Reklama

Letnie przesilenie i kwiat paproci

Legenda o kwiecie paproci pochodzi z wierzeń słowiańskich. Miał on zakwitać w czasie najkrótszej nocy w roku. Każdy kto go znalazł otrzymywał ogromne bogactwo. Jak to zwykle bywa w legendach była też ciemna strona – skarbem tym nie można było się z nikim dzielić.

Reklama

Czy kwiat paproci istnieje? Paprocie jako rośliny zarodnikowe nie mają kwiatów. Według botaników za kwiat paproci brany był nasiężał – paproć o pięknym kłosie zarodnikowym przypominający nieco konwalię. Jego liśćmi nacierały się kobiety w tę najkrótszą noc, co miało podnieść ich atrakcyjność.

Nasiężał uważano za magiczną roślinę przyciągająca do siebie ludzi, a przecież noc Kupały była niczym współczesne Walentynki!

Zobacz też:

Noc Świętojańska a Noc Kupały

Po nastaniu ery chrześcijaństwa Kościół nie mogąc wyplenić pogańskiego obyczaju świętowania Nocy Kupały połączył go ze świętem św. Jana przypadającym na 24 czerwca – stąd zwyczaj zabaw w noc świętojańską.

Zobacz także

Przeczytaj też o:

Lele, Dziewanna, a może Marzanna? 16 bóstw słowiańskiego horoskopu. Sprawdź, kim Ty jesteś!

Horoskop słowiański, choć nie jest tak popularny, jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji. Podobno bogowie sprzed wieków opiekują się nami i mają ogromny wpływ na nasze życie, cechy i podejście do pewnych spraw. Sprawdźcie koniecznie, który z patronów czuwa nad wami.
slavic
iStock
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama