Reklama

W tym artykule:

  1. Wykonaj ten gest w Niedzielę Palmową
  2. Na co pomaga palma wielkanocna?
Reklama

Zwyczaj tworzenia ozdobnych palemek ma swoje źródło w starych pogańskich wierzeniach. Wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej, dekoracje te na dobre rozgościły się w świątecznych tradycjach i stały się jednym z ważnych symboli Wielkanocy. W dawnych czasach, zaraz po wyjściu z poświęconym artefaktem, zgromadzona przed kaplicą ludność wykonywała pewien znaczący gest. Miał on zapewnić dostatek na cały rok oraz przywołać do domu miłość i stan pomyślności. Zobacz, o jaką czynność chodzi konkretnie.

Wykonaj ten gest w Niedzielę Palmową

Jeśli chcesz, aby szczęście zwróciło się w twoją stronę, wykonaj ten gest w Niedzielę Palmową. Według wiedzy przekazywanej od pokoleń możesz odmienić swój los na lepsze, jeśli zaraz po poświęceniu palemki wielkanocnej uderzysz nią delikatnie o plecy, ramiona oraz nogi. Jest to dawny przesąd pochodzący z ludowych podań, który głosi, że w ten sposób zapewnisz sobie wszelki dostatek i odsuniesz troski oraz niepokoje.

Zobacz także:

Wigilia Paschalna to najważniejsza część Triduum Paschalnego. Dlaczego rozpoczyna się o zmroku i jak wygląda jej przebieg?

W obchodach Triduum Paschalnego, upamiętniającego mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa, to Wigilia Paschalna stanowi najważniejszy element całej uroczystości. Liturgia jest podzielona na kilka części, zaś prymarnym warunkiem jest to, aby rozpoczęła się ona tuż po zachodzie Słońca i zakończyła przed świtem. Ważne miejsce stanowi tu odniesienie do symboliki światła oraz ciemności. Poznaj dokładny przebieg Wigilii Paschalnej.
Wigilia Paschalna
Adobe Stock, peacepix

Pamiętaj o tym, że nie musisz wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ jest to symboliczna czynność. Wystarczy smagać się palmą przez kilka sekund, by wszystko to, co złe odsunęło się od ciebie.

Na co pomaga palma wielkanocna?

Delikatne stuknięcie się palmą w określone części ciała to dawny ludowy zwyczaj, za którym kryje się wielka moc. Czynność ta jest związana z symboliką palmy wielkanocnej, która wyraża odrodzenie i triumf życia nad śmiercią. Według wierzeń naszych przodków gest wykonany w Niedzielę Palmową oznacza:

  • przywołanie dostatku do życia,
  • odsunięcie zmartwień i ochronę przed złem,
  • podejmowanie działań, które pomnażają dobro i miłość,
  • poprawę relacji w rodzinie,
  • zaproszenie do domu szczęścia,
  • ułatwienie realizacji planów i marzeń.

Zobacz także:

Baranek wielkanocny zwiastuje nadejście radosnej nowiny. Dlaczego został wybrany na najważniejszy symbol świąt wielkanocnych?

Wśród symboli świąt Zmartwychwstania Pańskiego jednym z najważniejszych jest figurka baranka. Obok jajka, chleba, chrzanu, pisanek, wędliny oraz soli i pieprzu to właśnie baranek wielkanocny jest prymarnym elementem święconki. Jego znaczenie jest związane z postacią Jezusa oraz Jego zwycięstwa nad śmiercią. Co dokładnie oznacza ten symbol i w jakiej formie występuje na świątecznym stole? Poznaj jego historię.
baranek wielkanocny
Adobe Stock, Floki
Reklama

Ze Wielkanocą wiąże się również wiele innych wartościowych zwyczajów. Jeśli zależy ci na tym, aby ochronić się przed nieczystymi siłami, zrób tę jedną rzecz przed świętami wiosennymi. To dawny słowiański zwyczaj, który wykorzystuje magiczne właściwości roślin. Możesz także wykorzystać inny przesąd i udekorować palmę wyjątkową rośliną, dzięki której przywołasz spokój i napływ dobrych odczuć.

Reklama
Reklama
Reklama