Przesądy ze zdjęciami – jest ich więcej, niż mogłabyś się spodziewać. Czego dokładnie dotyczą i czy kryje się za nimi zła wróżba? Poznaj przesądy o zdjęciach
Przesądy ze zdjęciami nie mają długiej tradycji, jednak na stałe zagościły w grupie zwyczajów i zabobonów dotyczących domowego ogniska i relacji rodzinnych. Niektóre źródła głoszą, że fotografie, które gromadzimy przez lata, mają w sobie energię, dlatego nie można traktować ich w lekceważący sposób. Poznaj najciekawsze przesądy i dowiedz się, czego nigdy nie robić ze zdjęciami.
W tym artykule:
Czego dotyczą przesądy o zdjęciach?
Wiele przesądów domowych dotyczy fotografii. Dla licznej grupy osób jest to jedna z najcenniejszych pamiątek rodzinnych. Zdjęcia utrwalają wspólne chwile i pomagają zachować pamięć o tych, którzy już odeszli. Według dawnych zwyczajów, fotografie nie zawsze niosą ze sobą optymistyczne przesłanie. W niektórych przypadkach są oznaką niepokojących wydarzeń.
Przesądy głoszą, że wielką uwagę należy przywiązywać nie tylko do tego, w jaki sposób przechowywane są te specyficzne pamiątki. Wiele z nich nawiązuje również do samego sposobu wykonywania zdjęć. Dawniej wierzono, że fotografia jest w stanie uchwycić cząstkę duszy, dlatego starano się zachować powagę i fotografować tylko podczas ważnych, podniosłych momentów. Do dziś w niektórych kręgach funkcjonuje przekonanie o tym, że zdjęcia są odbiciem energetyki osoby, która jest na nich przedstawiona.
A oto, jakich sfer dotyczą przesądy o zdjęciach:
- są zwiastunem przyszłych wydarzeń;
- przewidują przeszkody i niemiłe niespodzianki;
- nawiązują do szczęścia lub pecha w miłości;
- decydują o tym, jaka aura panuje w domu.
Zobacz także:
Gwiazda: symbolika tego znaku jest szeroka. Kryje się za nim mistyczna prawda o świecie. Co dokładnie oznacza symbol gwiazdy?
Pięcioramienna, składająca się z dwóch trójkątów i wskazująca drogę Trzem Mędrcom ze Wschodu – w kulturze, historii i religii nie brakuje różnych przedstawień gwiazdy. Symbolika tego znaku przywołuje mistyczne skojarzenia i odnosi się do tajemnic rządzących wszechświatem. Znaczenie symbolu gwiazdy zależy jednak od jej kształtu, a w szczególności liczby ramion.Najciekawsze przesądy o zdjęciach
Przesądów ze zdjęciami jest bardzo wiele. Niektóre z nich dotyczą starych fotografii, na których utrwalone są wizerunki osób, które już odeszły bądź kontakt z nimi został zerwany. Są też takie, które określają, w jakich sytuacjach nie powinno się wykonywać zdjęć. Poznaj najciekawsze przesądy i dowiedz się, dlaczego zanika tradycja fotografii pośmiertnej.
Przesąd o fotografowaniu młodej pary
Dawniej wierzono, że para młoda nie powinna mieć wykonywanych zdjęć oddzielnie. Na każdej z fotografii powinni być uwiecznieni we dwoje. W przeciwnym razie ich miłość szybko się ulotni, a szczęśliwą dotychczas parę czeka rozstanie. Innym przesądem o zdjęciach w dniu ślubu jest ten, który wskazuje, aby żaden z gości weselnych nie rozdzielał małżonków i nie stawał pomiędzy nimi podczas pozowania do zdjęć.
Przesądy o fotografowaniu zmarłych
Fotografowanie osób zmarłych, określane mianem post-mortem, to zwyczaj, który był niezwykle popularny na przełomie XIX i XX wieku. Poprzez zdjęcia starano się uczcić zmarłą osobę i zachować pamięć o niej. Z czasem zaprzestano tej praktyki, a wokół tego rodzaju fotografii narosło wiele uprzedzeń. Jeden z przesądów głosił, że robienie zdjęć zmarłym osobom przywołuje śmierć. Niektórzy do dziś odczuwają niepokój na myśl o dawnych praktykach.
Zobacz także:
Przesądy, które się sprawdzają. Poznaj zwyczaje z dawnych lat, dzięki którym przyciągniesz szczęście i pozbędziesz się pecha
Przesądy, które się sprawdzają, pochodzą z dawnych lat i są związane z ludową kulturą, dawnymi wierzeniami i obrzędami. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią wyraz ekspresji i pełnią funkcje magiczne – mają przynosić spełnienie w miłości i finansach oraz odganiać pecha i zapewniać bezpieczeństwo w podróży. Dowiedz się, co przynosi nieszczęście w domu i dlaczego wrzuca się monety do fontanny.Dlaczego nie powinno się niszczyć starych zdjęć?
Kolejnym przesądem domowym, który dotyczy zdjęć, jest zakaz ich niszczenia. Jeśli jesteś w posiadaniu dawnych fotografii, na których uwiecznione są osoby, o których nie chcesz pamiętać bądź ich nie znasz – nie pal ich ani nie rwij na drobne kawałki. Według starych przesądów takie działanie przyciąga pecha i zabiera szczęście. Lepiej ukryć fotografie w miejscu, do którego nie zaglądasz. A jeśli zależy ci na tym, aby pozbyć się ich z domu – włóż je do pudełka i zakop w ziemi. W ten sposób zablokujesz przepływ negatywnej energii.
Ramki na zdjęcia: zabobon o pechu
Istnieje wiele polskich zabobonów, które nawiązują do pecha i nieszczęść. Do najbardziej popularnych można zaliczyć te dotyczące piątku trzynastego i sytuacji, w której czarny kot przebiegnie nam drogę. Zazwyczaj niepomyślność do domu przyciągają też pewne przedmioty. Na przykład zbite lustro wróży wiele zgubnych lat, a spadający ze ściany obraz to zwiastun złej passy.
Oprócz przesądów o zdjęciach istnieje także ten, który dotyczy dekoracyjnego przedmiotu, w którym eksponowane są ważne fotografie. Dawny zabobon wskazuje na to, że zbita ramka ze zdjęciem przyciąga długie lata niepowodzeń. To bardzo zły znak, który ściąga pecha na wszystkich domowników.
Przesąd o robieniu zdjęcia osobie, która śpi
Chociaż obecnie nie przywiązujemy tak dużej uwagi do okoliczności robienia zdjęć, jeszcze kilka dekad temu zdjęcie śpiącej osoby wróżyło nadejście kłopotów. Było to związane z dawnym wierzeniem, według którego śpiąca osoba przechodzi poza wymiar fizyczny i może doświadczać podróży astralnych. Z tego względu nie powinno się zakłócać przepływu energii i powstrzymać się od wykonywania fotografii, aby nie przyciągnąć do tej osoby nieszczęść.