Ten prosty znak chroni przed złymi mocami. Wspomaga też pamięć i ułatwia życie
Znany przesąd mówi, że jeden prosty znak chroni przed złymi mocami. Działa też pomocnie na pamięć i ogólnie ułatwia codzienne życie. A może sam go stosujesz? Przeczytaj, co może stanowić świetne rozwiązanie na wiele zawiłych spraw.
- Wróżka Katja
W tym artykule:
Przesądy na co dzień mają za zadanie oszczędzić nam przykrości i rozczarowań. Nasi przodkowie starali się wymyślić łatwe sposoby na pamiętny przekaz, nie mając do dyspozycji dzisiejszej technologii. Czasami nawet kartka i ołówek były poza ich zasięgiem. Dlatego powstało supełkowanie — ten prosty znak chroni przed złymi mocami. Ma też za zadanie wspomagać pamięć i ułatwiać życie. Dowiedz się, jak z niego korzystano, a może także ci się przyda.
Po co wiązać supełki?
Ludowy przesąd mówi, że zawiązanie supełka na chuście przypomina o tym, co ważne i chroni przed złymi mocami. Węzeł lub węzły miały przypominać, ile sprawunków jest do załatwienia albo ilu osobom trzeba coś przekazać. Supeł w kieszeni (lub także kieszeń zawiązana na supeł) przypominał o czymś do zrobienia i tym samym chronił przed konsekwencjami zaniechania wykonania zadania. Przesąd ten rozwinął się do tego stopnia, iż stwierdzono, że symboliczny prosty znak chroni przed wszelkimi nieszczęściami. Odganiał też złe moce, które chciałyby zamieszać w głowie i z ich powodu można by zapomnieć o ważnej sprawie. Wystarczyło zrobić go na podręcznej chusteczce, ubraniu albo nawet na kawałku sznurka w kieszeni. Supeł był świetnym przypomnieniem — znakiem problemu do rozwiązania. Jedyne czego wymagał to przypomnienia sobie, o czym był dany supełek. Na szczęście on sam wzmacniać miał naszą pamięć.
Zobacz też:
Pod żadnym pozorem nie rób tego przy wspólnym stole. Ściągniesz kłótnie i pecha
Spotkanie może skończyć się nieprzyjemnie, jeśli nie będziesz uważać. Przeczytaj, jakie są przesądy na temat picia kawy i herbaty, i nie rób tego przy wspólnym stole. Jeden drobiazg przynosi kłótnie i pecha wam obojgu.Supeł na szczęście i inne przesądy
Obrazowe znaczenie supełków łatwo zakorzeniło się w wielu kulturach. W niektórych z nich tak bardzo, że zawiązanie na ręku czerwonej nitki na supeł stanowi amulet ochronny. Wyraźny czerwony kolor potęgował jego moc i wyraźniej przypominał o swoim przeznaczeniu. Motyw supełków okazywał się przydatny w wielu innych sytuacjach, które wymagały symbolicznego "rozwiązania". Oto niektóre znane przesądy o supłach:
- W trakcie wesela para miała rozwiązywać razem supeł, by ułatwić sobie rozwiązywanie problemów.
- Przy trudnym porodzie, w domu rozwiązywano wszystkie węzły, by pomóc w "rozwiązaniu" porodu.
- Zawiązanie kolorowej nici na kogoś mogło stanowić o rzuceniu na niego klątwy.
- Uzdrowicielki wiązały na sznurku supeł za każdą chorobę lub przypadłość, sznurek palono lub zakopywano, by pozbyć się problemów.
- Ślub do dziś związuje się "węzłem małżeńskim" mającym powiązać ze sobą zakochanych.
Do dziś ludzie używają supłów, by coś zapamiętać, przekazać albo złożyć w tajemnicy. Spróbuj sam tej metody, może pomoże i tobie.
Sprawdź też:
Chcesz zawsze mieć pieniądze? Lepiej wyjmij z portfela te 2 rzeczy
Jak to zrobić, żeby zawsze mieć pieniądze? Oczywiście trzeba je zarabiać. Warto też znać przesądy o pieniądzach, które pomogą je utrzymać. Wyjmij z portfela te 2 rzeczy, a gotówka łatwiej do ciebie dotrze.