Reklama

W tym artykule:

  1. Jaki sposób ziewania ściąga problemy i pecha?
  2. Inne przesądy o ziewaniu
Reklama

Ta czynność pojawia się niezależnie od nas. Najczęściej wtedy, gdy jesteś zmęczony i śpiący. Ziewanie dotyczy każdego człowieka, a nawet większości zwierząt. Czy wiesz, że ten gest może mieć w sobie symboliczne znaczenie i wróżbę na przyszłość? Wszystko tłumaczą nam ludowe przesądy. Ziewasz w ten sposób? Nic dziwnego, że ściągasz problemy i pecha. Dowiedz się o szczegółach poniżej.

Jaki sposób ziewania ściąga problemy i pecha?

Wiele codziennych gestów i czynności wydaje się zupełnie niewinna. Okazuje się jedna, że wszystko, co robimy, wiążę się w pewien sposób z przesądem. Tak samo jest z prozaiczną czynnością, jaką jest ziewanie. Zazwyczaj przy ziewaniu zasłaniamy usta ze względu na kulturę osobistą i higienę, ale ten gest ma o wiele ważniejsze znaczenie. Według wierzeń ludowych ziewanie z otwartymi ustami sprawiało, że ktoś mógł policzyć ci zęby i tym samym rzucić klątwę. Przesądy wspominają też, że gdy ziewasz z otwartymi ustami, może uciec dusza, a do ciała wnikną złe duchy. Tym samym jeżeli ziewasz w ten sposób, ściągasz problemy i pecha. Usta uważano za bramę duszy oraz rozumu, a przy przeciągłym ziewaniu możemy je łatwo stracić. Przez usta może nawiedzić nas demon, który sprowadzi na nasze życie same problemy, nieszczęście i smutki.

Co zrobić, gdy nieuważnie ziewałeś z otwartymi ustami? Podobno ratunkiem na odegnanie pecha i złych duchów jest tylko przepłukanie ust wodą z solą. W ten sposób można wygonić z ust symbol negatywnej energii. Co jeszcze może oznaczać ziewanie?

Zobacz też:

Babcina przestroga na zmianę czasu na letni. Zrób to, albo czeka cię pechowe lato

Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni. Zanim przestawisz zegarek, warto poznać znaczący szczegół w tym temacie. Pomoże ci babcina przestroga na zmianę czasu na letni. Zrób to, albo czeka cię pechowe lato. Przeczytaj, co musisz zrobić.
Babcina przestroga na zmianę czasu na letni. Zrób to, albo czeka cię pechowe lato
Adobe Stock/Hunor Kristo

Inne przesądy o ziewaniu

Tam, gdzie są ludzie, jest i ziewanie. Niemal każda kultura ma co powiedzenia coś na temat symbolu senności. Istnieje wiele przesądów o ziewaniu, które mają czasem zadziwiające znaczenie. Niektóre mogą nas naprawdę zaskoczyć. Oto wybrane przesądy o ziewaniu:

Zobacz także
  • W Grecji częste ziewanie nie wiąże się tylko z niewyspaniem. Podobno to wyraźny skutek złego oka, czyli klątwy. Wieczne ziewanie należy odczynić rytuałami i noszeniem biżuterii z niebieskim okiem.
  • W słowiańskich wierzeniach ziewanie nie było oznaką zmęczenia, a niebezpieczeństwa. Dawało sygnał, że wokół takiego człowieka krążą złe duchy i należy być czujnym.
  • W Chinach wierzy się, że ziewanie to wołanie o pomoc boskich istot. Chociaż to pozytywny znak, należy zaproponować takiej osobie nasze wsparcie.
  • W krajach wschodnich uważa się ziewanie za oznakę próby ucieczki duszy z ciała. Zasłonięcie ust ma blokować jej drogę wyjścia. Może też stanowić sygnał, że dana osoba jest pod wpływem wampira energetycznego.
  • W Afryce wierzono, że ziewanie sprawia, że złe duchy opuszczają ciało. Dlatego nie powinno się dokładnie zasłaniać ust, a raczej jedynie odwrócić się lub zasłonić.

Ponadto zjawisko "zarażania" ziewaniem uznaje się czasem za coś, co pojawia się tylko w gronie bliskich sobie osób, które darzą się sympatią. Czy to prawda? A w jaki przesąd o ziewaniu ty wierzysz? Daj nam o tym znać w komentarzu na naszych mediach społecznościowych.

Reklama

Sprawdź także:

Znak, który przynosi wyjątkowe szczęście na wiosnę. Ale twój 1 gest może wszystko zmienić

Niepozorny znak przyciąga wyjątkowe szczęście. Zachowaj uważność, bo w ten sposób wszechświat chce ci przekazać ważną wiadomość.
Ten znak przynosi wyjątkowe szczęście na wiosnę. Ale jest 1 warunek
Fot. AdobeStock/Soloviova Liudmyla
Reklama
Reklama
Reklama