Reklama

W tym artykule:

  1. Czym wyróżnia się hematyt?
  2. Hematyt właściwości
  3. Hematyt a znak zodiaku
  4. Współczesne wykorzystanie hematytu
Reklama

Czym wyróżnia się hematyt?

Hematyt to minerał o ciemnej barwie, który zaliczany jest go grupy tlenowców. Składa się głównie z żelaza, a jego niezwykłą właściwością jest to, że po sproszkowaniu zmienia swój kolor. Z czarnego, ciemnoszarego lub ciemnobrunatnego kamienia powstaje czerwony proszek, który przypomina krew. Tak powstały pigment ma szerokie zastosowanie i nazywany jest ochrą czerwoną. Dlatego też pospolitą nazwą hematytu jest krwawnik.

Zobacz także:

Jadeit - lśniący kamień o wielu barwach i właściwościach. Jego energia dostarcza miłości i mądrości

Jadeit jest kamieniem szlachetnym, który wyróżnia się mnogością barw, w których występuje. Był znany już w starożytnych czasach i ceniony za wygląd, szklisty połysk oraz właściwości. Dawniej używano go w rytuałach i mistycznych obrzędach, ponieważ wierzono, że odpędza złe moce. Do dziś biżuteria z jadeitem służy jako talizman, który podnosi życiowe wibracje. Odkryj wszystkie właściwości jadeitu oraz jego kolorowe odmiany.
jadeit właściwości
Adobe Stock, Diamon jewelry

Kamienie hematyty są ciężkie i posiadają metaliczny połysk. Wyróżnia się również tym, że wyglądem przypomina żelazo, jednak w rzeczywistości nie jest aż tak trwałym materiałem. O wiele szybciej ulega kruszeniu i łatwiej pęka, a jego twardość w dziesięciostopniowej skali Mohsa wynosi 6,5. Oznacza to, że wyroby z hematytu są dosyć odporne na zarysowania. Powierzchnia hematytu surowego zazwyczaj jest gładka, choć niekiedy mogą pojawić się na niej drobne nierówności, a także ciemnoczerwone smugi.

fot. Hematyt / Adobe Stock, Mineral Vision

Gdzie występuje hematyt?

Hematyt jest kamieniem półszlachetnym, który występuje w Kanadzie, Japonii, Bangladeszu, Brazylii, Australii oraz Francji i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe złoża hematytu są wydobywane już od epoki kamienia łupanego, czyli paleolitu. W Polsce ten ciemny minerał występuje na terenie Tatr, Karkonoszy, Gór Świętokrzyskich oraz na Dolnym Śląsku.

Hematyt - znaczenie

Znaczenie hematytu wiąże się z jego nazwą, która pochodzi od greckich słów: haima - oznaczającego krew oraz haimatites, co w tłumaczeniu na język polski znaczy krwisty. Ze względu na to, że w postaci sproszkowanej ten ciemny minerał zamienia się w ochrę, czyli czerwony pigment, który wzbudzał skojarzenia z krwią, został powiązany z wojownikami. Udający się na bitwę mężczyźni korzystali z magicznych właściwości hematytu i wierzyli, że kamień ten ochroni ich przed zranieniem oraz śmiercią i wzmocni ich siły. Z tego powodu bardzo często określa się go jako kamień wojowników. Hematyt dodaje odwagi i samozaparcia w realizacji celów.

Zobacz także

Wykorzystanie hematytu w dawnych czasach

Kamień o ciemnej barwie i metalicznym połysku nazwany hematytem był wykorzystywany na wiele różnych sposobów już od czasów prehistorycznych. W malarstwie jaskiniowym, przedstawiającym wizerunki dzikich zwierząt hematyt był wykorzystywany do pozyskiwania ochry - czerwonego pigmentu, z którego powstawała farba. W starożytnej Grecji zaczął być kojarzony z bogiem wojny Aresem. Z jego właściwości korzystali wojownicy, którzy nosili go przy sobie jako talizman, który dodawał odwagi oraz miał chronić przed wykrwawieniem. Częstą praktyką było też malowanie twarzy i ciała ochrą tuż przed stoczeniem bitwy. Hematyt stał się również kamieniem ozdobnym, ponieważ był umieszczany na sygnetach i pieczęciach. W starożytnym Rzymie i Grecji tworzono z niego biżuterię, zaś w Egipcie dekorowano nim grobowce faraonów.

Z biegiem czasu hematyt zyskał coraz więcej zastosowań. W średniowieczu rozwinęły się szczególnie lecznicze właściwości tego minerału. Wykorzystywano go jako środek, który wspiera układ krwionośny i leczy stany zapalne oraz zmniejsza gorączkę, dlatego dodawano go w formie proszku różnego rodzaju do maści. Właściwości lecznicze szybko zaczęto łączyć z magicznym działaniem hematytu. Kamień ten stał się ochronnym talizmanem, który blokował dostęp złej energii oraz zabezpieczał przed chorobami. Praktycznym zastosowaniem było korzystanie z hematytu jako krwistoczerwonego barwnika w malarstwie i sztukach plastycznych.

Hematyt właściwości

Hematyt nazywany jest kamieniem wojowników, ponieważ już w zamierzchłych czasach przypisano do niego magiczne i lecznicze właściwości. Minerał ten wpływał na duchową i cielesną strefę człowieka. Nie tylko zagrzewał do boju i wzmacniał nieustraszoność, ale również ochraniał ciało. Dlatego kamień ten jest cennym okazem, który wykorzystuje się we współczesnej litoterapii i medycynie niekonwencjonalnej. Dodatkowo ma on szczególne miejsce w ezoteryce, ponieważ zalicza się go do grupy kamieni magicznych.

Hematyt właściwości magiczne

Hematyt kamień ma zdolność do wyrównywania poziomu energetycznego. Pomaga osobom, które opadły z sił bądź są zniechęcone i brakuje im chęci do działania. Specjaliści od magicznych właściwości kamieni i kryształów uznają hematyt za minerał o wielkiej mocy:

  • wykazuje właściwości ochronne i zabezpiecza przed negatywną energią,
  • dodaje wytrzymałości i napełnia witalną energią,
  • jest kamieniem dla nieustraszonych - dzięki niemu uwierzysz w siebie i uporasz się z każdym wyzwaniem,
  • wzmacnia w wytrwaniu w postanowieniach, dlatego jest pomocy przy leczeniu uzależnień,
  • podobnie jak malachit hematyt nazywany jest kamieniem szczęścia, ponieważ łagodzi wewnętrze konflikty i wzmacnia poczucie własnej wartości,
  • pomaga odnaleźć w sobie nowe pokłady siły i odwagi,
  • rozwiewa rozterki i zmniejsza poczucie niepewności i zagubienia,
  • ułatwia realizację celów i pokonywanie wewnętrznych barier,
  • to jeden z kamieni naturalnych, który usuwa negatywne emocje i wspiera odnalezienie równowagi między duchem i ciałem.

Hematyt właściwości lecznicze

Naturalny hematyt w medycynie niekonwencjonalnej jest wykorzystywany przede wszystkim jako wsparcie dla układu krwionośnego. Wiąże się to z tym, że w dawnych czasach wierzono, że jest w stanie zatamować krwotok, a nawet uchronić przed zranieniem. Oprócz tego wiąże się go z poprawą samopoczucia i koncentracji. Oto wszystkie najważniejsze właściwości lecznicze hematytu:

  • pomaga w leczeniu anemii i niedokrwistości,
  • łagodzi zbyt obfite miesiączki,
  • ułatwia gojenie ran, skaleczeń i zadrapań,
  • zmniejsza uczucie niepokoju,
  • łagodzi bóle kręgosłupa,
  • wspiera pracę nerek.

Informacje dotyczące leczniczych właściwości hematytu są rozpowszechniane w kontekście medycyny alternatywnej, ale nie mają uzasadnienia w źródłach medycznych i naukowych. W przypadku problemów ze zdrowiem należy udać się do lekarza.

Hematyt a znak zodiaku

W astrologii hematyt polecany jest przede wszystkim dla 3 znaków zodiaku:

  • Skorpiona,
  • Barana,
  • Wodnika.

Często można spotkać się z określeniem, że hematyt to szczęśliwy kamień Skorpiona. Działa na niego łagodząco i ułatwia zrozumienie własnych emocji. Przez to jego działania będą skupione na tym, co najważniejsze. Talizman w postaci tego kamienia pomoże Skorpionowi lepiej zrozumieć samego siebie. Doda mu zapału do działania i złagodzi jego podejrzliwość.

Hematyt to kamień półszlachetny, który pozytywnie oddziałuje na Barana, ponieważ wzmacnia w nim potrzebę dokończenia rozpoczętych projektów. Dzięki magicznym właściwościom minerału Baran staje się zawzięty, skoncentrowany i z zapałem zabiera się do pracy.

Zobacz także:

Akwamaryn to kamień mistyków. Jego właściwości ułatwiają wyjście z ukrycia

Akwamaryn to kamień mieniący się w odcieniach niebieskich i zielonych. Osobom, które noszą go przy sobie dodaje pewności siebie i ułatwia wyrażanie emocji. Poznaj wszystkie niezwykłe właściwości akwamarynu oraz jego znaczenie.
Akwamaryn właściwości
Adobe Stock, dimj

Czerpać z jego mocy może także Wodnik. Amulet z hematytu ochroni go przed nieprzyjaznymi wpływami innych osób. Roztargniony i żyjący ideami Wodnik przybliży się do ziemi i zrównoważy swoje myśli oraz odczucia. Dodatkowo właściwości hematytu wydobędą z Wodników ich chęć doświadczania życia i wzmocnią odwagę do zmian.

Współczesne wykorzystanie hematytu

To, co charakteryzuje hematyt to jego szerokie wykorzystanie. Dawniej służył jako środek leczniczy, ochronny talizman i pigment malarski. Współcześnie jego właściwości są używane także w przemyśle ciężkim jako materiał do pokryć dachowych. Służy również do zabezpieczenia sprzętu medycznego, ponieważ zabezpiecza przed działaniem promieni rentgenowskich. Jest też wykorzystywany jako składnik farb.

Zobacz także:

Obsydian śnieżny. Ochronny kamień z magicznymi właściwościami

Obsydian śnieżny to jedyne naturalne szkło w przyrodzie, znane z magicznych i leczniczych właściwości. Dowiedz się dlaczego jest określany jako silny amulet ochronny.
obsydian śnieżny
Adobe Stock, PicsArt
Reklama

Hematyt to również kamień dekoracyjny, który służy do produkcji biżuterii. Ze względu na intensywną barwę oraz wysoki połysk prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Często występuje w otoczeniu złota bądź srebra. Bransoletka z hematytu to koszt około 40 zł. Z kolei bogato zdobione wyroby, takie jak pierścionki czy kolczyki mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Oprócz tego hematyt pojawia się w formie polerowanych bryłek, które posłużą podczas medytacji bądź mogą pełnić rolę magicznego talizmanu, który wzmaga śmiałość i dodaje nieustępliwości.

Reklama
Reklama
Reklama