Obsydian: właściwości i rodzaje czarnego kamienia ochrony
Obsydian to czarny kamień wulkaniczny, znany ze swoich ochronnych i harmonizujących właściwości. Dowiedz się, jak może pomóc w Twoim życiu.
- Ewa Zwolak
W tym artykule:
- Co to jest obsydian?
- Właściwości obsydianu
- Cenne rodzaje obsydianu
- Obsydian – właściwości magiczne
- Historia i zastosowania obsydianu
- Obsydian w jubilerstwie i rękodzielnictwie
- Jak rozpoznać autentyczność obsydianu?
- Gdzie można kupić obsydian?
Co to jest obsydian?
Obsydian, nazywany również izofirem, to czarny kamień szlachetny pochodzenia wulkanicznego. Za sprawą swoich niewątpliwych walorów estetycznych jest powszechnie wykorzystywany w jubilerstwie i w rękodzielnictwie. Przypisuje się mu również wiele magicznych właściwości, w tym m.in. ochronne i przywracające równowagę.
Jak powstaje obsydian?
Kamień obsydian powstaje w wyniku schładzania się lawy. Jego skład to prawie w całości szkliwo wulkaniczne. Obsydian zawiera w sobie wyłącznie śladowe ilości wody. Formuje się niemal natychmiastowo po zastygnięciu magmy, która jest gorącą masą krzemianów i glinokrzemianów z różnymi domieszkami. Jest on jednym z naturalnie występujących w przyrodzie szkieł, co stanowi o jego wyjątkowości. To właśnie wspominane domieszki sprawiają, że obsydian występuje w wielu różnych barwach.
Pochodzenie obsydianu
Minerał obsydian występuje na terenach wulkanicznych. Jego złoża znajdują się w USA, Meksyku, Peru, Nowej Zelandii oraz we Włoszech. Obsydian czarny wydobywany jest głównie na Hawajach, na Islandii czy w Grecji. Izofir dość powszechnie występuje w naturze także na Węgrzech, w Japonii, Kenii, a nawet w Polsce – na Górnym Śląsku.
Właściwości obsydianu
Obsydian, inaczej izofir, to kamień szlachetny, który jest tak naprawdę kwaśną skałą, powstałą ze szkliwa wulkanicznego. Jego twardość w skali Mohsa waha się pomiędzy 5 a 6. W ezoteryce przypisuje mu się właściwości uziemiające i wspomagające osiągnięcie zamierzonych celów.
Jak wygląda obsydian?
W wyniku procesu rekrystalizacji może przyjmować różnorodne barwy - od czarnej i ciemnoszarej aż po niebieską i czerwoną. Znane są też odmiany jaśniejsze - oliwkowe lub złociste. Posiada szklisty połysk, a ze względu na obecność w nim minerałów może mieć różne odcienie oraz wzory, na przykład pasiaste lub plamiste.
Najczęściej spotykany kolor tego minerału to czarny - kolor ten świadczy o jego czystym składzie. Występuje on również w innych połączeniach kolorów: brązowo-zielonym, ciemnoczerwonym lub nawet śnieżnobiałym.
Cenne rodzaje obsydianu
W naturze występuje kilka odmian obsydianów, które różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem i składem chemicznym. Wpływa na to miejsce, z którego są one pozyskiwane. Wśród najpopularniejszych odmian izofiru, można wymienić:
Obsydian falisty
Ten rodzaj charakteryzuje się występowaniem pofałdowanych wstęg. Powszechnie jego złoża można znaleźć w Meksyku.
Obsydian tęczowy
W tej odmianie nazywany również iryzującym. Charakteryzuje się tęczowymi barwami (jak nazwa wskazuje). Występuje on w Meksyku, USA i Islandii. Jest on bardzo cenionym minerałem kolekcjonerskim.
Obsydian śnieżny
Obsydian śnieżny, nazywany również kwiatowym, charakteryzuje się występowaniem białych smug, które układają się w kwiaty. Pozyskuje się go m.in. w USA.
Obsydian onyksowy
Jak sama nazwa wskazuje, obsydian onyksowy swoim wyglądem przypomina inny kamień szlachetny – onyks.
Obsydian połyskliwy
Obsydian połyskliwy to minerał, który cechuje się intensywnym odblaskiem o metalicznym charakterze. Powstaje on w wyniku pęcherzyków powietrza.
Zobacz także:
Piasek pustyni ma właściwości magiczne. W czym może nam pomóc "kamień tysiąca słońc"?
Piasek pustyni, znany jako kamień tysiąca słońc, ma unikalne właściwości. Dowiedz się, jak może pomóc w codziennym życiu.Obsydian – właściwości magiczne
Obsydian jako kamień wulkaniczny cechuje się wyjątkowym połączeniem z matką ziemią i to od niej czerpie pozytywną energię, której zawdzięcza swoje magiczne właściwości.
Wyróżnia się kilka podstawowych wersji obsydianu. Każdy z nich posiada inne właściwości magiczne:
- obsydian czarny - ma on największą moc, pomaga w rozwoju duchowym, pozwala zajrzeć wewnątrz siebie oraz wznieść się nad własne ego. Świetnie sprawdza się również przy chęci życia w teraźniejszości - nieprzejmowaniu się przeszłością i niemyśleniu o przyszłości. Z powodzeniem można używać go do pracy ze samym sobą.
- obsydian złoty - jest pomocny w dostrzeżeniu swojego piękna wewnętrznego i nieprzejmowania się opinią innych.
- obsydian zielony - sprzyja uwolnieniu się od wpływu destrukcyjnych osób z naszego otoczenia.
- obsydian tęczowy - wypełnia nasze życie szczęściem, harmonią i równowagą.
- obsydian niebieski - wzmacnia zdolności twórcze i komunikacyjne, natomiast śnieżny otwiera nasz umysł i emocje, pomagając przy tym przeżyć je we właściwy sposób.
Obsydian jako kamień ochronny
Właściwości ochronne obsydianu polegają na zabezpieczeniu duszy przed jej zbytnim wykorzystywaniem przez energię zewnętrzną, którą reprezentują osoby zawistne i apodyktyczne. Dlatego też kamień ten uważa się za talizman osób wrażliwych, podatnych na wpływy z zewnątrz oraz mających problem z asertywnością.
Obsydian nie tylko pomaga zwalczyć negatywną energię płynącą z nas samych lub z zewnątrz, ale również sprzyja nagromadzeniu energii pozytywnej. Wierzy się, że dzięki niemu można osiągnąć harmonię i szczęście oraz patrzyć na świat życzliwym okiem.
Obsydian w medytacji i duchowości
Omawiany kamień wulkaniczny to również świetny talizman dla osób, które chcą rozwijać się duchowo. Sprzyja on samopoznaniu i akceptacji swoich mankamentów. Dzięki niemu możemy zwalczyć negatywne myśli na swój temat oraz zwiększyć swoją samoocenę.
Obsydian jest również szeroko wykorzystywany w medytacji ze względu na swoje właściwości kojące i przywracające utracony ład. Pomaga on w skupieniu swoich myśli i byciu „tu i teraz”. Warto mieć go pod ręką nie tylko podczas medytacji, ale również podczas uprawiania jogi czy innych zajęć, które mają na celu przywrócenie utraconego ładu.
Wpływ obsydianu na energię i emocje
Jest on uznawany za kamień ochronny – chroni przed negatywnymi emocjami, pochodzącymi zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz. Ma on pomagać również w ich przezwyciężeniu. Oprócz tego sprzyja w osiąganiu harmonii zewnętrznej i osiąganiu porozumienia pomiędzy skłóconymi osobami – nie tylko łagodzi konflikty, ale również pozwala ich uniknąć, dlatego też powinien znajdować się w każdym domu.
Wiarę we właściwości magiczne obsydianu i innych kamieni szlachetnych pokładają ezoterycy. Warto jednak pamiętać, że ezoteryka nie jest dziedziną nauki i nie ma żadnego w niej potwierdzenia. Dlatego też chcąc pracować nad sobą i swoim charakterem (w tym samoakceptacją), lepiej poszukać pomocy u specjalisty.
Historia i zastosowania obsydianu
Historia obsydianu sięga ostatniej epoki kamienia łupanego – wówczas wykorzystywano go do produkcji broni i narzędzi, które pozwalały na upolowanie niezbędnej do przeżycia zwierzyny. Było to możliwe, ponieważ odłamki obsydianu, bez odpowiedniej obróbki, mają ostre krawędzie. Do podobnych celów wykorzystywali je również Majowie, którzy tworzyli z nich miecze, które – wedle legend i podań – miały stanowić o przewadze przeciwnika. Rzekomo miały one zadawać najstraszniejsze rany.
Obsydiany cenili również starożytni Grecy, którzy zaczęli upatrywać w nich dekoracyjnych walorów – odpowiednio wypolerowane stanowiły świetny materiał na lustra. Natomiast w Japonii kultywowano sztukę wytwarzania broni z obsydianu, a w Ameryce Południowej i Północnej nadawano mu sakralny wymiar.
Zobacz także:
Chryzokola - kamień dobrobytu i łagodnej kobiecej energii
Chryzokola to kamień dobrobytu i żeńskiej energii. Ułatwia zapanowanie nad emocjami i wprowadza harmonię. Dowiedz się, dlaczego jest polecany kobietom i jakie ma właściwości.Obsydian w jubilerstwie i rękodzielnictwie
Obsydian za sprawą swoich walorów estetycznych wykorzystuje się powszechnie w jubilerstwie i rękodzielnictwie. To minerał, który może przybierać różne odcienie, wzory i kształty, co czyni go niezwykle atrakcyjnym produktem w wielu dziedzinach - od biżuteryjnych aż po przemysł.
Biżuteria z obsydianu
Z obsydianu wytwarza się z biżuterię, co determinowane jest przede wszystkim jego kształtem, strukturą i kolorem. Stosunkowo popularna jest forma nazywana kaboszonem. Jest ona z jednej strony płaska, dzięki czemu możemy ją obudować innym materiałem. Nadaje się ona zarówno na naszyjniki, jak i pierścionki. Z kolei koraliki lepiej sprawdzają się w bransoletkach i w tym celu najczęściej są wykorzystywane.
Dekoracyjne i praktyczne zastosowania obsydianu
Z obsydianu wykonuje się również różnego rodzaju ozdoby, w tym m.in. drzewka szczęścia, które można podarować zodiakalnym Strzelcom. Warto jednak pamiętać, że biżuteria z obsydianu może być nietrwała i łatwo ulegać zniszczeniu– dlatego też, zamiast bransoletki i pierścionka lepiej wybrać naszyjnik lub kolczyki z tego minerału.
Początkowo obsydiany były wykorzystywane głównie do wytwarzania broni i narzędzi. Do dzisiaj znajdują zastosowanie w produkcji broni, zwłaszcza noży – cieszą się one sporym uznaniem, gdyż sprawiają, że ostrze jest wyjątkowo precyzyjne ze względu na swoją gładką strukturę. Co ciekawe, niekiedy kamień ten wykorzystywany jest do produkcji pomników nagrobnych. Jednak wyłącznie jako domieszka.
Zobacz także:
Turmalin: właściwości kamienia szlachetnego, które chronią, oczyszczają i uspokajają
Turmalin właściwości, którego są szeroko cenione przez ezoteryków, jak i zwolenników medycyny niekonwencjonalnej, jest kamieniem o niezwykle silnych ochronnych właściwościach. Czarny turmalin, stosowany do ochrony przed wampirami energetycznymi, może dodatkowo wnieść do naszego życia spokój i harmonię - o ile tylko będziemy wiedzieć, jak skorzystać z jego mocy. Podpowiadamy jak ładować turmalin oraz wyjaśniamy, czy biżuteria z turmalinem, to dobry pomysł dla każdego.Jak rozpoznać autentyczność obsydianu?
Obsydian ze względu na swoje niewątpliwe walory estetyczne jest dość często podrabianym kamieniem szlachetnym. Dlatego też jeśli chcemy mieć pewność, że mamy do czynienia z autentycznym egzemplarzem, a nie z jego syntetycznym odpowiednikiem, to warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Charakterystyczne cechy naturalnego obsydianu
Przede wszystkim podczas wyboru obsydianu trzeba zwrócić uwagę na jego cechy charakterystyczne. Pierwszą z nich jest połysk - naturalne obsydiany charakteryzują się intensywnym metalicznym połyskiem, natomiast te podrabiane często są matowe lub lekko błyszczące. Po drugie zabarwienie – na obsydianach występują plamy, które przypominają benzynę.
Testy na autentyczność obsydianu
Samodzielne sprawdzenie autentyczności obsydianu może być trudne. Niekiedy jednak można spotkać się z naturalnym izofirem o czarnym, jak smoła, zabarwieniu. Dlatego też jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to najlepiej udać się do jubilera lub ewentualnie wypróbować jeszcze jeden sposób. Należy przyłożyć do obsydianu magnes – naturalne kamienie charakteryzują się średnim bądź dużym przyciąganiem.
Gdzie można kupić obsydian?
Obsydian to kamień, który można nabyć w formie biżuterii, korali bądź w formie większych lub mniejszych bryłek. Dostępność tego kamienia nie jest ograniczona. Najpopularniejszymi miejscami są:
- sklepy jubilerskie,
- sklepy z akcesoriami ezoterycznymi - online i stacjonarne,
- w sklepach z rękodziełem artystycznym,
- jarmarki i targi, na których występują rękodzieła i przedmioty z dziedziny ezoteryki.
Ile kosztuje obsydian?
Cena obsydianu różni się w zależności od jego koloru, wielkości oraz procesu obróbki, jakiej ten kamień został poddany. Najdroższy będzie obsydian złoty. Za niewielkich rozmiarów kamyczek trzeba dać około 40 zł. Z kolei małe kulki obsydianu śnieżnego wahają się w granicach 5-6 zł za sztukę. Koszt nabycia czarnej odmiany kamienia o okrągłym kształcie to około 16 zł.
W przypadku biżuterii ceny będą nieco wyższe. Za bransoletkę z obsydianem należy zapłacić około 50 zł. Z kolei srebrne kolczyki z obsydianem to koszt około 160 zł.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 10 listopada 2022 roku.