Jak zaaranżować mieszkanie w stylu slow life? Slow design na 5 sposobów
W nieustannie pędzącym świecie coraz mocniej zaczynamy doceniać koncept slow life, który pozwala na chwilę zwolnić i złapać oddech, choćby w swoim domowym azylu. Właśnie tak ta zyskująca na popularności idea wkracza do mieszkań i domów, by wprowadzić do nich harmonię, spokój i… porządek. A wszystko to w zgodzie z naturą, oczywiście.

Zuzanna Zawadka, architektka Decoroom, podpowiada, jak zastosować kilka zasad slow design i wykreować funkcjonalne i pełne dobrej energii wnętrza wprost stworzone do odpoczynku.
1. Slow design, czyli sztuka umiaru
Nadmiar przedmiotów w twoim domowym otoczeniu może powodować wrażenie chaosu, wprowadzać niepokój i skutecznie rozpraszać, zamiast zapewnić wyciszenie. Jak dowodzą różne, niezależne badania, prowadzone na przestrzeni ostatnich lat, bałagan może powodować stany stałego napięcia psychicznego, a nawet depresję. Nie bez powodu zatem zaczynamy skłaniać się ku uważnemu i świadomemu stylowi życia, który afirmuje umiarkowany minimalizm, pozbycie się rzeczy zbędnych i uporządkowanie przestrzeni mieszkania dla zdrowia ciała i ducha. Slow life rezygnuje z przepychu i nadmiaru gadżetów na rzecz powrotu do natury, wygody i porządku. Ograniczamy tu ilość dodatków, a te, które wybieramy mają inspirować, przywodzić ważne wspomnienia i wprowadzać w stan duchowego ukojenia. Kluczem do aranżacji jest tu wypracowanie równowagi w kwestii domowego wystroju – zacznij od pozbycia się zbędnych rzeczy, które burzą harmonię czy tych dawno nie użytkowanych, zwłaszcza z pomieszczeń dedykowanych odpoczynkowi. Cóż, powiedzenie, że mniej znaczy więcej ma tu pełną słuszność.

2. W zgodzie z naturą
Slow design wyrasta z natury, jako źródła spokoju i wszystkiego, co niezbędne, by żyć w pełni. Otaczająca nas przyroda ma do zaoferowania nie tylko organiczne materiały i bogactwo inspiracji. Rozwój cywilizacji przyniósł ze sobą rzemiosło przetwarzające zasoby ziemi i mórz, by ułatwiać lub upiększać codzienne życie człowieka. To właśnie rękodzieło użytkowe i produkty wytwarzane w małych manufakturach stają się tu praktycznymi dekoracjami, które jednocześnie podkreślają niepowtarzalny charakter danej przestrzeni. Postaw na ręcznie wyplatane kosze i jutowe dywany, haftowane serwety, surowe lniane obrusy. Spośród tekstyliów wybieraj bawełnę, len i wełnę, unikając sztucznych tkanin. Bliskość natury wyrazić możemy poprzez wprowadzenie miękkich, przyjaznych skórze materiałów, kojarzących się z nią motywów i palety barw ziemi – złamanych bieli, zieleni, beżów i brązów. Dobrze dobrana baza oparta o naturalne materiały, jak drewno i kamień, będzie doskonałym tłem dla skrupulatnie dobranych detali. I tu wchodzi temat roślin! Amatorzy idei slow kochają zwłaszcza te oczyszczające powietrze okazy! Takie gatunki jak zielistka, skrzydłokwiat, dracena odwrócona czy paproć są naturalnymi filtrami powietrza w twoim domu i dodatkowo je nawilżą, tworząc przyjazny mikroklimat. Poza tym żywa roślinność pięknie prezentuje się w każdym pomieszczeniu i udowodniono naukowo, że ma dobroczynne działanie na naszą psychikę. I tu nie można pominąć też nieocenionej roli naturalnego światła – im go więcej, tym lepiej!
3. Kojące kolory i motywy
W zachowaniu spójności i harmonii pomoże zastosowanie stonowanej palety barw ziemi i kilku ożywczych akcentów, które podkreślą indywidualną energię danej przestrzeni. Tonacja beży, złamanych bieli i mysich brązów w połączeniu z ciepłym drewnem i surowym kamieniem tworzy połączenie, którego przytulności ciężko się oprzeć. Tu także świetnie odnajdzie się zieleń w różnych odcieniach, a także zgaszone ochry, rdzawe tony pomarańczu czy głębokie niebieskości przywodzące na myśl wzburzone niebo. Jeśli zależy nam na dodatkowym urozmaiceniu wnętrz można pokusić się o wprowadzenie motywów fauny i flory. Dużą popularnością cieszą się te inspirowane naszym rodzimym ekosystemom, szczególnie lasom i dzikim łąkom. Stąd w aranżacjach wnętrz w stylu slow nie brakuje odwołań do mchu, drzew iglastych czy tajemniczych kwiatów. Na obrazach i plakatach spotkamy dzikie zwierzęta, a tekstylia zauroczą ręcznymi haftami prezentującymi dary lasu lub jego mieszkańców.

4. Meble i dodatki w stylu slow
We wnętrzach slow nie może zabraknąć wygodnej, miękkiej sofy i głębokiego fotela, ale w aranżację wpiszą się także stylowe hamaki, bujane fotele czy wiszące siedziska. Warto mieć na uwadze, że rytmiczne, jednostajne i relaksujące kołysanie szybko uspokaja i pozwala uwolnić endorfiny poprawiające nastój i redukujące stres. Meble w nurcie slow najczęściej czerpią ze stylistyki skandynawskiej, motywów etnicznych, a do tego z minimalistycznych linii skandynawskiego designu i surowej estetyki loftu. Możemy się też posiłkować perełkami retro! Tutaj świetnie pasują drewniane meble, ze szczególnym uwzględnieniem tych nadgryzionych zębem czasu. Wybierajmy dobrej jakości przedmioty w ponadczasowych formach, w tym także meble, bowiem wtedy będą służyć nam latami. Może warto wybrać się na pchli targ albo do sklepu ze starociami i odkopać tam wnętrzarskie skarby do renowacji? Trwałość takich produktów umożliwia przekazywanie ich kolejnym pokoleniom, dzięki czemu zyskują dodatkową wartość sentymentalną. Pamiętaj, że na koniec dnia najważniejszy jest komfort domowników i uzyskanie klimatu sprzyjającego wyciszeniu i relaksowi. W kuchni koniecznie zdecydujmy się na zabudowę na wymiar, która pozwoli zagospodarować w pełni przestrzeń i zapewni nam tyle miejsca do przechowywania, ile rzeczywiście potrzebujemy. To samo tyczy się szaf i łazienki – zabudowa stolarska pozwoli nam dopasować projekt do naszych indywidualnych preferencji.
Punktem obowiązkowym jest nastrojowe oświetlenie, czyli świece, lampiony i latarenki i zadbanie, by żarówki w oświetleniu bazowym dawały światło o kolorze jak najbardziej zbliżonym do dziennego. Charakteru nada marmurowa taca, na której ustawimy świece uwalniające ulubione zapachowe kompozycje.
Wybierając dodatki do swojego domowego azylu, nie możesz zapomnieć o roślinach prężących się w cementowych lub glinianych doniczkach. Esencjonalnymi dekoracjami o praktycznym zastosowaniu będą gliniane misy, patery, set do parzenia kawy lub herbaty – najlepiej wykonane w autorskiej pracowni lub… samodzielnie!

5. Prywatna strefa relaksu
Nie musisz wcale silić się na wielką wnętrzarską rewolucję, by we własnym domu stworzyć miejsce, w którym możliwy będzie komfortowy wypoczynek i wyciszenie zgodne z założeniami skandynawskich filozofii szczęścia. Do stylizacji swojego salonu dodaj miękkość pod postacią poduszek, pledów i zadbaj o nastrojowe oświetlenie. Usuń nadmiar przedmiotów i otul się spokojem na wygodnej sofie, gdzie możesz oddać się lekturze, filmowemu seansowi albo po prostu zamknąć oczy i delektować się błogą ciszą. Rytuał odpoczynku można wzbogacić zapachem naturalnych świec lub eterycznych olejków o relaksacyjnych właściwościach, roztaczanych za pomocą dyfuzora.
Mieszkanie w stylu slow life musi być przede wszystkim komfortowe dla domowników i funkcjonalne. Oszczędne podejście do dekoracji nie oznacza, że musimy zrezygnować ze zdobyczy technologii ułatwiających życie. Czujniki ruchu włączające światło czy wypływ wody z baterii są rozwiązaniami, które pozwolą na efektywne wykorzystanie energii i surowców, a tym samym przełożą się na oszczędności w domowym budżecie z korzyścią dla planety.
Sięgnij po więcej wnętrzarskich inspiracji – znajdziesz je na stronie pracowni projektowania wnętrz Decoroom. Zapraszamy!
Polecane
18 sposobów na podziękowanie za życzenia z okazji Dnia Kobiet. Dzięki tym pięknym słowom pokażesz bliskim, jak bardzo ich cenisz
18 wzruszających życzeń na Dzień Teściowej. Te piękne słowa umocnią rodzinne relacje
Oryginalne życzenia urodzinowe dla koleżanki. Piękne słowa, które trafią w serce solenizantki
Życzenia na Dzień Kobiet dla ukochanej. Słowa pełne miłości dla twojej wybranki
Podziękowania za życzenia imieninowe. Wyjątkowe słowa, aby wyrazić wdzięczność
Piękne życzenia bożonarodzeniowe religijne – inspirujące słowa na święta pełne duchowej głębi
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa