Jak rozpoznać uczulenie na składniki kosmetyków?
Zauważyłaś, że po aplikacji nowego kosmetyku występuje zaczerwienienie, podrażnienie lub swędząca wysypka? Może to być efekt uczulenia na składniki w produktach kosmetycznych.
- Promocja
Uczulenie na kosmetyk to nic innego, jak reakcja obronna skóry przed składnikiem, z którym właśnie ma styczność. Wystarczy tylko jeden składnik, by powstała reakcja niepożądana. Najczęściej spotykaną reakcją alergiczną na kosmetyk jest wyprysk kontaktowy. Powstaje on w miejscu aplikowania produktu kosmetycznego i ustępuje zwykle po kilku dniach. Może to być podrażnienie, rumień, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka lub fotouczulenie.
Przyczyny zwiększonej podatności na reakcje alergiczne spowodowane kosmetykami:
- częste stosowanie kosmetyków z substancjami drażniącymi, częsta zmiana kosmetyków lub nieprawidłowa pielęgnacja niedopasowana do rodzaju skóry;
- uwarunkowania genetyczne, skóra wrażliwa, naczyniowa;
- nadmiernie przesuszona skóra;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- zanieczyszczenia powietrza i inne negatywne czynniki środowiskowe np. smog;
- długotrwałe zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej skóry;
- stres.
Typy uczulenia, wywołanego przez kosmetyki:
- wyprysk kontaktowy z podrażnienia – umiejscowiony jest tam, gdzie nałożono kosmetyk. Jego intensywność zależy od ilości użytej substancji oraz czasu ekspozycji na skórze.
- swoista reakcja alergiczna– występuje u osób z predyspozycją genetyczną do reakcji alergicznej. Podrażnienie skóry może występować również w miejscach, na których kosmetyk nie został użyty.
Objawy i odczucia: pieczenie, swędzenie, uczucie dyskomfortu, zauważalne bezpośrednio po aplikacji kosmetyku, zaczerwienienie, łuszczenie, krostki, grudki, pęcherzyki, bąble.
Objawy uczulenia mogą ustąpić samoistnie lub wymagana jest konsultacja z lekarzem. Należy pamiętać, że drapanie może prowadzić do powstawania przebarwień i blizn.
Najczęstsze alergeny w kosmetykach:
Do najczęstszych składników powodujących reakcję alergiczną zalicza się:
- Konserwanty – zabezpieczają kosmetyk przed mikroorganizmami.
- Substancje zapachowe – stanowią częste źródło reakcji alergicznych. Osoby wrażliwe, ze skłonnością do alergii powinny wybierać kosmetyki bezzapachowe.
- Metale - w kosmetykach często znajduje się dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Tytan uczula bardzo rzadko, jednak niepożądana reakcja po kontakcie z cynkiem zdarza się częściej. Uczulenie mogą spowodować popularne obecnie produkty z dodatkiem srebra oraz złota.
- Barwniki - zwłaszcza w produktach przeznaczonych do farbowania włosów oraz barwienia brwi i rzęs.
- Roślinne składniki - duży potencjał uczuleniowy zauważono w przypadku nagietka oraz rumianku. Duża nadwrażliwość alergiczna pojawia się również na kosmetyki zawierające wosk pszczeli, lanolinę, kalafonię.
Próba uczuleniowa – jak sprawdzić czy kosmetyk uczula
Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu kosmetyków z nowymi, nieznanymi nam składnikami aktywnymi. Warto sprawdzić w miejscu niewidocznym czy kosmetyk nas uczuli, nakładając niewielką ilość na skórę np. za uchem, na linii żuchwy oraz w górnej części ramienia. Po aplikacji należy odczekać dobę. Jeżeli nie wystąpi żadne podrażnienie, oznacza to, że nasza skóra dobrze go toleruje.
A co w sytuacji, jeśli już skóra jest podrażoniona?
Doskonale sprawdzą się dwa produkty marki Dottore Cosmeceutici. Pierwszy z nich to S.O.S. – krem przyspieszający regenerację naskórka, który ochrania komórki naskórka przed nadmiernym odwodnieniem i podrażnieniem.
Drugi, to Rossatore cream blur effect wykorzystujący adaptogenne właściwości cytryńca chińskiego. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, redukuje zaczerwienienie skóry, uelastycznia włókna białkowe oraz działa silnie odżywczo.