Reklama

W tym artykule:

  1. Jakiej rzeczy lepiej nie pożyczać?
  2. Dlaczego powstał przesąd o pożyczaniu grzebienia?
Reklama

Domowe przesądy ostrzegają nas przed różnymi sytuacjami, które mogą mieć nieciekawe konsekwencje. Jeden z nich opiera się na temacie przekazywania sobie pewnej dość osobistej rzeczy. Zanim to zrobisz, dobrze się zastanów. Nigdy nie pożyczaj nikomu tej 1 rzeczy. W przeciwnym przypadku grożą ci pech i łzy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jakiej rzeczy lepiej nie pożyczać?

Pożyczanie rzeczy innym ludziom lub od nich to grząski temat. Powstało nawet powiedzenie "dobry zwyczaj – nie pożyczaj". Pisaliśmy już o tym, że pożyczanie soli może mieć zły wpływ na obie strony. Okazuje się, że nie tylko przekazywanie komuś soli może sprawić przykre konsekwencje. Wierzenia ludowe podają, że należy zwrócić szczególną uwagę na dość osobisty przedmiot. Jak głosi przesąd, pożyczanie grzebienia przynosi pecha. To samo dotyczy szczotki do włosów. Nigdy nie pożyczaj nikomu tych rzeczy, ponieważ ich przekazanie skazuje cię na nieszczęścia i łzy. Nie wolno pożyczać grzebienia ani komuś, ani od kogoś. Według przesądów ten, kto pożycza swoją szczotkę, szybko wyłysieje. Nic dziwnego zatem, że ostrzega się przed pechem i łzami, ponieważ wypadanie włosów wiąże się z tymi skutkami. Piękne i bujne fryzury to przecież ozdoba każdej kobiety, a także duma każdego mężczyzny. Jak powstał ten przesąd o grzebieniu? Tłumaczy się go na kilka sposobów.

Zobacz też:

Ta 1 rzecz w domu przynosi pecha w finansach. Wiedziały o tym już nasze babcie

Wszyscy zastanawiamy się, co przynosi pecha w domu. Nikt z nas nie chce bowiem ściągnąć na swój azyl nieszczęścia - zwłaszcza finansowego. Właśnie dlatego lepiej posłuchać babć, które ostrzegają, że ta 1 rzecz w domu przynosi pecha i zagraża głównie naszemu budżetowi.
Ta 1 rzecz w domu przynosi pecha w finansach. Wiedziały o tym już nasze babcie
iStockPhoto/DimaBerkut

Dlaczego powstał przesąd o pożyczaniu grzebienia?

Wiele domowych przesądów ma bardzo dziwne i zawiłe wyjaśnienia. Przesąd o pożyczaniu grzebienia i szczotki ma jednak dość jasne przesłanie. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał, jednak można założyć, że jest tak stary jak pierwsze grzebienie i szczotki. Na początku te przedmioty nie były tak łatwe do zdobycia. Zdolni rzemieślnicy robili je z kości, a z czasem z drewna i innych materiałów. Grzebyk był bardzo osobistym akcesorium, często ozdobnym i cennym. Trudno nie wspomnieć o tym, że przez wiele wieków higiena włosów pozostawiała sporo do życzenia. Oddawanie komuś swojego grzebienia lub używanie cudzego mogło wiązać się z przeniesieniem włosowych dolegliwości, co w efekcie czasami prowadziło także do ich wypadania. To z pewnością mogło przynieść łzy każdej osobie z tym problemem. Zakaz pożyczania szczotki chronił też przed zgubieniem tego przedmiotu, czyli kolejną pechową sytuacją. Zatem przesąd o pechowym pożyczaniu tłumaczy się na dwa sposoby:

  • przestrzega przed używaniem obcej szczotki, by uchronić się przed problemami z włosami, w tym z ich wypadaniem,
  • zapobiega zgubieniu grzebienia lub jego całkowitej utraty.

Nawet jeśli nie wierzysz w podobne przesądy, warto jednak pamiętać o tym, by nigdy nie pożyczać nikomu grzebienia. Tak na wszelki wypadek.

Zobacz także

Sprawdź także:

Te 4 znaki zodiaku mają "lepkie ręce". Przy nich tajemniczo znikają drobiazgi

Pewne osoby mają tendencje do pożyczania różnych drobiazgów, ale rzadko je oddają. Lepiej nie wystawiać ich na pokusę. Te 2 znaki zodiaku mają lepkie ręce. Za ich sprawą możesz znaleźć się w niekomfortowej sytuacji.
Te 2 znaki zodiaku mają lepkie ręce.
iStock/GoodLifeStudio
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama