39-latka zaszła w ciążę... będąc w ciąży. To niezwykle rzadkie zjawisko nosi nazwę superfetacji
To, co potrafi ludzkie ciało jest naprawdę niesamowite. Przekonała się o tym 39-letnia Rebecca Roberts, która podczas rutynowych badań kontrolnych dowiedziała się o tym, że będąc w ciąży, zaszła w dodatkową ciążę! Jak to możliwe?
- Redakcja
39-latka zaszła w drugą ciążę, będąc w ciąży
Do zaskakującej anomalii doszło we wrześniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii. 39-letnia Rebecca Roberts przeprowadzała rutynowe badania kontrolne będąc w 12 tygodniu ciąży. Wyniki wprawiły w osłupienie zarówno ją, jak i męża - okazało się, że kobieta zaszła w drugą ciążę! To 14 w historii ludzkości, odnotowany przypadek zjawiska, które nosi nazwę superfetacji, czyli dodatkowego zapłodnienia podczas trwającej już ciąży. Zaskoczona wydawała się być nawet sama lekarka, prowadząca ciążę kobiety:
Rozmawiałam z lekarką po badaniu USG na temat mojego poprzedniego badania. Pomyślałam, że stało się coś strasznego, ponieważ nic nie mówiła. Potem spojrzała na mnie i zapytała: Czy wiesz, że spodziewasz się bliźniaków? - wyznała w rozmowie z Independent
Rebecca Roberts i Rhys Weaver zostali rodzicami nietypowych bliźniaków dzięki cesarskiemu cięciu - najpierw na świat przyszedł chłopiec – Noah, dwie minuty po nim urodziła się Rosalie. "Młodsza siostra" musiała jednak pozostać w szpitalu przez następne 3 miesiące. Teraz rodzina jest znów w komplecie, a jej konto na Instagramie obserwuje ponad 45 tysięcy osób.
34-latka urodziła na podjeździe. Poród odebrały sąsiadki
"Pogotowie zapytało Adama, czy widzi główkę. Już miał powiedzieć, że nie, ale rozebrałam się, a on na to: O mój Boże, tak!" relacjonuje świeżo upieczona mama, której synek na świat przyszedł w wyjątkowych okolicznościach. 34-latka z Birmingham zaczęła rodzić na podjeździe swojego domu, na szczęście z pomocą pospieszyły sąsiadki.Jak dochodzi do superfetacji?
Superfetacja to zjawisko dodatkowego zapłodnienia, które polega na zapłodnieniu komórek jajowych owulujących w dwóch następujących po sobie cyklach. Do takiej sytuacji może dojść w pierwszym lub drugim miesiącu ciąży, choć z uwagi na niezwykłą rzadkość zjawiska lekarze nie są co do tego zgodni, podobnie jak do przyczyn jej wystąpienia. W prawidłowym przebiegu ciąży, po zapłodnieniu organizm kobiety wytwarza specjalną "barierę hormonalną", która blokuje owulację aby zapobiec dodatkowej ciąży. Jedną z możliwych przyczyn wystąpienia superfetacji jest kuracja hormonalna, która nie została przerwana po zajściu w ciążę.