6 aktywności dla przedszkolaka i ucznia, które wzmocnią rodzinne więzi. Wystarczy odrobina wiedzy z psychologii i... domowa drukarka
Wspólnie spędzony czas z dzieckiem, to najlepsza inwestycja na świecie. Każda minuta poświęcona dziecku wraca do nas, a więzi, które w ten sposób tworzymy nie można niczym zastąpić. Jedną z najpiękniejszych form podkreślających to, co w nas wyjątkowe, jest sztuka. Nawet ta "mała", uprawiana w domu na kartce papieru, gdy ma się pięć lat.
Co zaproponować dziecku na poszczególnych etapach jego rozwoju, aby budować z nim wartościowe relacje, wzmacniać jego mocne strony oraz dodać skrzydeł? Najlepiej zajęcia, które zaspokoją jego aktualne potrzeby. Wystarczy, że będziecie mieć urządzenie wielofunkcyjne HP Ink Advantage 3785.
Przedszkolak
Inicjatywa. To piękne i ważne słowo, które na tym etapie rozwoju doskonale reprezentuje przedszkolaka. Nasze dziecko zaczyna zdobywać coraz większą samodzielność, bardzo chętnie się uczy i próbuje swoich sił. To etap, który można pięknie zilustrować słowami "mogę wszystko!”.
Jeśli pozwolimy dziecku, w granicach bezpieczeństwa, na samodzielność i niekończące się pytania, rozwiniemy w nim cenną inicjatywę. Dla naszego kilkulatka wciąż jesteśmy najlepszym towarzystwem do zabawy, warto to wykorzystać w sposób twórczy, kreatywny i edukacyjny.
1. Kolorowanki
Wasze dziecko z pewnością ma niejedną kolorowankę, a czy proponowaliście kiedyś, aby wykonało ją własnoręcznie? To świetny sposób na rozwinięcie wyobraźni. Na komputerze możecie narysować własne kompozycje, które łatwo wydrukujecie na domowej drukarce.
Drugim wariantem tej zabawy jest odręczne stworzenie konturów na papierze i zeskanowanie dzieła. Taką pracę dziecko może dodatkowo wydrukować i dać kolegom. Możliwości są nieograniczone. Możecie kolorować wydruki, upiększać odręczne rysunki za pomocą programów graficznych lub zeskanowane dzieło pokolorować na ekranie komputera czy smartfona. Każda forma będzie nacechowaną zupełnie innymi doświadczeniami.
Gotowe dzieło warto wydrukować i wysłać babci czy cioci - najlepiej skopiować kolorowankę i wysłać w prezencie wszystkim ważnym osobom. :) Czy można w piękniejszy sposób pokazać komuś, że jest dla nas ważny? Warto wykorzystać do tego jedno kompaktowe urządzenie od HP, które mieści się nawet w bardzo małym pokoju, spełnia te wszystkie funkcje i kosztuje tylko 249 złotych.
2. Mogę i potrafię
Aktywności manualne to dobry kompromis we wprowadzaniu technologii do życia dziecka. Przyniosą zdecydowanie więcej pożytku i frajdy niż oglądanie filmików w internecie. Dzieci chętnie korzystają z aplikacji edukacyjnych i łamigłówek dostępnych na urządzeniach mobilnych. Możecie wykonać zrzuty ekranu ich wirtualnych prac i sukcesów i wydrukować je na pamiątkę. A może raz na jakiś czas będziecie wspólnie tworzyć kolaż najpiękniejszych dzieł?
3. Podpisz świat
W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają poznawać litery i liczby. Warto wesprzeć się w edukacji w sposób nietuzinkowy i zachęcający do nauki przez zabawę.
Wykonajcie własne plansze z literami. Niech dziecko wykona ilustrację słowa zaczynającego się na wybraną literę lub namaluje ustaloną liczbę przedmiotów, by zilustrować wybraną cyfrę. Obrazek możecie zeskanować i dodać piękne napisy korzystając z wyraźnych czcionek. Całość warto wydrukować - i ćwiczyć. Dla dziecka już sam proces druku JEGO pracy jest swego rodzaju magiczną nobilitacją. Tym bardziej, że na urządzeniu wielofunkcyjnym HP Ink Advantage 3785 kolory są soczyste, można drukować bezpośrednio z telefonua wydruki bardzo ekonomiczne.
Możliwości macie o wiele więcej. Gdy skompletujecie cały alfabet, za pomocą pomniejszonych wydruków możecie przygotować książeczkę, dekorację czy obraz. Możecie również przygotować podpisy równych przedmiotów i wydrukować je na papierze samoprzylepnym czy arkuszu do etykiet listowych, następnie przykleić nazwy do właściwych miejsc. Spędzicie mile chwile, a dziecko będzie miało okazję do utrwalania poznanych słów i ćwiczenia samodzielnego czytania.
Młody uczeń
Pierwsza klasa, pierwsze prawdziwe obowiązki i wybory. Na tym etapie dziecko zaczyna poznawać inny rodzaj satysfakcji ze swoich działań i odkrywa poczucie kompetencji. Odpowiednio motywowany uczeń, będzie pielęgnował swoją pracowitość i chciał się rozwijać.
4. Chwile chwały
Dobrym pomysłem na pielęgnowanie poczucia wartości naszego dziecka jest stworzenie rodzinnej kroniki. Albumu, który pomieści zdjęcia, wycinki ze szkolnej gazetki i dyplomy. Zdjęcia przechowywane w telefonie można wydrukować bezpośrednio na papierze fotograficznym HP SMS, a dyplomy i wycinanki zeskanować i wydrukować w wybranym formacie.
Najłatwiej taki album wykonać w dużym segregatorze. Bez trudu pomieści wiele pamiątek. Do takiej kroniki warto dodać szkolne newsy: możecie wydrukować ogłoszenie
z elektronicznego dziennika o konkursie czy wycieczce, albo skorzystać z materiałów, które szkoły coraz częściej umieszczają w mediach społecznościowych, wiec tu znowu przyda się drukowanie od razu ze smartfona.
5. Duma
Siedmiolatek jak nikt inny na tym świecie potrafi być z siebie dumny, pomóżmy mu w tym. Czy pamiętacie, jakie zadanie w edukacji wczesnoszkolnej budzi wśród dzieci spore emocje? Wykonanie własnej książki. O tak, to moment, kiedy znudzenie omawianą lekturą zamienia się w ekscytację. Dlaczego?
Bo oto nasze dziecko w jednej chwili staje się kimś bardzo ważnym - autorem. Uznawanym przez innych i ważnym dla siebie samego, bo decyzyjnym w całym procesie tworzenia. Zaproponujcie swoją pomoc przy technicznych czynnościach. Pomóżcie przygotować projekty dziecka na komputerze i wydrukować by było jeszcze bardziej "na serio". Własna książka, to cudowny sposób na rozwijanie bardzo wielu zdolności - od wyobraźni, przez zdolności językowe po manualne.
6. Jestem wartościowy
Przekonanie o własnej wartości jest dla dziecka bardzo ważne. Możliwość zyskiwania coraz większej samodzielności, robienia rzeczy nowych i nowatorskich są dla dziecka bezcenne. Uczmy nasze dzieci mądrego korzystania z technologii. Pokazujmy, jak mogą wykorzystywać do nauki komputer, telefon, urządzenie wielofunkcyjne czy internet. Pomagajmy im się zaangażować.
Niech na lekcję przyniosą samodzielnie znalezione i wydrukowane informacje na omawiany temat. Niech mają możliwość zaprezentowania swojej pracy w nieszablonowy sposób. Uczmy dzieci korzystania z edytora tekstu czy tworzenia prezentacji. Na zajęcia z przyrody pozwólmy im zanieść wydrukowane zdjęcie eksperymentu, który przeprowadzały
w domu. Tylko i aż tyle!
Dowiedz się więcej: http://www8.hp.com/pl/pl/products/printers/product-detail.html?oid=12099992#!tab=features
1 z 1
Małgorzata Ohme – psycholog, ekspert w budowaniu więzi rodzinnych