Karty tarota – znaczenie. Odczytaj i poprawnie zinterpretuj wróżbę. Co próbuje przekazać ci tarot?
Znaczenie kart tarota to bardzo istotna kwestia podczas czytania wróżb. Próby interpretowania ilustracji i symboli trwają prawdopodobnie już od 600 lat. Niektóre tarocistki są zdania, że nie istnieje jedna, spójna interpretacja tarota, a znaczenie poszczególnych kart zawsze należy odszyfrowywać indywidualnie. Nie zmienia to jednak faktu, że choć zawarte w tarocie symbole są odczytywane stosownie do kontekstu, każda karta posiada własne cechy, które są punktem wyjścia do dalszej interpretacji. Co oznaczają karty tarota?
W tym artykule:
- Dlaczego warto wiedzieć, co znaczą karty tarota?
- Co znaczą karty tarota Wielkie Arkana?
- Małe Arkana – interpretacja kart
Dlaczego warto wiedzieć, co znaczą karty tarota?
Czytanie tarota to jedna z metod komunikacji osób żywych z ich duchowymi przewodnikami. Talia kart tarota może wskazać odpowiedzi na wiele trudnych pytań, pomaga spojrzeć na codzienne sytuacje z innej perspektywy, podpowiada dostępne możliwości i pełni funkcję życiowego oraz duchowego drogowskazu.
Właściwa interpretacja kart wymaga dużego doświadczenia ze strony wróżbity. Przed czytaniem talii, najpierw należy poznać znaczenie kart tarota. Tylko poprawne zinterpretowanie wyniku rozdania, pozwala na uzyskanie cennych – niesfałszowanych informacji. Warto wiedzieć, co kryją za sobą magiczne ilustracje, aby:
- odkryć prawdę,
- przepowiedzieć przyszłość,
- otrzymać jasność sytuacji,
- podejmować ważne i trafne decyzje,
- określić obszary życia wymagające zmian,
- utrzymać prawidłowe relacje z bliskimi,
- rozbudzić samoświadomość i samorefleksję,
- zrozumieć przeszłość, teraźniejszość, przyszłość,
- uzyskać skuteczne narzędzie do samopoznania,
- zwiększyć poczucie spokoju, szczęścia i harmonii.
Co znaczą karty tarota Wielkie Arkana?
Tarot składa się z 78 kart. Talię dzielimy na Arkana Wielkie i Arkana Małe. Pierwsza grupa to tzw. karty atutowe, które numeruje się od 0 do 21 (łącznie 22 karty). Wielkie Arkana to najmocniejszy trzon tarota. Karty z tej grupy odnoszą się do najistotniejszych kwestii w życiu człowieka i odzwierciedlają duchową, ludzką drogę. Poznaj karty tarota i ich znaczenie.
Karta Wielkich Arkan – Głupiec
Głupiec, czyli karta oznaczona cyfrą 0, otwiera Wielkie Arkana. Jej symbolika odnosi się do początku podróży i do wewnętrznego dziecka, które skrywa się wewnątrz każdego człowieka. Zapowiada coś nowego, może też zwiastować rozwój.
Karta Wielkich Arkan – Kuglarz
Kuglarz, nazywany też Magiem, w tarocie jest oznaczony cyfrą I. Ta karta może symbolizować osobę, która w życiu człowieka pełni funkcję duchowego i mentalnego przewodnika. Sugeruje, aby analizować własne poczynania i wyciągać z nich wnioski. Może też odnosić się do naszego wewnętrznego Maga – strony osobowości pomagającej w dostrzeganiu pojawiających się szans.
Karta Wielkich Arkan – Papieżyca
Papieżyca, znana także jako Kapłanka, jest oznaczona cyfrą II. Ta karta podpowiada, aby nie doszukiwać się odpowiedzi w podświadomości, a wysyłanych przez nią sygnałów nie interpretować w sposób dosłowny. Pojawienie się Papieżycy w rozkładzie sugeruje, że należy bacznie przyjrzeć się snom i zwrócić większą uwagę na przeczucia.
Karta Wielkich Arkan – Cesarzowa
Władczyni jest oznaczona cyfrą III. Zawarta w niej symbolika odnosi się do narodzin (dosłownie), jak i do pojawienia się nowych pomysłów i podejmowania twórczych działań. Cesarzowa w tarocie stanowi też zachętę, aby podejmować działania zmierzające ku samorozwojowi.
Karta Wielkich Arkan – Cesarz
Do Cesarza w tarocie (Władcy) przypisana jest cyfra IV. Ilustracja symbolizuje świetność świata cywilizowanego, czyli stworzonego przez człowieka. Uzmysławia rolę władzy i nakazuje korzystanie z przywileju we właściwy sposób.
Karta Wielkich Arkan – Papież (Kapłan)
Do Papieża, czyli Arcykapłana, przypisana jest cyfra V. Karta odnosi się do wewnętrznej strony człowieka, która odpowiada za wszystkie jego myśli, uczucia i napotykane na życiowej drodze wydarzenia. Kapłan w tarocie jest przepełniony wskazówkami, które wysyła podświadomość i sumienie.
Karta Wielkich Arkan – Kochankowie
Karta jest oznaczona numerem VI przedstawia Kochanków w miłosnym uścisku. Nawiązuje do wewnętrznej strony człowieka, która odpowiada za nawiązywanie kontaktu z innymi ludźmi. Kochankowie w tarocie wskazują na jasne, a także ciemne strony relacji międzyludzkich. Karta mówi o konieczności brania pod uwagę zdania i opinii innych.
Karta Wielkich Arkan – Rydwan
Ta karta oznaczona jest numerem VII i znana także jako Wóz. Odnosi się do podróży, drzemiącej w człowieku ambicji oraz do siły woli. Rydwan w tarocie wskazuje na gotowość do podróży, ale jednocześnie ostrzega niedoświadczonych podróżników przed niewiedzą na swój temat.
Karta Wielkich Arkan – Sprawiedliwość
Karta z numerem VIII symbolizuje wartości zawarte w każdym człowieku. Oznacza moc przeciwstawiającą się podpowiedzią intuicji i wskazuje na racjonalny obszar natury człowieka. Sprawiedliwość w tarocie daje możliwość właściwej oceny wszelkich argumentów.
Karta Wielkich Arkan – Starzec (Eremita)
To inaczej Pustelnik w tarocie. Karta z liczbą IX, znana także jako Pustelnik, przedstawia starego mężczyznę w szacie przypominającej sakralne odzienie. Symbolizuje człowieka, który w samotności chce oddać się poznaniu tajemnic otaczającego go świata. Odnosi się do analizy podejmowanych działań i poszukiwań oświecenia.
Karta Wielkich Arkan – Koło Fortuny
Dziesiąta karta w Arkanach Wielkich jest znana także jako Koło Szczęścia. Jej symbolika dotyczy zdarzeń, na kolejność których nie mamy wpływu. Koło Fortuny w tarocie podkreśla, że każdy, kto wspina się ku górze, może też spaść na sam dół. Przypomina również, że koło zawsze zatacza pełny obrót i kiedyś sytuacja się odwróci.
Zobacz też:
Tarot miłosny – jak postawić rozkład i czytać karty?
Tarot miłosny to jedno z najczęściej stawianych rozdań. Zakochani i osoby wciąż jeszcze czekające na swoją drugą połówkę, szukają w kartach odpowiedzi na nurtujące pytania. „Czy spotkam wreszcie osobę, która zmieni moje życie?", „Jaka przyszłość nas czeka?”, „Czy jego uczucie jest szczere?”. Karty skrywają w sobie mistyczną moc, rozwiewającą wszelkie wątpliwości w temacie związków i uczuć.Karta Wielkich Arkan – Siła (Moc)
Karta oznaczona liczbą XI przedstawia kobietę w otoczeniu dzikich zwierząt. Jest wyrazem silnej woli i władzy. Odnosi się też do konieczności sprawowania kontroli nad dzikimi żądzami, które dotyczą każdego człowieka.
Karta Wielkich Arkan – Wisielec
Karta z numerem XII jest określana także jako zawieszony. Dosłownie symbolizuje stan zawieszenia, w jakim może znaleźć się każdy człowiek. Wisielec w tarocie odnosi się do nowej perspektywy, jaką postrzegamy w takiej sytuacji.
Karta Wielkich Arkan – Śmierć
Karta z numerem XIII przedstawia wizerunek śmierci, który od zarania dziejów utrwalamy w swojej świadomości. Nie oznacza jednak śmierci w ujęciu fizycznym. Jej symbolika dotyczy zmian, które zaszły w człowieku, nowego spojrzenia na otoczenie i nowego pojmowania rzeczywistości.
Karta Wielkich Arkan – Powściągliwość
Karta z numerem XIV jest znana także jako umiarkowanie. Nawiązuje do równowagi między aktywnością a pasywnością i do konieczności odnalezienia właściwych proporcji między myślami a działaniem. Sugeruje wstrzemięźliwość, a także powściągliwość.
Karta Wielkich Arkan – Diabeł
Piętnasta karta przedstawia złowrogą, rogatą bestię. Odnosi się do prymitywnej energii, bytującej wewnątrz każdego z nas. Diabeł w tarocie przypomina, że wewnętrzny demon może w każdej chwili dojść do głosu.
Karta Wielkich Arkan – Wieża
Karta z numerem XVI jest znana także jako Boska Wieża. Wieża w tarocie symbolizuje zmiany o charakterze nagłym i gwałtownym, za wystąpienie których odpowiadają uzasadnienia podpowiadane przez nasz umysł.
Karta Wielkich Arkan – Gwiazda
Karta z numerem XVII jest pełna ciepła i spokoju. Jej obecność sugeruje, że warto podjąć następny krok i zdobyć to, co niezdobyte. Gwiazda w tarocie nakazuje trzeźwo patrzeć na świat, ale przy tym dostrzegać otaczające nas szanse.
Karta Wielkich Arkan – Księżyc
Karta z numerem XVIII przedstawia tarczę księżyca, rzucającą światło na dwie postaci. Księżyc w tarocie zwiastuje zmianę, która nastąpi w obszarze postrzegania rzeczywistości.
Karta Wielkich Arkan – Słońce
Słońce w tarocie to karta z numerem XIX i przedstawia sielski obraz rozświetlony promieniami słońca. Zapowiada nastanie czasu oświecenia, radości, a także optymizmu.
Karta Wielkich Arkan – Sąd Ostateczności
Dwudziesta karta w talii tarota występuje też pod nazwą Sąd i Zmartwychwstanie. Sąd Ostateczny w tarocie odnosi się do zmian w świadomości człowieka i połączenia jego wnętrza z energią wszechświata.
Karta Wielkich Arkan – Świat
Ostatnia karta w Wielkich Arkanach symbolizuje zakończenie podróży Głupca. Świat w tarocie oznacza świadomość, spełnienie i osiągnięcie celu. Dzięki oświeceniu, człowiek staje się niewrażliwy na przeciwności losu i zdaje sobie sprawę, że teraz może już osiągnąć wszystko.
fot. Karty tarota/ AdobeStock, MYR
Małe Arkana – interpretacja kart
Druga grupa w talii tarota składa się z 56 kart i dzieli na cztery kolory, z których każdy obejmuje 14 kart. Małe Arkana wskazuje mniejsze sprawy, które dopełniają istotne wydarzenia z Wielkiej Arkany. Grupę kart tworzą dwory: Monety, Buławy, Miecze i Puchary. Dwory dzielą się na karty od asa do dziesiątki oraz na cztery karty dworskie (Król, Królowa, Rycerz, Giermek).
- Denary/Monety w tarocie
To kolory, które mają związek z materialną stroną ludzkiej egzystencji. Wskazują na jego podejście do finansów i na możliwości, które stoją przed nim otworem. Pokazują też wszelkie nieprawidłowości w tej strefie.
- Buławy w tarocie
Buławy to kolor aktywności, postępu, działania i rozwoju. Wskazują na czynności zmierzające do osiągnięcia sukcesu i poważania w społeczeństwie.
- Kielichy/Puchary w tarocie
Karty dotyczą duchowej strony człowieka – jego emocji, przeżyć i uczuć. Odnoszą się zarówno do dobrych, jak i złych momentów. Przypominają, że każde marzenie można zrealizować, ale to wymaga działań.
- Miecze w tarocie
W tych kartach zawarta jest informacja o intelektualnej stronie ludzkiej natury. Miecze symbolizują pogoń za władzą i wykorzystaniu w niej wrodzonych talentów.
Karty dworskie pełnią istotną rolę w talii tarota. Każda z nich symbolizuje określony typ człowieka i odnosi się do jego cech osobowościowych i pełnionej funkcji. Ich symbolika dotyczy także najróżniejszych sytuacji oraz przebiegu wydarzeń.
Karta dworska – Król
Karty królów wskazują na autorytet, będący punktem wyjścia dla pozostałych cech. Przypominają, że każda podejmowana decyzja wywiera wpływ nie tylko na samego zainteresowanego, ale także na osoby z jego otoczenia. Król Mieczy oznacza np. sprawiedliwość, ale i władze.
Karta dworska – Królowa
Królowa to postać, której zadaniem jest niesienie pomocy i udzielanie rad. Gdy taka karta wystąpi w rozkładzie, może to oznaczać, że w danej chwili chce nas otoczyć swoją troską i obdarzyć pomocą. Królowa Mieczy odnosi się do perfekcjonizmu i kurczowego trzymania się zasad.
Karta dworska – Rycerz
Takie osoby koncentrują się na działaniu, zwłaszcza na takim, które daje namacalne rezultaty. Pojawienie się tej karty w rozkładzie zwiastuje akcję, całkowicie odmieniającą daną sytuację. Co ważne, działanie będzie dotyczyć wyłącznie tej osoby. Rycerz Pucharów określa człowieka, dla którego najważniejsza jest miłość.
Karta dworska – Giermek
Giermek w układzie to znak, że ktoś potrzebuje pomocy. Być może chodzi tu o wsparcie duchowe, a może o wskazówkę, która w określonych okolicznościach może być cenniejsza niż złoto.
Zobacz też:
Tarot – karty jako magiczne narzędzie wróżbiarskie do poznania siebie i rozwijania intuicji