City break we Wrocławiu. Jak spędzić weekend w mieście nazywanym „Wenecją Północy”?
Z pociągu wysiadasz w zabytkowym gmachu Dworca Głównego. We Wrocławiu wita Cię jedna z nielicznych polskich hal peronowych. Dalej czekają ceglane ściany i neogotyckie detale pamiętające XIX wiek. Historyczny klimat jest delikatnie przełamany blaskiem charakterystycznych neonów. Stąd już tylko kilka kroków dzieli Cię od kolorowego Starego Miasta, malowniczych punktów widokowych i urokliwego nadbrzeża Odry. Do tego dorzućmy bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych i rozbudowaną sieć restauracji, kawiarni i cukierni. City break we Wrocławiu zapowiada się doskonale.
- Miasto Wrocław w Kobieta.pl
Wystarczy rzut oka na przewodnik po Wrocławiu (znajdziesz go tutaj), żeby zorientować się, że w ciągu jednej wizyty nie odkryjesz jego wszystkich atrakcji. Abyście nie doświadczyły prawdziwej „klęski urodzaju”, przez stolicę Dolnego Śląska przeprowadzimy Was krok po kroku. Poniżej rozpisałyśmy plan na weekendowy pobyt. Taki, który pozwoli wyciągnąć z wycieczki jak najwięcej. Oczywiście zachęcamy do modyfikowania naszej propozycji. Wrocław spodoba się zarówno miłośnikom relaksu na łonie natury, romantycznych kolacji przy świecach, jak i zakupów. Więcej inspiracji jest dostępnych również na oficjalnej stronie miasta.
Weekendowa wycieczka do Wrocławia – jak najlepiej spędzić czas?
Zakładamy, że na city break wybierzecie się w towarzystwie przyjaciół, drugiej połówki lub... dorosłych dzieci. Jeśli będą towarzyszyć Ci młodsze pociechy, polecamy listę miejsc przyjaznym dzieciom. Pisałyśmy o nich w tym artykule. Tym razem skupimy się na rozrywkach dla nieco starszych podróżników.
DZIEŃ PIERWSZY
Poranek: Początek dnia powinien mieć zapach kawy i słodkich wypieków. Ewentualnie świeżego pieczywa z twarożkiem i jajecznicą. Wypad do Wrocławia zaczynamy więc od pożywnego i pysznego śniadania. Jeśli macie ochotę na aromatyczną kawę, gorącą szakszukę, fit owsiankę lub jajka po benedyktyńsku (w wersji z bekonem lub awokado), sprawdźcie lokal Gniazdo nieopodal wrocławskiej opery. Amatorzy instagramowych zdjęć powinni sprawdzić Dinette, które w przepiękny sposób serwuje m.in. omlety, bajgle i gofry. Z kolei przy Sołtysowickiej 15B zjecie wyborne naleśniki i francuskie tosty. Weganie będą zadowoleni z oferty lokalu W kontakcie. Zjecie tam smaczne hummusy, kiszonki i roślinną fetę. Lista opcji jest oczywiście nieskończenie długa. Najlepiej wykorzystajcie czas spędzony w pociągu lub samochodzie i przeszukajcie mapy Google!
Przedpołudnie: Kiedy zdrowy posiłek doda nam energii, najwyższy czas ruszyć na spacer. Zacznijcie od pełnego barw Starego Miasta. Kiedy już przyjrzycie się ozdobnym fasadom kamienic, gotyckiego ratuszowi i barokowym kościołom, spójrzcie pod stopy. Historyczna dzielnica usłana jest setkami mikroskopijnych rzeźb przedstawiających krasnale. Każdy z nich ma swój unikalny charakter, wykonuje inną profesję i... ma niejedno za uszami. I tak możecie natknąć się na krasnala Antykwarka, który bezwstydnie przygląda się rzeźbie nagiej kobiety przy wejściu do antykwariatu. Kolejny z nich jest smakoszem piwa z popularnego browaru Pod Złotym Psem, a inny spogląda na przechodniów z okna starego więzienia. Nie omińcie też słynnej Panoramy Racławickiej. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka znajduje się w rotundzie tuż obok Muzeum Narodowego.
Następnie skierujcie kroki nad Odrę. Odpocznijcie chwilę na wrocławskich bulwarach. Jeśli macie chęć, możecie też wypożyczyć tu kajaki i obejrzeć Wrocław z perspektywy rzeki. Po szybką przekąskę wpadnijcie do Hali Targowej. Budynek wzniesiony w 1909 roku skrywa mnóstwo sklepików ze świeżymi owocami, wypiekami i słodyczami. Na prawym brzegu leży równie interesujący Ostrów Tumski. W najstarszej części miasta koniecznie odwiedźcie archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Idziego i kościół arcybiskupi z ogrodem w stylu barokowym. Zwróćcie uwagę na imponujące mosty przecinające rzekę i położone na niej wyspy. Ich imponującej liczbie (w całym mieście jest ich ponad 100!) Wrocław zawdzięcza tytuł „Wenecji Północy”.
Popołudnie: Śniadanie przy kawiarnianym stoliku, lunch w... parku. Wsiądźcie w tramwaj i udajcie się w okolice Hali Stulecia. Możecie urządzić sobie piknik w pobliżu interaktywnej fontanny lub Ogrodu Japońskiego (dla nas to absolutny must-see!). W tej części miasta nie omińcie przepięknej Pergoli z początku XX wieku. To miejsce często gości koncerty czy zloty food tracków, dlatego przed przyjazdem sprawdźcie nadchodzące wydarzenia. Teren Parku Szczytnieckiego jest naprawdę duży. Zwiedzający mogą podziwiać tam również ogrody kwiatowe, krzewy różane i cieszące się popularnością Afrykarium.
Wieczór: Na wieczór proponujemy Wam wizytę w teatrze, operze lub filharmonii. Pamiętajcie, aby spakować do walizki coś więcej niż spodnie dresowe! Bilety do opery mają naprawdę przystępne ceny. Najtańsze z nich kupicie już za 40 zł (a nawet 15 w przypadku spektakli dla dzieci). W filharmonii poza muzyką klasyczną posłuchacie też jazzu. Na najbliższe miesiące zaplanowane są trzy koncerty z udziałem artystów z całego świata. Do najpopularniejszych scen zaliczyć należy Teatr Polski, Teatr Muzyczny Capitol czy Wrocławski Teatr Współczesny. Fani komediowych klimatów mogą wybrać się do Teatru Komedia.
DZIEŃ DRUGI
Poranek: Skoro poprzedni dzień zakończyliśmy pod znakiem kultury, tam samo możemy zacząć kolejny. Wielbicieli klasyki zapraszamy do Muzeum Narodowego. To raj dla koneserów malarstwa i rzeźby. Wśród dzieł dostrzeżecie między innymi Kossaka i Matejkę. Warte uwagi jest również Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejrzycie tam Aulę Leopoldyńską, czyli najbardziej reprezentacyjną salę uczelni. Do nieco mniej oczywistych propozycji zaliczyć należy Muzeum Iluzji. Jego siedziba znajduje się na Wyspie Piasek, a w środku czekają eksponaty na styku nauki, sztuki i magii. Miłośnicy kina powinni udać się do Galerii Sztuki Filmowej, w której zgromadzono oryginalne rekwizyty z Hollywood. To obowiązkowy punkt programu dla fanów Harry'ego Pottera i Marvela.
Przedpołudnie: Jeżeli pogoda będzie dopisywać, proponujemy kontynuowanie przygody ze sztuką na świeżym powietrzu. Wrocław skrywa wiele zachwycających przykładów małej architektury. Do najczęściej nagradzanych zalicza się instalacja artystyczna znana jako pomnik Anonimowego Przechodnia. Szukajcie jej na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i Piłsudskiego. Zajrzyjcie także na Nadodrze i jego kolorowe podwórka. Kamienice z XIX wieku ozdobione są licznymi malowidłami i płaskorzeźbami. Niedaleko zlokalizowana jest także Galeria Neonów (ulica Ruska 46), chociaż akurat to miejsce najlepiej wygląda po zmroku!
Popołudnie: Na tym etapie na pewno będziecie już nieco zmęczeni. W ramach chwili relaksu sugerujemy wybrać się na lodowy deser (rekomendacje opisane są w przewodniku!) lub wyskoczyć do wrocławskiego Aquaparku. Możecie zdecydować się na bilet kilkugodzinny lub całodniowy. Poza licznymi basenami z jacuzzi, zjeżdżalniami, leniwą rzeką i... basenem z falami, przygotowano również bogatą ofertę wellness. Od ceremonii zapachowych, przez sauny, łaźnie parowe, masaże i ścieżki sensoryczne – to doskonałe zwieńczenie intensywnego zwiedzania.
Wieczór: Na koniec wracamy do tętniącego życiem miasta. A dokładniej spojrzymy na nie z góry. Prawdopodobnie najlepszym punktem widokowym (bo ruchomym!) jest kolej gondolowa. Na drugim miejscu umieściłyśmy Sky Tower. Z 49. piętra budynku rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta. Warto wybrać się tam o zachodzie słońca! Na koniec powróćcie na Stare Miasto lub Ostrów Tumski i usiądźcie przy stoliku jednej z licznych restauracji. Kilka polecanych lokali to Ragu Pracownia Makaronu (dla fanów kuchni włoskiej!), Wilk Syty z przepyszną kartą wegańską czy La Maddalena z klasykami kuchni europejskiej.
Na tym kończymy naszą wycieczkę do Wrocławia. Jeżeli zachęciłyśmy Was do wizyty w tym zdecydowanie wartym odwiedzenia mieście, przypominamy, że z wielu atrakcji skorzystacie zupełnie za darmo. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
1 z 6
Wrocław
2 z 6
Wrocław
3 z 6
Wrocław
4 z 6
Wrocław
5 z 6
Wrocław
6 z 6
Wrocław