Reklama

Słabe, łamliwe i rozdwajające się paznokcie – przyczyny

Na złą kondycję paznokci mogą wpływać czynniki zewnętrzne, np. uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki wewnętrzne, takie jak niedobory witamin czy niektóre choroby.

Reklama

Nieodpowiednia pielęgnacja może sprawić, że płytka paznokci będzie krucha, przesuszona i rozdwajająca się. Do najczęstszych błędów należą:
• nieumiejętne piłowanie paznokci oraz używanie pilnika ze zbyt dużą gradacją,
• nieprawidłowe skracanie paznokci i stosowanie nieodpowiednich narzędzi do tego celu,
obgryzanie paznokci i skórek wokół nich,
• stosowanie zbyt inwazyjnych produktów do stylizacji paznokci (lakierów/odżywek z formaldehydem w składzie, częste stosowanie zmywaczy na bazie acetonu),
• nieprawidłowe zakładanie i zdejmowanie paznokci hybrydowych, akrylowych czy żelowych,
• używanie paznokci do otwierania przedmiotów lub zdrapywania naklejek,
• częsty kontakt dłoni z wodą i silnymi detergentami.

Na wygląd i stan paznokci wpływ mają nie tylko czynniki zewnętrzne, takie jak urazy mechaniczne i nieprawidłowa pielęgnacja, ale również dieta prowadząca do niedoborów minerałów i witamin. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zadbać o zbilansowane menu, które będzie dostarczało organizmowi niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.
Wygląd płytki paznokci może również świadczyć o stanie chorobowym. Do najczęstszych należeć będą: grzybica, łuszczyca, zanokcica oraz onycholiza. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z wymienionych jednostek chorobowych należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa w celu przeprowadzenia diagnozy i wdrożenia leczenia. Należy pamiętać, że każda zmiana, która pojawi się na płytce paznokci powinna być skonsultowana z lekarzem bądź podologiem (w przypadku zmian na paznokciach u stóp).

Jak wzmocnić płytkę paznokci?

Chcąc cieszyć się piękną płytką paznokci, należy odpowiednio o nią zadbać. Trzymanie się kilku prostych zasad może okazać się drogą do sukcesu w osiągnięciu twardych, błyszczących i zdrowych paznokci.

Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, akcesoria do skracania i piłowania paznokci oraz skórek. W drogeriach dostępny jest szeroki wybór asortymentu tego typu, należą do nich, między innymi: cążki, nożyczki, pilniki i polerki. W celu skrócenia płytki paznokci najlepiej zdecydować się na pilnik szklany. Tutaj równie ważna jest technika piłowania – należy wykonywać ruch wyłącznie w jednym kierunku. Dla osób nieprzekonanych do używania pilników szklanych, alternatywą mogą być pilniki papierowe, które niewątpliwie należą do najbardziej popularnych. W tym przypadku warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej ziarnistości (gradacji) pilnika – im mniejsza ziarnistość, tym jest on ostrzejszy. Pilnik gruboziarnisty (gradacja 80–100) stosuje się przede wszystkim do tipsów, pilnik drobnoziarnisty (gradacja 240-500) jest najczęściej stosowany do paznokci żelowych oraz w celu wygładzenia naturalnej płytki, natomiast polerka (gradacja 600) przeznaczona jest do matowienia i wyrównywania powierzchni naturalnego paznokcia.

W celu skrócenia bardzo długiej płytki paznokcia można sięgnąć po nożyczki, należy jednak pamiętać, że powinny być one ostre – zbyt tępe narzędzie może zmiażdżyć paznokcia, doprowadzając do jego uszkodzenia. Następnie należy odsunąć skórki, czynność tą trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, ponieważ nieumiejętne posługiwanie się narzędziem, może doprowadzić do uszkodzenia tylnego wału paznokcia lub jego macierzy. Nie zaleca się usuwania skórek, ale oczywiście, jeśli zachodzi taka potrzeba (przy mocno narastających skórkach), można je wyciąć przy pomocy odpowiedniego narzędzia. Przed przystąpieniem do wykonywania manicure czy pedicure należy oczyścić i zdezynfekować wszystkie akcesoria i zachować prawidłową higienę, aby uniknąć zakażeń.

Na tak przygotowane paznokcie można nałożyć produkt, który odżywi, nawilży i wzmocni płytkę. Tutaj wybór jest bardzo szeroki, można sięgnąć po: serum, odżywkę czy olej. Sera oraz odżywki do paznokci mają najczęściej postać płynu, który należy wmasować w płytkę oraz skórki i pozostawić do momentu wchłonięcia. Odżywki występują również w formie lakieru, który pozostawia na powierzchni paznokcia widoczną warstwę ochronną. Często produkty te posiadają estetyczny kolor, który nadaje płytce zdrowego wyglądu i mogą zastąpić tradycyjny lakier kolorowy. Co powinno znaleźć się w składzie takich kosmetyków? Przede wszystkim: oliwa z oliwek, naturalne oleje (rycynowy, migdałowy), lanolina, witamina E, biotyna, pantenol, keratyna, kolagen, wapń. Alternatywą dla wymienionych produktów mogą być czyste, naturalne oleje, np. olej rycynowy, arganowy migdałowy czy oliwa z oliwek. Wybrane kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji paznokci można znaleźć na DOZ.pl

Reklama

Jakie witaminy pomogą wzmocnić paznokcie?

Na zdrowy stan i wygląd paznokci wpływają dwa czynniki: pielęgnacja oraz dostarczanie organizmowi niezbędnych minerałów i witamin. O jakie składniki powinno wzbogacić się swoją codzienną dietę, aby wzmocnić paznokcie? Należą do nich przede wszystkim: witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, wapń, cynk, żelazo, magnez, biotyna, kwas foliowy. Witaminy i minerały należy dostarczać organizmowi z pożywienia, stosując zbilansowaną dietę, a jeśli nie jest to możliwe, warto sięgnąć po suplementy diety, uprzednio konsultując się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama
Reklama
Reklama