Reklama

Budowa okna dachowego

Okna dachowe montowane są w połaci dachu w celu doświetlenia pomieszczeń poddasza. Można je wbudować w różne rodzaje dachu – spadziste czy płaskie. To odróżnia je od systemów okiennych fasadowych. Mają także nieco inną budowę i sposób otwierania.

Reklama

Każde okno dachowe składa się z ościeżnicy i skrzydła, czyli części ruchomej. Ramy najczęściej wykonane są z klejonego drewna sosnowego, które od strony zewnętrznej osłonięte jest aluminiowymi profilami. Występują też okna z tworzywa sztucznego PVC.

Inne podstawowe elementy okna dachowego to: klamka, uszczelki, pakiet szybowy wypełniony gazem szlachetnym, który wpływa na zmniejszenie przepływu ciepła oraz nawiewniki zapewniające napływ świeżego powietrza do pomieszczenia i sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej. Wiele modeli posiada zasuwki ryglujące, które pozwalają na zablokowanie okna i wygodne mycie.

Rodzaje okien dachowych

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów okien dachowych, które różnią się parametrami technicznymi oraz metodą otwierania. Wyróżnia się okna połaciowe:
• obrotowe
• obrotowe wysokoosiowe
• uchylne
• uchylno-obrotowe
• rozwierane
• nierozwierane
• kolankowe
• balkonowe.

Okna dachowe obrotowe są najpopularniejsze. Oś otwarcia skrzydła okiennego znajduje się w połowie jego wysokości. Podczas otwierania górna część okna odchyla się do wewnątrz pomieszczenia, a dolna na zewnątrz. W związku z tym skrzydło bardzo łatwo obrócić i łatwo je umyć.

W przypadku okien obrotowych wysokoosiowych oś obrotu umieszczona jest w 2/3 wysokości ościeżnicy. Wyposażone są w siłowniki, które umożliwiają łatwe otwieranie, a skrzydło nie wchodzi do wnętrza pomieszczenia.

Innym rodzajem są okna dachowe uchylne, które mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy, otwierają się zatem całkowicie na zewnątrz. W ich przypadku może być problem z myciem szyb zewnętrznych. Dlatego zwykle montuje się 2 okna obok siebie, by wychylając się z jednego, mieć dostęp do drugiego.

Zdecydowanie bardziej praktyczne są okna obrotowo-uchylne, które charakteryzują się 2 osiami obrotu – w połowie wysokości ramy do obracania o 180º, co zdecydowanie ułatwia mycie, oraz w jej górnej krawędzi do uchylania o kąt 35–45º.

Z kolei okna połaciowe rozwierane mają charakter wyłazu dachowego. Otwierają się na bok, ponieważ zawiasy znajdują się na jednej z krawędzi bocznych skrzydła. Natomiast okna nierozwierane nie otwierają się, służą tylko do doświetlania wnętrza, a ich największą wadą jest trudność z myciem.

Okna dachowe kolankowe składają się w zasadzie z 2 okien – połaciowego i pionowego, które montuje się w ścianie kolankowej. Dzięki temu mają dużą powierzchnię i można je otworzyć w czasie deszczu, a podczas opadów śniegu do pomieszczenia dociera więcej światła.
Na rynku dostępne są też nowatorskie okna balkonowe, które zbudowane są z 2 części. Dolne skrzydło po otwarciu wychyla się do przodu i tworzy przestrzeń wnęki balkonowej, górne po uchyleniu stanowi daszek.
Można powiedzieć, że ile rodzajów okien dachowych, tyle metod ich mycia. Niektóre są przystosowane do łatwego czyszczenia, inne sprawiają problemy.

Problemy z myciem okien połaciowych

Mycie okien połaciowych może być problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze ich specyficzna budowa i sposób otwierania powodują, że czyszczenie jest niewygodne, a czasem nawet niemożliwe. Co prawda, wielu producentów montuje różne rozwiązania ułatwiające mycie okien dachowych. Przykładowo zasuwy ryglujące blokują skrzydło, dzięki czemu ma się obie ręce wolne.

Mycie okien dachowych przy użyciu myjki do okien

Fot.: Myjka szybko odciągnie wilgoć z okna dachowego, nie dopuszczając do kapania czy powstawania zacieków

Drugi powód problemów z myciem okien połaciowych wynika z miejsca ich montażu. Umieszczone w dachu pod pewnym kątem łatwiej zbierają zabrudzenia, kurz i różne osady. Poza tym nawet najmniejszy deszcz sprawia, że brud jest rozmazywany. Zimą dochodzą problemy z topniejącym śniegiem, który zostawia nieestetyczne ślady, oraz smogiem i zanieczyszczeniami z kominów. Kłopotliwe są także ptasie odchody.
W związku z wyżej wymienionymi powodami okna dachowe trzeba myć częściej. Co więcej, czynność ta wymaga większego zaangażowania i jest mniej wygodna niż czyszczenie tradycyjnych szyb pionowych. Jak umyć okna dachowe w prosty sposób?

Czym myć okna dachowe?

Sposoby na mycie okien dachowych są właściwie dwa.

Pierwszy to metoda tradycyjna, a więc potrzebne są: wiaderko z wodą, płyn, kilka ściereczek, drabina, teleskopowy kij ze szczotką do czyszczenia. Samo czyszczenie jest męczące, a woda kapie wprost na podłogę. Poza tym trzeba też pamiętać, by stosować wyłącznie miękkie materiały. Próba usunięcia uporczywych zabrudzeń przy pomocy ostrych druciaków czy gąbek skończy się porysowaniem okna. Na koniec trzeba pamiętać o wypolerowaniu szyb.

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej metody jest sięgnięcie po praktyczną myjkę do okien WV Kärcher. Firma oferuje specjalne akcesoria do łatwego i szybkiego mycia skośnych i wysokich okien dachowych, bez konieczności używania drabiny.

Na jednej lancy montuje się urządzenie lub wibrujący pad KV 4, a na drugiej pad z mikrofibry. Dzięki temu czyszczenie jest bezproblemowe i błyskawiczne. Teleskopową lancę można wydłużyć do 1,5 m, by sięgnąć w każdy zakamarek.

>>> Zobacz, jak wygląda zestaw lanc teleskopowych ułatwiających mycie wysoko położonych okien

Jak wiadomo, okna dachowe brudzą się szybciej, a do tego mocniej. Brud na pochyłej powierzchni przylega silniej i trudniej go usunąć. Dlatego, aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń z zewnętrznej strony okien dachowych w prosty i szybki sposób oraz bez ryzyka porysowania powierzchni, warto wybrać wibrujący pad KV 4 Kärcher. Gwarantuje skuteczne czyszczenie bez kontaktu z brudem.

Zasada działania urządzenia jest prosta. W czasie mycia pad automatycznie zwilża szybę roztworem wody i środka czyszczącego, co powoduje zmiękczenie brudu. Jednocześnie efekt potęguje funkcja wibracji, dzięki której zabrudzenia szybciej odchodzą i łatwiej je usunąć. Eliminuje to konieczność szorowania. Zanieczyszczenia można następnie łatwo usunąć, korzystając z myjki do okien WV.

Mycie okien dachowych bez wysiłku

Fot.: Odkurzacz do okien to sposób na mycie okien dachowych przy minimalnym wysiłku

Pad KV 4 zasilany jest wydajną baterią, która pozwala na pracę przez 35 min. i daje wydajność powierzchniową na poziomie 100 m², czyli około 33 okien. Co więcej, urządzenie jest proste w obsłudze (tylko 2 elementy sterujące). Zbiornik napełnia się w prosty sposób, a ściereczkę czyszczącą mocuje się za pomocą rzepu, zaś po skończonej pracy można ją prać w pralce i ponownie wykorzystać. Warto dodać, że pad ma uniwersalne zastosowanie i można go stosować do czyszczenia każdej gładkiej powierzchni, np. szyb, luster czy kabin prysznicowych.

Doskonałym uzupełnieniem dla pada jest myjka do okien z serii WV. To niewielkie urządzenie działa podobnie jak odkurzacz, czyli zasysa wilgoć i zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki turbinie ssącej wytwarza się podciśnienie, w efekcie czego brudna woda z szyb jest odprowadzana do zbiornika za pomocą listwy zbierającej i ssawki. Oznacza to, że nie ścieka po szybie na podłogę, co ma szczególne znaczenie w przypadku okien dachowych.

Znakiem rozpoznawczym myjek Kärcher są doskonałe rezultaty czyszczenia, bez smug i zacieków oraz uciążliwego wycierania do sucha i polerowania. Warto podkreślić, że czyszczenie okien myjką jest nie tylko wygodniejsze, ale także 3 razy szybsze w porównaniu do tradycyjnych metod.

Odkurzacz do mycia okien ma też szerokie zastosowanie. Nadaje się nie tylko do szyb, ale także doskonale sprawdzi się w czyszczeniu innych powierzchni gładkich, takich jak: lustra, kabiny prysznicowe, płytki w łazience czy szklane blaty. Przy tym wyróżnia się prostą i higieniczną obsługą, bez kontaktu z zanieczyszczeniami. Lekka konstrukcja i ergonomiczny uchwyt zapewniają komfortową pracę bez wysiłku. Nowe modele myjek do okien WV posiadają pojemniejszą baterię dla większej wydajności.

Reklama

Myjka do okien z wibrującym padem do duet idealny do skutecznego mycia okien dachowych bez wysiłku. Kup taniej w zestawie >>>

Reklama
Reklama
Reklama