Barszcz Sosnowskiego, trująca roślina jak co roku zbiera żniwo. 2-letnie dziecko poparzyło się w parku
Barszcz Sosnowskiego po raz kolejny stał się przyczyną poparzenia u dziecka. Historię swojej córki nagłośnił ojciec. W ten sposób chce przestrzec wszystkich rodziców i opiekunów przed tą trująca rośliną. Zobaczcie, jak wygląda barszcz Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego: tragedia z udziałem dziecka w parku
Barszcz Sosnowskiego znowu zbiera swoje żniwo. Jak co roku ta trująca roślina jest przyczyną wielu poparzeń. Niejednokrotnie w naszym serwisie opisywałyśmy historie dzieci poparzonych barszczem Sosnowskiego. Tym razem opisujemy przypadek dwuletniej dziewczynki, która w parku poparzyła się barszczem Sosnowskiego. Jak doszło do tragedii?
Jak relacjonuje ojciec dziewczynki dla brytyjskiej gazety "Metro", dwuletnia Ella bawiła się w jednym z parków w Heartpool w Anglii. Początkowo nic nie wskazywało niebezpieczeństwa. Dopiero następnego dnia rodzice zauważyli wielkie pęcherze na dłoniach córki.
Rano pojawił się pierwszy pęcherz, potem drugi, potem trzeci, a potem czwarty i po prostu to trwało dalej. To było przerażające. Ella płakała z bólu. Nigdy nie widziałem dziecka tak mocno poparzonego - mówił ojciec Elli w rozmowie z Metro.
Rodzice natychmiast zabrali dziewczynkę do szpitala. Lekarze od razu udzielili dziecku pomocy. Musieli ponacinać pęcherze i zdjąć martwy naskórek z dłoni.
Rodzice są przekonani, że przyczyną poparzeń był rosnący w parku barszcz Sosnowskiego.
Relacja ojca dwuletniej Elli powinna być przestrogą dla wszystkich. Opiekunowie zwłaszcza w sezonie kwitnięcia barszczu Sosnowskiego powinni zwracać szczególną uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą ta trująca roślina.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego, że roślina z białymi kwiatostanami może być tak niebezpieczna. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym, jak wygląda barszcz Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego często jest mylony z koprem lub arcydzięglem. Jednak jak się bliżej przyjrzymy tym roślinom, to jest od nich większy i bardziej masywny. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
- Wysokość – od jednego do pięciu metrów. Uważa się, że barszcz Sosnowskiego jest największą rośliną zielną na świecie.
- Kwiaty – od kilku do kilkunastu kwiatostanów złożonych z białych drobnych kwiatów zebranych w baldachy; przypominają kwiaty kopru, ale są od nich dużo większe. Ich średnica może sięgać 75 cm. Wydzielają zapach kumaryny.
- Liście – bardzo duże o krótkich ząbkach wzdłuż brzegów. Dorastają nawet do dwóch metrów długości.
- Łodyga – gruba, silnie bruzdowana, okrągła, u podstawy może mieć nawet 10-12 cm grubości. Łodyga barszczu Sosnowskiego jest w środku pusta i rozgałęzia się u góry, a u jej podstawy widać fioletowawe przebarwienia.
- Owoce – przypominają nasiona kopru, ale są dużo większe, do jednego centymetra długości.
- Korzeń – gruby, rozgałęziający się, może sięgać nawet do dwóch metrów w głąb ziemi.
Barszcz Sosnowskiego rośnie na terenie całej Polski. Najczęściej występuje na nieużytkach, polach uprawnych, łąkach, na brzegach jezior, rzek, w dzikich parkach, w lasach, wzdłuż dróg. Jeśli chcecie dokładnie sprawdzić występowanie barszczu Sosnowskiego, warto zajrzeć na stronę poświęconą tej trującej roślinie - barszcz.edu.pl. Znajdziecie tam szczegółowe mapy z obszarami, na których występuje barszcz Sosnowskiego.