Reklama

„Rumianki i bratki” - kosmetyki, które ratują skórę

Projekt Krysi powstał z myślą o osobach, które w dobie pandemii są szczególnie narażone na kontakt z oprawcą. W tym czasie ich liczba wzrosła o 30-50%. Osoby te często są skazane na stałą obecność agresora i nie mają możliwości wezwania pomocy.

Reklama
W takiej sytuacji osoby doświadczające przemocy domowej nie mają żadnej alternatywy, nie mogą opuścić domu, pójść do pracy, sklepu, na spotkanie z przyjaciółmi, czy nawet na spacer i nierzadko spędzają dni uwięzione na niewielkiej przestrzenize swoim oprawcą. - tłumaczy autorka inicjatywy.

Zobacz też: Rumianki i bratki, czyli kosmetyki które naprawdę ratują skórę

„Rumianki i bratki”- wspaniała inicjatywa warszawskiej licealistki

„Rumianki i bratki” oficjalnie są sklepem, który oferuje kosmetyki na „podpuchnięcia, potłuczenia, obrzmienia i zasinienia”. W rzeczywistości za pośrednictwem strony na Facebooku, ofiary przemocy mogą otrzymać wsparcie, posługując się przy tym specjalnym szyfrem. „Zakup” produktów to tak naprawdę potajemny kontakt z psychologami i policją, a „dostawa do domu” jest sygnałem dla zespołu, że ofiara jest zagrożona i należy wezwać służby. „Sklep” zaczął funkcjonować w kwietniu ubiegłego roku i od tamtej pory przyjął 350 zgłoszeń.

18-letnia Polka doceniona również poza granicami kraju

Pomysł 18-latki został doceniony nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. 15 lutego, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyznał Krysi Nagrodę za Solidarność Obywatelską w walce z pandemią:

Jury zwróciło uwagę na kreatywność i potrzeby, które wyniknęły z obecnej sytuacji. Wcześniej próby wezwania pomocy mogły mieć jedynie jawną formę. Aktualnie nie jest to łatwe, ponieważ osoba może znajdować się w jednym domu z oprawcą bądźbyć przez niego kontrolowana. Zwracali uwagę na niekonwencjonalne metody dotarcia do osób młodych - powiedziała w rozmowie z PolsatNews Krystyna Paszko.

Zobacz też: Przerażająca reklama IKEA Czechy. Spot w nietypowy sposób porusza problem przemocy domowej

Krysia Paszko: „Nie mogę wyobrazić sobie życia bez pomagania innym”

Krysia jest jedną z 21 laureatów z Unii Europejskiej. „Nie mogę wyobrazić sobie życia bez pomagania innym, to coś naturalnego”- mówi założycielka „Rumianków i bratków”. Wyróżnione inicjatywy wyłoniono spośród 250 wniosków, które zostały złożone przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego, osoby fizyczne i prywatne przedsiębiorstwa. Wśród innych kandydatów z naszego kraju, znalazło się m.in. stowarzyszenie „Dla Równości”, udzielające pomocy poprzez zagospodarowanie nadwyżki żywności z supermarketów.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama