Reklama

W tym artykule:

  1. Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Porady
  2. Kompozycja zdjęcia
  3. Światło w fotografii
  4. Znaczenie kontrastu
  5. Kolory
Reklama

Od pierwszego zdjęcia zrobionego na rodzinnej uroczystości, przez analogowe odbitki z nastoletnich sesji na torach, aż po okładki magazynów modowych jest daleka droga. Nie musi być jednak kręta. Wystarczy podążać śladami mistrzów. Zastanawiałaś się kiedyś, jak zostać jednym z najbardziej uznanych fotografów w świecie mody? Czy trzeba wyjechać za granicę? Nawiązać znajomości z redaktorami kultowych gazet? Dzisiaj wsłuchujemy się w cenne rady fotografa, któremu udało się trafić ze swoją sztuką na łamy ELLE, L’Officiel czy Vogue'a (także francuskiego wydania).

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Porady

Bez dalszych wstępów, przechodzimy do naszego przyspieszonego kursu fotografii, z którymi Wasze szanse na nagrody poszybują w górę. W końcu konkurs fotografii mobilnej Huawei (KLIK) trwa w najlepsze, a zgłoszenia możecie wysyłać jedynie do 20 lutego do godziny 23:59. Na zwycięzców czeka najnowsza elektronika (w tym rewelacyjne smartfony z flagowej serii P) oraz możliwość zaprezentowania swojego zdjęcia na wernisażu w Warszawie. Nie ma czasu do stracenia, zaczynamy!

Kompozycja zdjęcia

Harmonijną kompozycję niezwykle łatwo uzyskać dzięki technologicznym udogodnieniem. Wykorzystaj wbudowane w opcje smartfonu linie siatki, aby idealnie wyznaczyć granice zdjęcia według zasady trójpodziału. Na punktach styku linii umieść kluczowe elementy, które przyciągną wzrok i utrzymają uwagę odbiorcy. Jeśli zdecydujesz się na zdjęcie portretowe, mamy dla Ciebie kilka konkretów. Mniej doświadczeni fotografowie powinni decydować się na bezpieczne rozwiązania:

  • Portret będzie udany, jeżeli umieścisz modelkę w samym centrum kadru. Staraj się trzymać telefon prosto – oczy odbiorcy szukają linii, które prowadzą wzrok po zdjęciu, a proste linie są łatwiejsze w odbiorze.
  • Zwróć uwagę, w którym miejscu znajduje się źródło światła. Nasłonecznione okno lub lampa umieszczone za ramieniem fotografa sprawi, że twarz modela (lub modelki) będzie równomiernie oświetlona.
  • Zachęcamy również do korzystania z funkcji zdjęć portretowych i trybu seryjnego. Pierwsza opcja sprawi, że zdjęcie nabierze artystycznego charakteru, a dzięki drugiej będziesz mieć więcej materiału.

Pamiętaj, że złoty podział to jedynie wskazówka, a nie zasada, której nie należy łamać. Możesz bez obaw eksperymentować z perspektywą, odsuń się od fotografowanego obiektu lub wręcz przeciwnie – zrób krok w przód i wypełnij nim cały kadr. Nawet jeśli początkowo Twoje zdjęcia nie będą wyglądać najlepiej, z czasem zauważysz poprawę!

Światło w fotografii

Drugim kluczowym elementem, który decyduje o jakości fotografii, jest światło. Idealnie byłoby, gdyby za oknem zawsze unosiła się złota poświata typowa dla „golden hour”, niebo było nieustannie bezchmurne, a smugi światła malowały na ścianach fantazyjne linie. Rzeczywistość bywa jednak zgoła inna. Kiedy pogoda nie rozpieszcza, staraj się wykonywać fotografie powoli. Wtedy nawet w półmroku zdjęcie nie będzie rozmazane. Zwróć uwagę na kąt padania światła i swoją pozycję w momencie naciskania spustu migawki, aby uniknąć niechcianych cieni.

Znaczenie kontrastu

Niezwykle ważną kwestią powiązaną ze światłem jest… kontrast, czyli różnica między najjaśniejszymi i najciemniejszymi elementami zdjęcia. Chociaż termin ten może dotyczyć także kolorów lub całości obrazu. O kontrastujących kolorach mówimy, jeżeli leżą one na przeciwnych biegunach koła barw. Wartość kontrastu powinnaś dostosować do efektów, jakie chcesz uzyskać. Niski kontrast sprawi, że fotografia nabierze romantycznego, delikatnie sennego charakteru. Z kolei wysoki doda dramatyzmu i głębi. Zawsze lepiej jest zrobić lekko prześwietlone zdjęcie, aby obraz nie był zbyt „płaski”. Ta porada sprawdzi się doskonale w przypadku fotografii wnętrz. W połączeniu z obiektywem szerokokątnym zdziała prawdziwe cuda i… doda naszemu mieszkaniu kilka metrów kwadratowych.

Reklama

Kolory

Kolory w fotografii potrafią wyrazić bardzo wiele. Poszczególne barwy wywołują w nas określone emocje i wpływają na nastrój odbiorców. Właśnie z tego powodu zieleń kojarzy nam się z naturą i spokojem, a czerwień z namiętnością lub porywczością. Warto zadbać o piękne odwzorowanie barw na naszych zdjęciach. Niedawno Huawei zaprezentował możliwości smartfonów z technologią TRUE-CHROMA. Na ich przykładzie widzimy, że odpowiedni sprzęt zapewnia żywe kolory, dzięki którym zdjęcia stają się bardziej plastyczne i namacalne.

PS Porady w wersji wideo znajdziecie na stronie konkursowej!

Reklama
Reklama
Reklama