Co jeść, a czego unikać przed snem?
Odpowiednie odżywianie i sen mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak spożywanie posiłków przed snem wciąż dla wielu osób jest kwestią sporną, która budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza osoby, które chcą schudnąć, muszą się mierzyć z mitami dotyczącymi niemożności jedzenia po 18:00, jakoby czynność ta miała udaremnić ich próby zgubienia zbędnych kilogramów. Co więc jeść, a czego unikać przed snem? Podpowiadamy.
Co można jeść przed snem?
Kolacja powinna być raczej lekkostrawna. Muszą się w niej znaleźć produkty stanowiące źródło białka, węglowodany złożone, a także warzywa. W posiłku tym lepiej, żeby nie znajdowały się cukry proste. Jeżeli zależy nam na tym, aby zrzucić zbędne kilogramy, kolacja powinna być elementem codziennego jadłospisu i pokrywać około 15-20% naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Dietetycy zalecają spożywanie posiłków duszonych, pieczonych lub gotowanych. Nie musimy się obawiać również jedzenia węglowodorów na kolację. Na stronie https://synergiczni.pl/ znajdziemy wiele porad dotyczących odżywiania i zdrowego stylu życia. Dobrym pomysłem na kolacje może być nawet kromka pełnoziarnistego chleba, na przykład z twarożkiem i warzywami.
Czego unikać przed snem?
Nie tylko przed snem, ale już w godzinach popołudniowych warto zrezygnować ze spożywania produktów zawierających kofeinę, a więc kawy czy napojów energetycznych. Wieczorem najlepiej więc wykluczyć wszelkie dania, które są powszechnie uznawane za niezdrowe, a więc różnego rodzaju fast foody, słodycze, pikantne i ciężkostrawne potrawy, a także posiłki wysokobiałkowe. Te ostatnie ze względu na to, że białko zwierzęce długo się trawi.
Na kolację lepiej unikać spożywania smażonych potraw, ponieważ obciążają one układ trawienny i mogą utrudniać zasypianie, a nawet wpływać na jakość snu. Wieczorem lepiej nie jeść również czerwonego mięsa, nie pić alkoholu i słodkich napojów gazowanych. Dużym zaskoczeniem dla wielu osób jest również fakt, iż lepiej nie spożywać też mleka, ponieważ jest w nim sporo białka i laktozy, a więc zwiększa ono poziom glukozy we krwi i pobudza produkcję insuliny, powodując problemy z zasypianiem.
O której zjeść ostatni posiłek?
Wiele osób wciąż ma błędne przekonanie o tym, kiedy powinno się jeść ostatni posiłek, myśląc, że po 18:00 nie powinni już nic spożywać. Lekkostrawną kolację warto zjeść 2-3 godziny przed snem, ponieważ kładąc się spać, nie powinniśmy być głodni, ze względu na to, że stan ten może powodować zaburzenia snu. Z kolei po przejedzeniu również będziemy odczuwać dyskomfort czy problemy trawienne, takie jak zgaga, czy refluks.