Reklama

W tym artykule:

  1. Zaćmienie Słońca 2023: daty
  2. Zaćmienie Słońca kwiecień 2023
  3. Hybrydowe zaćmienie Słońca: co to oznacza?
  4. Czy zaćmienie Słońca w kwietniu będzie widoczne w Polsce?
  5. Hybrydowe zaćmienie Słońca kwiecień 2023: gdzie można oglądać?
  6. Kiedy kolejne zaćmienie Słońca w 2023?
  7. Zaćmienia Słońca widoczne w Polsce: kiedy?
Reklama

Zaćmienie Słońca 2023: daty

Zaćmienie Słońca to wyjątkowe zjawisko, które zawsze budzi duże zainteresowanie. W 2023 roku będziemy mogli obserwować dwa razy zaćmienie Słońca. Kiedy na niebie możemy wypatrywać zaćmienia?

W 2023 roku będziemy mogli zobaczyć dwukrotnie zaćmienie Słońca:

  • 20 kwietnia - wówczas będzie miało miejsce hybrydowe zaćmienie Słońca.
  • 14 października - będziemy obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca.

Co oznacza hybrydowe zaćmienie, a co to jest obrączkowe zaćmienie Słońca? Już spieszymy z odpowiedzią.

Zaćmienie Słońca kwiecień 2023

20 kwietnia 2023 roku czeka nas hybrydowe zaćmienie Słońca. Co to dokładnie oznacza? Zaćmienie hybrydowe zwane także obrączkowo-całkowitym występuje najrzadziej ze wszystkich.

Jak czytamy na blogu astronomicznym mojaastronomia.pl: "W ich geometrii istotną rolę odgrywa kulistość naszej planety. To ona sprawia, że w centralnych rejonach pasa zaćmienia całkowitego rozmiary Księżyca pozwalają jeszcze na pełniejsze zakrycie Słońca, natomiast na skraju pasa są już zbyt małe i obserwuje się zaćmienie obrączkowe (satelita jest dalej). Charakterystyką tych zaćmień jest krótki czas trwania fazy całkowitej. Jest to spowodowane faktem, że wierzchołek księżycowego cienia praktycznie tylko muska powierzchnię Ziemi. Zjawisko nie będzie widoczne z Polski."

Zobacz także

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Pełnia Księżyca kwiecień: kiedy jest "Pełnia Różowego Księżyca" i jak wpłynie na nas Księżyc w Wadze

Pełnia Księżyca kwiecień zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, co przyniesie pełnia Księżyca w znaku Wagi i jak na nas wpłynie. Nie przegap rytuałów, jakie możesz wykonać podczas "Pełni Różowego Księżyca".
Pełnia księżyca kwiecień
Fot. Adobe Stock

Hybrydowe zaćmienie Słońca: co to oznacza?

Hybrydowe zaćmienie Słońca należy do bardzo rzadkich zjawisk. To jedno z trzech istniejących rodzajów zaćmień Słońca.

  • Całkowite zaćmienie Słońca - ma miejsce kiedy Księżyc zasłoni całą tarczę słoneczną.
  • Częściowe zaćmienie Słońca - gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne. Wówczas możemy obserwować Słońce, które przybiera kształt rogala.
  • Pierścieniowe zaćmienie Słońca zwane także obrączkowym - występuje, kiedy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, a Ziemia znajduje się blisko Słońca. Wówczas wokół ciemnej tarczy Księżyca widać jasną obwódkę tarczy słonecznej. Mówi się wtedy o "pierścieniu ognia".
  • Hybrydowe zaćmienie Słońca - zjawisko to zdarza się tylko kilka razy w ciągu stulecia. Jest to połączenie zaćmienia pierścieniowego i całkowitego zaćmienia Słońca. "Zaćmienie hybrydowe polega na tym, że na pewnych odcinkach pasa zaćmienia jest ono widoczne jako całkowite, a na innych jako obrączkowe, co jest związane z krzywizną Ziemi - czytamy na stronie urania.edu.

Spośród wszystkich wyżej wymienionych zjawisk, najbardziej widowiskowej jest całkowite zaćmienie Słońca. Kiedy zasłonięte jest 98 proc. tarczy słonecznej, wówczas zapada zmrok.

Jak podaje serwis national-geographic.pl: "Całkowite zaćmienia Słońca kiedyś znikną. Nasz Księżyc stopniowo oddala się od Ziemi w tempie około czterech centymetrów rocznie. To oznacza, że za około 600 mln lat średnica kątowa tarczy Księżyca stanie się na tyle mała, że całkowite zaćmienia Słońca przestaną występować. Wówczas na Ziemi będzie można obserwować jedynie zaćmienia częściowe i obrączkowe."

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Fazy księżyca: kalendarz księżycowy podpowiada, kiedy jest pełnia, a kiedy nów księżyca

Fazy Księżyca oddziałują niezwykle mocno na nasze życie. O tym, w jakiej fazie akurat znajduje się Księżyc informuje nas kalendarz księżycowy. Sprawdź, kiedy jest pełnia a kiedy nów Księżyca w 2023 roku.
fazy księżyca
Fot. iStock

Czy zaćmienie Słońca w kwietniu będzie widoczne w Polsce?

Kwietniowe zaćmienie Słońca 2023 niestety nie będzie widoczne w Polsce. Będziemy mogli obserwować je w internecie. Przygotujcie się na to wyjątkowe i rzadkie zjawisko.

Hybrydowe zaćmienie Słońca kwiecień 2023: gdzie można oglądać?

Hybrydowe zaćmienie Słońca, które będzie miało miejsce 20 kwietnia 2023 roku rozpocznie się jako pierścieniowe na południu Oceanu Indyjskiego i osiągnie całkowite po kilkuset kilometrach.

Podczas wydarzenia „pierścień ognia” będzie widoczny przez kilka sekund na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku, z całością w Exmouth w Australii Zachodniej (do 1 minuty), Timorze Wschodnim (1 minuta 14 sekund) i Papui Zachodniej (1 minuta 9 sekund) - powiedział dziennikarz naukowy i ekspert od zaćmień Słońca Jamie Carter dla Space.com.

Kiedy kolejne zaćmienie Słońca w 2023?

Kolejne zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 14 października 2023 roku. Będzie to obrączkowe zaćmienie, co oznacza, że "pierścień ognia" pojawi się wokół Księżyca. Będzie to bardzo spektakularne zjawisko. Niestety również zaćmienie Słońca w październiku nie będzie widoczne w naszym kraju. Kiedy zatem będziemy mogli oglądać w przyszłości zaćmienia w Polsce?

Zaćmienia Słońca widoczne w Polsce: kiedy?

Ostatnio zaćmienie Słońca było widoczne w Polsce 25 października 2022 roku. Było to całkiem duże zaćmienie, które było widoczne na terenie całego kraju około godzin południowych. Kiedy będą miały miejsca kolejne zaćmienia Słońca widoczne w Polsce:

  • 29 marca 2025 - częściowe zaćmienie słońca w Polsce
  • 12 sierpnia 2026 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
  • 2 sierpnia 2027 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
  • 26 stycznia 2028 - częściowe zaćmienie Słońca w Polsce
  • 1 czerwca 2030 - obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce
Reklama

SPRAWDŹ TAKŻE:

Merkury w Byku: w końcu nadszedł czas na konkretne działania. Co przyniesie nam jeszcze to zjawisko?

Merkury znalazł się w Byku. Sprawdź, co to oznacza dla ciebie i czego możemy spodziewać się po tym zjawisku. W kwietniu wystąpi jeszcze jedno zjawisko z Merkurym w roli głównej. O co dokładnie chodzi?
Merkury w Byku
Fot. Adobe Stock
Reklama
Reklama
Reklama