześnie zacznie się “uczyć” języka obcego, tym większa szansa, że nie będzie miało wyraźnego rodzimego akcentu. Jeżeli zastanawiacie się, kiedy i jak najlepiej zacząć naukę języka obcego, zapraszamy do przeczytania tego krótkiego artykułu, w którym wyjaśnimy jak sprawić, aby maluch nie stracił zapału.

Reklama

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Jak najwcześniej :) Najprościej, jest gdy aparat mowy dziecka dopiero się kształtuje. Pamiętajmy, że “nauka” na tym etapie , przy czym należy pamiętać, że “nauka” na tym etapie wygląda kompletnie inaczej, niż w przypadku nastolatków czy dorosłych.

Na samym początku “nauką” będzie głównie osłuchiwanie się dziecka z danym językiem. Można to robić w zasadzie od jego narodzin - puszczać mu piosenki w języku obcym, oglądać przy nim filmy (np. podczas karmienia) i mówić do dziecka i przy dziecku w wybranym języku. Na ogół aż do czasów szkolnych nauka malca będzie polegała głównie na słuchaniu, zabawie i dopiero później na mówieniu i próbach komunikacji w języku obcym.

Kinderkraft LASTREE

Kinderkraft LASTREE

Jak zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Mówi się, że małe dzieci chłoną wiedzę jak gąbka - dlatego tak jak wspominaliśmy: im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Jak więc zacząć? Mówić, śpiewać, czytać, pokazywać obrazki. Maluchy najlepiej reagują na naukę języka właśnie podczas zabawy. Zazwyczaj śmieją się, pokazują palcem na różne przedmioty w książeczce i proszą (słownie lub gestami, zależy od wieku malca) o powtórzenie. Zdarza się jednak, że dziecko się buntuje: zamyka książeczkę, nie chce śpiewać, krzyczy. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie - nie naciskaj.

Nasze propozycje na osłuchanie dzieci z językami:
• krótkie wierszyki,
• piosenki,
• czytanie bajek,
• rozmowa,
• nauka poprzez zabawę.

Kinderkraft LUMI

Nawet jeśli dziecko nie mówi w drugim języku (a w ojczystym komunikuje się bez problemu), to na pewno zauważysz, że coraz więcej rozumie. Gdy dziecko podrośnie na tyle, by samo wyrażać większość podstawowych potrzeb, to warto zapoznać się ze strategią one time/place w kontekście nauczania języków obcych.

Strategia one time lub one place

One time - używanie drugiego języka w konkretnym czasie (np. wieczorem lub rano).
One place - używanie języka w danym miejscu, na przykład w kuchni bądź łazience.

Obie te strategie bazują na wykształceniu nawyku mówienia w danym języku. Szczególnie strategia one place może stanowić swego rodzaju zapalnik, który naturalnie przełączy w głowie dziecka myślenie w drugim języku. Obie strategie wymagają dyscypliny głównie od rodziców.

Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

Do pewnego etapu nauka języka obcego będzie czystą zabawą - i tak też powinno się do niej podchodzić. Poniżej przedstawiamy przykładowe sposoby na wsparcie nauki języka u dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, które zaprocentują w przyszłości.

Zabawa

Dobrze jest od małego kupować akcesoria, które ułatwią dziecku naukę. Można kupić zabawki elektroniczne, które po naciśnięciu obrazka mówią w danym języku nazwę przedmiotu/zwierzęcia. Można także postawić na inne rozwiązania, jak mata edukacyjna TIPPY od Kinderkraft, która ma nadrukowane zwierzęta oraz ich podpisy w języku angielskim. Gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek i wykaże gotowość, samo będzie pokazywać paluszkiem na zwierzątka, prosząc o przeczytanie ich nazwy.

TIPPY pokochała córka Joanny Krupy, ambasadorki marki Kinderkraft.
Codziennie bawimy się w peekaboo w namiocie. Pokazuję jej też zwierzęta i mówię do niej po polsku. Chcę, by Asha znała język polski tak dobrze just like me ;)

Joanna Krupa z córeczką Ashą podczas zabaw z matą Kinderkraft TIPPY

Dobrym rozwiązaniem jest również prowadzenie zabawy w języku obcym. Np. w przypadku angielskiego zamiast “w chowanego” bawcie się w “hide and seek”, a “A kuku” zamieńcie na “peek-a-boo”. Dziecko będzie osłuchiwać się z językiem, a także stworzycie atmosferę i sytuację, w której używanie języka angielskiego będzie naturalne i ryzyko buntowania się dziecka będzie mniejsze. Możecie wspólnie śpiewać, nazywać przedmioty po angielsku i liczyć - ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Książki

W przypadku książek warto sięgnąć po wydania dwujęzyczne, a nie tylko w jednym języku (np. tylko po angielsku). Pamiętaj, by zachować balans w nauce języka obcego, aby nie zniechęcić dziecka zarówno do języka, jak i do czytania samego w sobie. Warto zacząć więc od książeczek obrazkowych z onomatopejami i prostymi słowami dla najmłodszych, a gdy malec zacznie wyrażać niezadowolenie - przejść na ojczysty język.

Kinderkraft RACOON

Bajki

Jeżeli chcesz puszczać swojemu dziecku bajki, warto wykorzystać ten czas na osłuchanie malucha z językiem i puszczać mu adekwatne do stopnia rozwoju bajki w języku obcym. To oraz piosenki to jedna z najpopularniejszych metod ekspozycji na język obcy.

Postaw na zabawę!

Osłuchiwanie dziecka oraz nauka poprzez zabawę zawsze ma sens i zaprocentuje w przyszłości. Nie martw się, jeżeli zauważysz na pewnym etapie, że język ojczysty u Twojego dziecka jest dominujący - wynika to z większej ekspozycji na język oraz środowiska.

Musisz pozbyć się presji oraz schematów. W przypadku małych dzieci nie sposób uczyć języka tak, jak to się robi w szkole. Maluchy najlepiej nauczą się i oswoją z językiem obcym podczas wspólnego śpiewania, wyliczanek, zabawy czy - w odpowiednim wieku - podczas pokazywania na obrazki i nazywaniu przedmiotów na nich narysowanych.

Reklama

Wprowadzając drugi język w początkowym okresie życia, dajesz dziecku podwaliny niezwykłej umiejętności, jaką jest naturalne wyczucie języka. A przy okazji zacieśniasz z nim więzi i wspólnie spędzacie czas, tworząc niezapomniane chwile. A przecież o to chodzi w rodzicielstwie, które nie jest łatwe, ale może być bardziej easy ;)

Reklama
Reklama
Reklama