Przesądy i wróżby wielkanocne: zapewnij sobie bogactwo, zdrowie, urodę i ochronę
Przesądy wielkanocne są z nami od lat. Przesądy te dotyczą świątecznych jaj, pisanek, palmy wielkanocnej czy święconki. Sprawdź, jakie dokładnie wróżby i przesądy towarzyszą Wielkanocy.
W tym artykule:
- Przesądy i wróżby wielkanocne
- Przesądy i wróżby wielkanocne: palma
- Przesądy i wróżby wielkanocne: jajka
- Przesądy i wróżby wielkanocne: pisanki
- Przesądy i wróżby wielkanocne: święconka
- Przesądy i wróżby wielkanocne na lany poniedziałek
- Inne przesądy wielkanocne:
Przesądy i wróżby wielkanocne
Przesądy i wróżby wielkanocne towarzysza nam od lat i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chociaż w dzisiejszych czasach już coraz mniej osób wierzy w takie rzeczy, to, żeby "nie kusić losu" poddajemy się niektórym przesądom i wierzymy we wróżby wielkanocne.
Jakie są najpopularniejsze przesądy na Wielkanoc? Zdecydowanie te z jajkami w roli głównej. Ale nie tylko. Jest wiele przesądów związanych z palmą, baziami czy pisankami. Warto je poznać, żeby zapewnić sobie dostatek, zdrowie i powodzenie.
Przesądy i wróżby wielkanocne to ciekawy sposób na bliższe poznanie tradycji Świąt Wielkanocnych. Kto wie, może niektóre z nich były wam nieznane i chętnie wprowadzicie je do swoich domów.
Przesądy i wróżby wielkanocne: palma
Jest sporo przesądów wielkanocnych związanych z palmą wielkanocną, którą święcimy w Niedzielę Palmową. Oto niektóre z nich:
- Tuż po poświęceniu palmy, należy obejść wszystkie zakamarki domu i uderzyć palmą w każdy kąt. Ma to zapewnić nam dobrobyt i dostatek.
- Jeśli pogładzisz poświęconą palmą swoje zwierzę, to sprawi, że będzie ono zdrowo rosło.
- Inny przesąd wielkanocny mówi o tym, że należy zjeść z palmy trzy bazie. Ma to zapewnić nam zdrowie i bogactwo.
- Palmę wielkanocną przechowujemy w domu do kolejnych świąt, a następnie należy ją spalić.
- Palmę podczas burzy ustawia się w oknie, dzięki czemu jest jak talizman ochronny. Ten zwyczaj często był praktykowany na wsiach, gdzie mieszkańcy w dawnych czasach mieszkali w domach drewnianych i burze z piorunami były niebezpieczne.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
Jak zapewnić sobie szczęście na cały rok? Zrób to przed Wielkanocą. To jedyna taka szansa
Zrób to przed Wielkanocą, a zapewnisz sobie szczęście na kolejne 12 miesięcy. Poznaj sprawdzony słowiański sposób, który odmieni twoje życie na lepsze.Przesądy i wróżby wielkanocne: jajka
Przesądy wielkanocne związane z jajkami należą do najpopularniejszych. Sprawdź, czy znasz je wszystkie:
- Parzysta liczba jaj na stole wielkanocnym wróżyła pannom szybkie wyjście za mąż.
- Zjedzenie jajka z dużą ilością chrzanu gwarantowało "wypalenie wszystkich grzechów" i uwolnienie się od chorób.
- Śniadanie wielkanocne należy rozpocząć od dzielenia się jajkiem. Ma to zapewnić wszystkim zdrowie i umocnić więzy rodzinne.
Fot. materiały prasowe Westwing
- Wodę po gotowaniu jajek do święconki używano do mycia twarzy. Miało to zapewnić kobietom urodę. Rytuał na urodę powinien być wykonany w Wielką Sobotę. Magiczna woda zapewniała cerze gładkość, usuwała piegi i wyganiała z ciała wszystko co złe.
- Wodą z potłuczonymi skorupkami po święconych jajkach płukano buzię, gdy bolały kogoś zęby. Podobno ból znikał.
- Skorupki jaj wyrzucano na podwórko lub do ogrodu, aby zapewnić dobre zbiory.
Przesądy i wróżby wielkanocne: pisanki
Również z pisankami wiąże się dużo przesądów i wróżb wielkanocnych. Okazuje się, że kolor pisanki ma znaczenie.
Fot. materiały prasowe Westwing
- Pisanka w kolorze czerwonym podarowana pannie przez kawalera oznaczała, że mężczyzna jest mocno zainteresowany.
- Dziewczyny pisanką w kolorze czerwonym pocierały sobie różne części ciała, co miało zapewnić im powodzenie u płci przeciwnej. Takie jajko następnie przelewały przez patyczki ułożone w kształt krzyża, a rozgniecione skorupki dodawały do potrawy ukochanego. Po wykonaniu takiego rytuału miłosnego, już nic nie stawało parze na przeszkodzie do szczęścia.
- Test z pisankami na trwałość związku: Para brała po jednej pisance, kładła na stole i w tym czasie musiała nią zakręcić. Jeśli pisanki zbliżyły się do siebie, to oznaczało, że związek będzie długi i szczęśliwy. Jeśli pisanki oddaliły się, to znak, że młodzi nie są sobie pisani.
- Matki chrzestne obdarowywały pisankami swoich chrześniaków, aby zapewnić im dostatnie życie.
- Pisankami dotykano również zwierząt, co wróżyło im dobre zdrowie.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Naturalne barwniki do jajek: znalazłyśmy aż 8 składników, które możesz wykorzystać do wielkanocnego barwienia pisanek. Na pewno masz je w swojej kuchni!
Jeśli nie chcesz barwić pisanek chemicznie, wykorzystaj stare sposoby, czyli naturalne barwniki do jajek. Są nie tylko zdrowsze i bezpieczniejsze dla organizmu, ale też zapewniają oryginalny, niejednolity wygląd każdej pisanki. Znalazłyśmy aż osiem sprawdzonych składników, które możesz wykorzystać do naturalnego barwienia jajek tej Wielkanocy. Większość składników masz w zasięgu ręki.Przesądy i wróżby wielkanocne: święconka
Koszyczek ze święconką jest chyba jednym z podstawowych symboli wielkanocnych. Wokół koszyczka jest wiele tradycji i przesądów:
- Jedzenie ze święconki nie może być zmarnowane. W dawnych czasach resztki jedzenia z koszyczka podawano zwierzętom, aby były zdrowe.
- Po powrocie z kościoła ze święconką, zanim wniesiono ją do domu, trzy razy obchodzono chatę. Miało to zapewnić dostatek mieszkańcom.
- Przyniesioną święconkę do domu odkładano w jedno konkretne miejsce i nie ruszano aż do śniadania wielkanocnego. "Moja babcia mówiła, że inaczej mrówki przyjdą do domu" - dzieli się z nami jedna z Użytkowniczek serwisu.
- Pisankę ze święconki zakopywano pod progiem. Taki przesąd związany był z tym, żeby "zło nie przekraczało progu domu".
SPRAWDŹ TAKŻE:
Dlaczego malujemy jajka na Wielkanoc? Skąd wzięła się ta świąteczna tradycja?
Malowanie pisanek to idealnie spędzony czas z rodziną przed Wielkanocą. Zamiast pośpiesznych przygotowań - sprzątania i gotowania, można wtedy zgodnie ze świąteczną tradycją, podarować swój czas najbliższym, a przy tym świetnie się bawić. Zastanawialiście się jednak dlaczego właściwie farbujemy jajka na święta?Przesądy i wróżby wielkanocne na lany poniedziałek
Woda lana w Poniedziałek Wielkanocny zgodnie z wierzeniami miała magiczną i leczniczą moc. Nic dziwnego, że jest wiele wróżb i przesądów wielkanocnych z tym związanych.
- Dziewczętom, które zostały zacnie oblane wróżono pomyślność w życiu uczuciowym.
- Chłopiec, który oblał najwięcej panien zagwarantował sobie w ten sposób pomyślny rok.
- Wodą w Śmigus Dyngus panny polewały także swoje posagi. Wierzono bowiem, że w ten sposób posag zostanie pomnożony.
Inne przesądy wielkanocne:
- Wierzono, że dziecko urodzone w Wielkanoc będzie wiodło szczęśliwe i długie życie.
- Dziecko urodzone w Wielki Piątek mają z kolei trudne życie przed sobą.
- Planując świąteczne porządki należy wyrobić się przed Wielkim Piątkiem. W tym dniu lepiej nie robić prania, bo przez cały rok pranie zawsze będzie brudne.
- W Wielki Piątek należy upiec w domu chleb, aby nigdy go nie brakowało.
- Jeśli w twoim domu pojawiają się często mrówki, należy po wielkanocnym śniadaniu zakopać skorupki po jajkach koło domu.
- Jeśli w Wielkanoc skropisz dom wodą święconą, zapewnisz sobie ochronę przed nieszczęściem oraz ześlesz zdrowie na domowników.
NIE PRZEGAP: