Reklama

Ochrona oczu przed światłem niebieskim i promieniowaniem UV

Żyjemy dziś zdecydowanie intensywniej, codziennie w ciągłym pośpiechu, nieustannie otoczeni przez różnego rodzaju urządzenia cyfrowe. I chociaż znacząco poprawiają one komfort życia, to brak odpowiedniej ochrony oczu przed szkodliwymi wiązkami światła niebiesko-fioletowego, emitowanego przez komputery, tablety czy smartfony, może mieć niekorzystny wpływ na wzrok.

Reklama

Pacjenci skarżą się na zmęczenie oczu, przekrwienie gałek ocznych, uczucie suchości, piasku, zamazywanie tekstu, podwójne widzenie czy bóle głowy. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może wpływać na przesunięcie pory snu, długie zasypianie, krótszy sen oraz zwiększoną wrażliwość na światło, na którą cierpi obecnie już 9/10 osób . Słowem: wielogodzinne „maratony” przed ekranami nie służą naszym oczom – zauważa dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalistka okulistyki, Centrum Okulistyczne Świat Oka, ekspertka kampanii „Czas Na Wzrok”.

Jesteśmy bowiem narażeni nie tylko na światło niebieskie, ale i całoroczne promieniowanie UVA i UVB. Tak jak skóra potrzebuje kremów z filtrami chroniącymi ją przed szkodliwym działaniem słońca, tak oczy wymagają ciągłej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wiele osób niestety o niej zapomina lub ignoruje. Tymczasem tak nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić m.in. do powstawania przebarwień, a nawet nowotworów. W jaki sposób zatem można maksymalnie chronić wzrok przed szkodliwym działaniem światła?

Warto zadbać o odpowiednie wsparcie dla wzroku i ochronę w postaci szkieł wyposażonych w filtry ochronne, blokujące wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb oka – zarówno wiązek światła niebiesko-fioletowego, jak i promieniowania słonecznego. Swoim pacjentom rekomenduję np. rozwiązanie w postaci szkieł Transitions, które są odpowiedzią na zwiększone aktualnie potrzeby wzrokowe Polaków. Wyposażone są w filtry ochronne, które w 100% blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB i jego przenikanie w głąb oka. Chronią również wzrok przed różnego rodzaju źródłami światła, pochodzącego np. z ekranów urządzeń cyfrowych, a dodatkowo pomagają redukować uciążliwe odblaski poprzez optymalizację ilości światła docierającego do oka. Dzięki temu dają również wytchnienie zmęczonemu wzrokowi. To nowoczesne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich wzrok jest stale chroniony przed szkodliwym wpływem światła – podkreśla Daria Ciszak, Ciszak.com, ekspertka kampanii „Czas Na Wzrok”.

Eksperci Ochrony Wzroku zalecają wykonywanie badań ostrości wzroku przynajmniej raz w roku. Wczesna diagnostyka wad wzroku może pomóc w utrzymaniu komfortu widzenia na długie lata.

Reklama

Komfort widzenia po 40-tce i maksymalna ochrona wzroku

Po 40. roku życia wyraźnie zmniejsza się elastyczność soczewki i zdolność jej akomodacji. Pojawiają się pierwsze problemy z odczytaniem rozkładu jazdy czy etykiety produktu, akapity w książce zlewają się w jeden, a odczytanie z bliska treści smsa w telefonie sprawia coraz większą trudność. To pierwsze oznaki prezbiopii, czyli fizjologicznej zmiany, pojawiającej i rozwijającej się wraz z wiekiem. Odpowiedzią na te dolegliwości i sposobem na zwiększenie komfortu widzenia bliży, dali i odległości pośrednich, w dodatku w każdych warunkach, są szkła progresywne. Aby mieć pewność, że oprócz korekcji zapewniamy sobie także MAKSYMALNĄ OCHRONĘ WZROKU, warto zdecydować się na wybór szkieł progresywnych w technologii Transitions. Funkcjonalność tego rozwiązania doceniają także kierowcy, którzy nie są w stanie prowadzić auta bez okularów. To takie okulary 3w1, wielofunkcyjne rozwiązanie, gwarantujące profesjonalne wsparcie dla wzroku.
Niezależnie od tego, czy wzrok potrzebuje korekcji czy nie, o jego ochronę należy dbać cały czas. W takiej sytuacji warto postawić na kompleksowe rozwiązanie odpowiadające indywidualnym potrzebom wzrokowym, do codziennego użytku zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki tak wielowymiarowemu podejściu oczy użytkownika są stale chronione przez szkła 24H na dobę, 365 dni w roku, gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy.

Reklama
Reklama
Reklama