Marzanna: Topienie Marzanny, czyli rytuał oczyszczenia i powitania wiosny. O co w nim chodzi?
Marzanna - symbol pożegnania zimy i nadejścia wiosny. Co symbolizuje topienie Marzanny i jakie przesądy towarzyszą temu rytuałowi. Od dzisiaj inaczej spojrzysz na Marzannę.
- Maja Rak
W tym artykule:
Marzanna
Marzanna, czyli znana wszystkim słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmieć znana była pod różnymi nazwami: Marzana, Marena, Morana, Morena, Mora, Śmierć, Śmiercicha, Śmiertka. W dzisiejszych czasach kojarzy nam się z nadejściem wiosny i pożegnaniem zimy.
Marzanna to nic innego jak kukła przedstawiająca boginię, którą palono w czasie wiosennego święta Jarego. Rytuał obchodzony przez Słowian miał zapewnić urodzaj na nadchodzący rok. Topienie Marzanny traktowano jako rytuał oczyszczenia, który miał usunąć z nas całą złą energię i odpędzić ją bezpowrotnie.
Jak wygląda Marzanna?
Marzanna to najczęściej kukła wykonana ze słomy i gałęzi, często owijana białym płótnem, ubrana w stare szaty. W zależności od regionu Marzanna była różnie przyozdabiana. Niektórzy pamiętają zdjęcia Marzanny w stroju druhny, jeszcze inny jako stara baba. Do kukły przywiązywano wstążki.
Każda z kobiet zamieszkujących wieś chciała dodać coś od siebie: chustę, szal, korale. Chodziło o to, żeby paląc Marzannę, pozbyć się negatywnej energii i zrobić miejsce na tę pozytywną.
Sam rytuał topienia Marzanny również jest bardzo interesujący i istnieją przesądy z tym związane.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESUJE:
Przesądy i wróżby wiosenne: co zwiastuje nieurodzaj, kłótnie i nieszczęście?
Przesądy wiosenne co roku wracają do nas wraz z nadejściem wiosny. Najpopularniejsze przesądy i wróżby dotyczą bociana, kukułki i Marzanny. Sprawdź je.Topienie Marzanny
Zwyczaj topienia Marzanny w zależności od regionu kraju przybiera różne formy. Zanim pożegnano Marzannę, "tradycja nakazywała aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody" - czytamy na stronie wikipedia.pl
- Jedna z lokalnych tradycji mówi o rozszarpywaniu Marzanny na strzępy, zanim zostanie wrzucona do wody.
- Marzannę przed utopieniem, spalano lub podpalano i dopiero wrzucano do wody.
- Spotkanie dwóch żywiołów: ognia i wody miało właśnie właściwości oczyszczające.
Marzanna i topienie Marzanny: przesądy
Z Marzanną i obrzędem topienia Marzanny jest również kilka przesądów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Oto niektóre z nich:
- zima nie odejdzie, jeśli Marzanna zaraz po podpaleniu zgaśnie,
- Marzanna, która po podpaleniu i wrzuceniu do rzeki, płynie ładnie z wirem - na dobre żegnamy zimę i możemy szykować się na przyjście prawdziwej wiosny,
- nie wolno było dotknąć pływającej Marzanny, ponieważ groziło to uschnięciem ręki,
- jeśli Marzanna po wrzuceniu do rzeki utknęła w chaszczach, to znak, że zima nie ma zamiaru jeszcze ustąpić,
- po wrzuceniu Marzanny, w czasie powrotu do domu - nie wolno się oglądać. To zwiastowało chorobę.
- w trakcie powrotu z obrzędu pożegnania Marzanny uważaj, żeby się nie potknąć ani nie upaść - był to znak, że ktoś z rodziny może umrzeć.
NIE PRZEGAP:
Przesądy i wróżby wielkanocne: zapewnij sobie bogactwo, zdrowie, urodę i ochronę
Przesądy wielkanocne są z nami od lat. Przesądy te dotyczą świątecznych jaj, pisanek, palmy wielkanocnej czy święconki. Sprawdź, jakie dokładnie wróżby i przesądy towarzyszą Wielkanocy.Jak zrobić Marzannę?
Robienie Marzanny, żeby pożegnać zimę i powitać wiosnę przetrwało do dzisiaj. Kiedyś w pierwszy dzień wiosny dzieci w szkołach chodziły uroczyście, żeby utopić Marzannę, dzisiaj wiele rodzin kontynuuje tradycję pokoleń i spotyka się na topieniu Marzanny.
Szczególnie chętnie dzieci uczestniczą w obrzędzie robienia i topienia Marzanny. Niekoniecznie rozumiejąc dosłowną symbolikę, z radością biorą udział w robieniu Marzanny. My w naszym artykule podpowiemy, jak zrobić piękną Marzannę w duchu eko.
Co będzie potrzebne do zrobienia Marzanny?
- 2 patyki różnej wielkości,
- słoma lub trochę papieru, w zależności od tego do czego mamy dostęp,
- kawałki materiałów na przykład ze starych ubrań,
- bibuła różnych kolorach,
- kolorowe wstążki,
- włóczka,
- guziki na oczy lub flamastry do narysowania twarzy,
- kawałek naturalnego sznurka,
Jak krok po kroku wykonać Marzannę?
- Zwiąż ze sobą dwa patyki za pomocą sznurka. Patyki lub gałęzie zwiąż na kształt krzyża. Jeden patyk powinien być dłuższy od drugiego. Konstrukcja z patyków powinna być stabilna, ponieważ jest to stelaż pod Marzannę i później za ten dłuższy patyk Marzanna będzie niesiona nad wodę.
- Przejdź do wykonania głowy Marzanny. Weź kawałek białej szmatki, może być ze starego T-shirtu lub poszewki na poduszkę i uformuj głowę. Do środka włóż siano, stare gazety (ale nie te kolorowe). Kiedy nadasz kształt głowie, zwiąż materiał sznurkiem i nałóż na górę kija.
- Korpus Marzanny wykonaj owijając patyki słomą. Jeśli nie masz od niej dostępu, mogą być szare torby papierowe.
- Teraz pora na "ubranie Marzanny". Tutaj daj się ponieść inwencji twórczej i własnej kreatywności. Możesz zrobić ubranie z kolorowej bibuły, kawałków materiału, za małej sukieneczki córki lub jeśli przychodzą ci do głowy inne pomysły, to śmiało. Pamiętaj, żeby używać materiałów, które nie zanieczyszczą nam zbytnio przyrody.
- "Ręce Marzanny" możesz przyozdobić kolorowymi wstążkami.
- Namaluj oczy, noc, usta na głowie Marzanny lub przyszyj na przykład guziki w miejscu oczu.
- Włosy wykonaj z włóczki lun skrawków naturalnego papieru pociętego na przykład w zniszczarce.
- Na głowie możesz zawiązać chusteczkę, założyć kapelusz lub doczepić kokardę.
- Jeśli Marzanna jest już gotowa, możecie przystąpić do obrzędu jej topienia.
SPRAWDŹ TAKŻE: