Reklama

W tym artykule:

  1. Staropolski posiłek dla zbłąkanych dusz. Co wtedy jedzono?
  2. Staropolski posiłek dla zbłąkanych dusz. Symbolika
Reklama

Staropolski posiłek dla zbłąkanych dusz jest ściśle związany z obrzędowością ludową. Jak wynika ze źródeł zgromadzonych przez ludoznawców i etnografów, Zaduszki miały ogromne znaczenie dla Słowian. Noc z 1 na 2 listopada była pełna magii, a nawet możliwe było spotkanie duszy bliskiej osoby. Dowiedz się, dlaczego przed pójściem spać suto zastawiano stoły.

Czytaj także:

Pod żadnym pozorem nie wolno używać igły i nici w Zaduszki. W ten sposób narazisz się na poważne konsekwencje

Ludowa mądrość jasno wskazuje, że nie wolno używać igły i nici w Zaduszki. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, ściągniemy na siebie pecha i inne kłopoty. Nie warto ryzykować.
Pod żadnym pozorem nie wolno używać igły i nici w Zaduszki. W ten sposób narazisz się na poważne konsekwencje AdobeStock Klaudia Baran
Adobe Stock, Klaudia Baran

Staropolski posiłek dla zbłąkanych dusz. Co wtedy jedzono?

Wierzenia Słowian pełne były magii i wiary w zaświaty. Zaduszki były jednym w ważniejszych świąt, kiedy to granica pomiędzy światem żywych a zmarłych ulegała zatarciu. Wierzono bowiem, że tej nocy dusze zmarłych odwiedzają swoich bliskich, szukają ukojenia lub po prostu błąkają się bez celu. Taka sytuacja była niecodzienna i stwarzała szansę na zapewnienie sobie lepszej przyszłości, jak i możliwość ściągnięcie na siebie nieszczęścia. Dlatego też ludzie starali się zminimalizować ryzyko pojawienia się kłopotów, a nawet przyciągnąć szczęście. By zapewnić sobie wsparcie duchów, zjaw i innych istot niematerialnych zostawiono wieczorem suto zastawione stoły. Zgodnie z tradycją była to:

  • kutia z miodem (w szczególności na wschodzie ziem polskich),
  • kasza i bób,
  • napoje wysokoprocentowe.

Nierzadko także obowiązywał zakaz zamiatania podłogi po wieczerzy, ponieważ znajdujące się okruszki także stanowiły posiłek dla zbłąkanych dusz.

Czytaj także:

Łowicki kogucik przyciąga pieniądze i obfitość. Jest 1 sposób, by aktywować jego magiczne właściwości

Od wieków wiadomo, że łowicki kogucik przyciąga pieniądze i obfitość. Jednak dopiero po dokonaniu właściwej aktywacji ten ludowy symbol stanie się amuletem.
Łowicki kogucik przyciąga pieniądze i obfitość. Jest 1 sposób, by aktywować jego magiczne właściwości GettyImages ArtMarie
GettyImages/ArtMarie

Staropolski posiłek dla zbłąkanych dusz. Symbolika

Staropolski posiłek dla zbłąkanych dusz nie był przypadkowy, czy bezzasadny. Poszczególne składniki mają bogatą symbolikę, która dla ówczesnych ludzi miała ogromne znaczenie.

  • Kutia z miodem

Mak ułatwia kontakt z zaświatami oraz zapewnia przychylność dusz. Suszone owoce czy miód symbolizują bogactwo i pomyślność, natomiast pszenica to zapowiedź życia po śmierci i ponownego odrodzenia.

  • Kasza i bób

Kasza, podobnie jak ziarna zbóż, symbolizuje życie wieczne i nawiązuje do idei odrodzenia po śmierci, tak jak wiosną ziemia ożywa po zimowej stagnacji. Ziarna bobu symbolizują śmierć, ale także ułatwiają kontakt z zaświatami.

  • Alkohol

Alkohol pełni funkcje mediacyjne i pośredniczy pomiędzy światem żywych a umarłych. Jest także często odczytywany jako symbol wspólnoty.

Reklama

Czytaj także:

Jak złapać szczęście do starego kubka? Ten trik sprawi, że pozbędziesz się pecha

Jak złapać szczęście do starego kubka i na zawsze pozbyć się pecha? Ten magiczny trik możesz wykonać samodzielnie i całkowicie za darmo.
Jak złapać szczęście do starego kubka Ten trik sprawi, że pozbędziesz się pecha
Fot. GettyImages/Gorica Poturak
Reklama
Reklama
Reklama