Reklama

W tym artykule:

  1. Bursztyn - właściwości dla ciała i ducha
  2. Jak wygląda bursztyn?
  3. Bursztyn właściwości magiczne
  4. Bursztyn właściwości lecznicze
  5. Jak rozpoznać bursztyny?
  6. Wyjątkowa biżuteria z bursztynem
Reklama

Bursztyn - właściwości dla ciała i ducha

Ze względu na szerokie zastosowanie i liczne właściwości bursztyn uznawany jest za cenny kruszec. Jest określany jako naturalny środek przeciwzapalny i łagodzący. Bywa częstym składnikiem pielęgnacyjnych kosmetyków, zaś w medycynie niekonwencjonalnej uznaje się go za pomocny przy leczeniu schorzeń związanych z układem krążenia oraz dolegliwościami gardła i krtani.

Intensywny kolor bursztynu sprawił, że szybko stał się kamieniem ozdobnym. Do dziś jest wykorzystywany w jubilerstwie i przemyśle dekoracyjnym. Bywał także stosowany podczas odprawiania magicznych rytuałów. Starożytni Rzymianie traktowali go jako amulet, który wzmacniał siły witalne. Zaś w Chinach jest uznawany za symbol pomyślności. Właściwości bursztynu przyciągają szczęście i pomyślność.

Zobacz także:

Sodalit przyciąga ku ziemi i skupia myśli. Właściwości i zastosowanie kamienia na koncentrację

Sodalit to kamień dla osób poszukujących życiowego spełnienia. Jest nazywany kamieniem na koncentrację, ponieważ jego właściwości wspierają logiczne myślenie i koją nerwy. Sprawdź, jak dokładnie działa sodalit i zdecyduj, czy jest to kamień dla ciebie.
sodalit właściwości
Adobe Stock, RHJ

Jak wygląda bursztyn?

Bursztyn jest twardą, skamieniałą żywicą iglastych drzew. Ma pochodzenie organiczne, ale nie jest uznawany za kamień ani skałę. Występuje w wielu różnorodnych wariantach kolorystycznych - od żółtego aż po biały, brunatny, pomarańczowy i brązowy. Można spotkać się także z zielonym bursztynem. Inną rzadko widywaną odmianą jest niebieski bursztyn. Na odcień wpływa wiele czynników, m.in.: poziom wilgotności, oddziaływanie wiatru, temperatury oraz światła.

W przypadku bursztynów ich forma bywa bardzo zróżnicowana. Bryły są nieregularne i różnej wielkości. Kamień ten posiada tłusty połysk, a w zależności od tego, jak duża jest w nim zawartość pęcherzyków powietrza, może on być przezroczysty bądź matowy. W składzie bursztynu znajdują się m.in.: węgiel, tlen, siarka oraz wodór. Znaleźć można w nim również znikome ilości żelaza, wapnia, miedzi, krzemu czy sodu. Występuje w nim również związek organiczny, zwany kwasem bursztynowym. W niektórych przypadkach w bursztynie można znaleźć zatopione fragmenty owadów lub roślin.

fot. Bursztyn / Adobe Stock, lukjonis

Gdzie występuje bursztyn?

Występowanie bursztynu obejmuje rozległe tereny. W zależności od odmiany, jego złoża spotkać można spotkać w wielu zakątkach świata, na przykład na Karaibach, w Meksyku, Madagaskarze czy Libanie. Najwięcej bursztynu znaleźć można w okolicach Morza Bałtyckiego. Miejscami, w których można odnaleźć bursztyn, są nie tylko tereny wzdłuż wybrzeża morza. Bywa też, że są wydobywane w okolicach jezior czy rzek, a czasami również bezpośrednio z gleby.

Samo wydobycie bursztynu ma długą historię. Szacuje się, że zaczęto go pozyskiwać już w 3 tysiącleciu p.n.e.

Bursztyn i jego inne nazwy

W Polsce występuje odmiana sukcynit, którą określa się również mianem bursztynu bałtyckiego. Inną potoczną nazwą jest bałtyckie złoto. Jego największe złoża znajdują się na terenie Zatoki Gdańskiej. Powstał on żywicy drzew, które niegdyś rosły na terenie Pramorza Północnego.

Ogólna polska nazwa bursztyn wywodzi się z niemieckiego słowa bernstein, które oznacza płonący kamień lub kamień, który się pali. Z kolei łacińska nazwa to sucinum. Bursztyn bywa także określany jako jantar lub amber. Jest też kojarzony z greckim słowem elektron, a to dlatego, że wykazuje właściwości elektrostatyczne. Zdolność tę odkryli starożytni - bursztyn potarty o materiał przyciąga do siebie lekkie okruchy.

Bursztyn właściwości magiczne

Właściwości magiczne bursztynu są znane już od starożytnych czasów. W Grecji był wykorzystywany jako kadzidło podczas różnego rodzaju obrzędów. Wszystko to ze względu na charakterystyczny, żywiczy zapach, który bursztyn wydziela pod wpływem wysokich temperatur. Dawniej wierzono, że noszony przy sobie jako talizman potrafi przyciągnąć do życia pomyślność i uchronić od chorób. Pod tym względem działa podobnie, jak malachit, czyli przyciąga szczęście i pomaga zmienić nastawienie do świata.

Bursztyn jest kamieniem pomocnym podczas medytacji i praktyk magicznych. W ezoteryce jest określany jako magiczny kamień, dzięki któremu możliwe jest poznanie swoich poprzednich wcieleń.

Inne magiczne właściwości bursztynu to:

  • ochrona przed negatywną energią i złym okiem,
  • zwiększenie chęci do działania,
  • wzrost kreatywności,
  • bursztyn, podobnie jak jadeit, dostarcza mądrości, która pozwala spojrzeć na wiele spraw z dystansu i wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość,
  • słoneczny jantar jest też symbolem miłości, przyjaźni i dobrych uczuć - wzmacnia więzi międzyludzkie i zapobiega konfliktom,
  • ze względu na to, że pozytywnie wpływa na samopoczucie, bursztyn działa kojąco i uspokajająco. Pomaga uzyskać stan wewnętrznej harmonii,
  • sprzyja zawieraniu wartościowych i trwałych znajomości,
  • podnosi życiowe wibracje i nastraja pozytywnie do świata i ludzi.

Zobacz także:

Agat to kamień dla poszukujących. Właściwości agatu uwalniają od napięć, presji i przywołują miłość

Agat jest kamieniem szlachetnym, który występuje w wielu wariantach kolorystycznych. W zależności od tego, jakie domieszki innych minerałów znajdują się w agacie, przybiera on odcień fioletu, różu, zieleni bądź błękitu. Ze względu na swoje właściwości agat jest uznawany za kamień miłości oraz równowagi. Pomaga we wzmocnieniu pozytywnych myśli i koncentracji. Poznaj znaczenie i pełne spektrum działania tego minerału.
agat właściwości
Adobe Stock, Dmytro Synelnychenko

Bursztyn właściwości lecznicze

Po raz pierwszy działanie lecznicze przypisali bursztynowi starożytni Grecy. Kiedy odkryli, że jantar posiada właściwości elektrostatyczne, zaczęto nacierać się nim oraz nosić w formie naszyjników. Miało to na celu uleczyć choroby bądź uchronić od chorób związanych z gardłem, krtanią i zębami. Miał także obniżać gorączkę oraz łagodzić bóle głowy. W Cesarstwie Rzymskim kobiety będące w ciąży nosiły bursztynowe opaski na biodra oraz ozdoby biżuteryjne, aby zniwelować ból pleców oraz wzmocnić organizm swój i dziecka. W medycynie ludowej był podawany niemowlętom, aby uśmierzyć ból podczas ząbkowania.

W medycynie alternatywnej bursztynowi przypisuje się następujące właściwości:

  • pomaga w problemach z żołądkiem,
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
  • usprawnia pracę nerek i jelit,
  • działa pozytywnie na serce i układ krwionośny,
  • łagodzi bóle szyi, kości i stawów,
  • zmniejsza odczuwanie stresu,
  • ze względu na obecność kwasu bursztynowego pomaga w problemach trawiennych,
  • podnosi odporność,
  • nalewka z bursztynu zwalcza katar oraz leczy przeziębienie. Jest także pomocna przy bólach mięśni, głowy i gardła,
  • ze względu na emitowanie jonów ujemnych jest naturalnym jonizatorem i oczyszczaczem powietrza.

Lecznicze właściwości bursztynu nie są potwierdzone przez źródła naukowe i medyczne. W razie wystąpienia chorób bądź dolegliwości zalecany jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Jak rozpoznać bursztyny?

Aby rozpoznać, czy masz do czynienia z prawdziwym bursztynem, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • prawdziwy bursztyn jest lekki, a po potarciu (naelektryzowaniu) zaczyna przyciągać do siebie różne drobinki,
  • bursztyn unosi się na powierzchni, kiedy wrzucisz go do słonej wody,
  • po podgrzaniu zaczyna wydzielać delikatnie żywiczny i słodki zapach.

Zobacz także:

Reklama

Piasek pustyni: magiczne właściwości kamienia tysiąca słońc

Piasek pustyni, znany jako kamień tysiąca słońc, ma unikalne właściwości. Dowiedz się, jak może pomóc w codziennym życiu.
piasek pustyni właściwości
Adobe Stock, Reddogs

Wyjątkowa biżuteria z bursztynem

Wiele osób decyduje się na zakup ozdobnego wyrobu z bursztynu nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również właściwości prozdrowotne. W medycynie niekonwencjonalnej panuje przekonanie, że taka biżuteria zapobiega wielu dolegliwościom. Na przykład naszyjnik z bursztynu ma właściwości, które pomagają usprawnić pracę tarczycy oraz działają odmładzająco na skórę. Nie zostało to jednak potwierdzone badaniami naukowymi.

Reklama
Reklama
Reklama