Reklama

W tym artykule:

  1. Obłoki srebrzyste - co to za zjawisko?
  2. Obłoki srebrzyste - kiedy obserwować?
  3. Obłoki srebrzyste - historia
Reklama

Obserwowanie zjawisk astronomicznych może przynieść ogromną satysfakcję. Zwłaszcza jeżeli są one tak malownicze jak to, które rozpocznie się 1 czerwca. Ma ono miejsce tylko w lecie i robi ogromne wrażenie. Chodzi o obłoki srebrzyste, które nie dość, że pięknie rozpościerają się na niebie, to jeszcze... świecą. Zobaczcie, kiedy obserwować to zjawisko i na czym dokładnie polega.

Obłoki srebrzyste - co to za zjawisko?

Nie bez powodu mówi się o nich, że są "kosmicznie piękne". Obłoki srebrzyste to najwyżej położone chmury względem Ziemi. Znajdują się około 75-85 km ponad powierzchnią naszej planety - w tzw. mezosferze. I choć są ulokowane tak wysoko, nadal możemy je ujrzeć gołym okiem.

Wystarczy, że w pogodny, letni wieczór wyjdziemy z domu i popatrzymy w górę. Zauważymy wówczas cienkie, świecące pasma chmur. To właśnie obłoki srebrzyste, które potrafią zmalować niezwykły obraz na niebie.

Zobacz także:

Prognoza astrologiczna na czerwiec 2023. Wraz z początkiem lata nadejdzie huśtawka emocjonalna

Prognoza astrologiczna na czerwiec 2023 roku pokazuje, jak planety i gwiazdy będą wpływać na nasze życie w tym miesiącu. Wraz z początkiem astronomicznego lata nadejdzie dominacja dwóch charakternych planet. To jednak nie wszystko. Sprawdź, co nas czeka.
Prognoza astrologiczna na czerwiec 2023. Nadejście lata przyniesie huśtawkę emocjonalną
AdobeStock/anatoliy_gleb

Niestety obłoki srebrzyste nie będą widoczne zawsze. Zobaczcie, kiedy najlepiej je obserwować.

Zobacz także

Obłoki srebrzyste - kiedy obserwować?

Obłoki srebrzyste można dostrzec jedynie w lecie. Choć 1 czerwca rozpoczyna się ich obserwacja, najbardziej widoczne będą na przełomie tego miesiąca i lipca. To jednak nie wszystko.

Takie wyjątkowe zjawisko nie jest widoczne przez całą dobę. Obłoki srebrzyste najlepiej widoczne są o zmierzchu lub o świcie - kiedy Słońce znajduje się pod kątem 6-16 stopni do horyzontu. Dlatego najlepiej obserwować je wieczorami. Zobaczcie na poniższym filmiku, jak pięknie się prezentują.

Obłoki srebrzyste - historia

Jak podaje portal esero.kopernik.org.pl, te świecące chmury po raz pierwszy zostały zaobserwowane 13 czerwca 1885 roku. Odkrył je rosyjski astronom o polskim pochodzeniu - Witold Cesarski. Swoje obserwacje odnotował w Obserwatorium Moskiewskim, w którym wówczas pracował.

Z biegiem czasu okazało się, że to zjawisko powtarza się regularnie i co roku możemy cieszyć się tym pięknym widokiem. Wystarczy, spojrzeć w niebo - czyż w letni wieczór może być coś przyjemniejszego?

Reklama

Zobacz także:

Pełnia Księżyca czerwiec 2023: na niebie ukaże się Truskawkowy Księżyc. Sprawdź, jak to zjawisko na nas wpłynie

Pełnia Księżyca w czerwcu 2024 roku wypełniona jest energią Koziorożca. Ten ziemski znak zodiaku wskazuje drogę do samokontroli i przypomina o porzuconych aspiracjach. To czas na to, by zebrać się do działania i przestać odkładać sprawy na potem. Zobacz, kiedy dokładnie wypada pełnia w czerwcu 2024 i co jeszcze przyniesie ze sobą Pełnia Różanego Księżyca.
pełnia Księżyca czerwiec 2024
Adobe Srock, rangizzz
Reklama
Reklama
Reklama