Reklama

W tym artykule:

  1. Świąteczna potrawa na słodko – symbolika
  2. Świąteczna wróżba na szczęście
Reklama

Zgodnie z wierzeniami przodków, kutia, czyli świąteczne danie na słodko, zawierało w sobie niezwykle bogatą symbolikę. Łączyła ona w sobie wiele znaczeń takich jak: płodność, bogactwo, słodkie życie, zamożność, a także zapewniała kontakt z zaświatami. Jest to potrawa charakterystyczna dla najczęściej na wschodnich terenach Polski, jednak współcześnie spożywana jest na terenie całego kraju.

Świąteczna potrawa na słodko – symbolika

Świąteczna potrawa na słodko, która zapewnia szczęście, składa się z takich składników jak:

  • mak – ze względu na swoje właściwości nasenne kojarzony jest z zaświatami i umożliwia kontakt z duszami osób zmarłych, symbolizuje także życie wieczne oraz pomyślność;
  • bakalie – suszone owoce zapewniają nie tylko zdrowie i siłę oraz długie życie, ale także szczęście i powodzenie we wszystkich sferach życia;
  • słód, czyli skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż symbolizujące życie;
  • ziarna pszenicy – są symbolem pieniędzy oraz płodności, nowego życia i budzącej się na wiosnę przyrody;
  • miód – zapewnia przychylność sił nadprzyrodzonych oraz długie i dostatnie życie;
  • orzechy – zwiastuje szczęście i płodność;
  • tłusta śmietana – oznacza dobrobyt, bogactwo i zapowiada tłuste lata.

Zobacz także:

Tego nie rób w wigilię pod żadnym pozorem. Chyba że chcesz stracić wszystkie pieniądze

Wigilia to wyjątkowy dzień w roku, ale trzeba wówczas uważać na niektóre rzeczy. Istnieją bowiem przesądy wigilijne, które jasno wskazują, czego nie robić, żeby nie przynieść sobie pecha. Ta jedna rzecz grozi utratą pieniędzy w nowym roku. Tego nie rób w wigilię pod żadnym pozorem.
Przesądy wigilijne: tego nie rób w wigilię. Chyba że chcesz stracić wszystkie pieniądze
iStockPhoto

Świąteczna wróżba na szczęście

Zgodnie z tradycyjnym ludowym przekazem z kutii wykonywano wróżbę na Nowy Rok. Najstarsza osoba z rodziny, najczęściej był to najstarszy mężczyzna biorący udział w wieczerzy, po skończonej uroczystości wigilijnej dokonywał wróżby. Nabierał na drewnianą łyżkę kutię i zamaszystym gestem podrzucała ją do góry, tak aby słodkie i lepkie danie wylądowało na suficie. Jeśli kutia nie chciała odpaść i była solidnie przylepiona, zwiastowało to szelką pomyślność, bogactwo i szczęście. Natomiast, jeśli szybko spadła na podłogę, oznaczało to nieurodzaj i klęskę, a nawet głód. Współcześnie jednak w niewielu domach praktykuje się te wróżby. Natomiast jedno pozostaje bez zmian. Jeśli chcesz zapewnić sobie obfity i pełen szczęścia rok, musisz zjeść chociaż jedną łyżkę tej świątecznej potrawy na słodko.

Gdy w twoim domu nie ma tradycji przygotowywania bożonarodzeniowej kutii, to z pewnością te niezwykłe i obdarzone niezwykłą symboliką oraz mocą składniki występują w innych świątecznych daniach. Są to na przykład: kluski z magiem, makiełki, czy makowiec, A może w tym roku magiczna kutia zagości i w twoim domu?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama