Lusterko na prezent: przesądy mówią, że ściąga problemy na obdarowanego. Tylko tak możesz uniknąć nieszczęścia
Czy dobrym pomysłem jest lusterko na prezent? Przesądy mówią, że wręcz przeciwnie, bo sprowadza pecha. Na szczęście jest sposób na jego uniknięcie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o prezencie w postaci lustra.
- Maja Ewa Cwil
W tym artykule:
- Lusterko na prezent - przesądy o nieszczęściu
- Jak uniknąć pecha podarowanego lustra?
- Inne przesądy o lustrach
Obdarowywanie bliskich prezentami to zazwyczaj obustronna przyjemność. Niektóre podarunki jednak przynoszą pecha, na przykład sprezentowany zegarek lub wręczone kolczyki. Do takich upominków należy także lustro. Dlaczego nie powinno się go dawać w prezencie? Czytaj dalej i poznaj szczegóły.
Lusterko na prezent - przesądy o nieszczęściu
Zgodnie z przesądami lusterko to jeden z najgorszych prezentów, jakie można komuś podarować. Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ale taki podarunek może sprowadzić nieszczęście na tego, kto go dostanie. Dlaczego? Otóż uważa się, że lustro odzwierciedla nie tylko to, co jest naprzeciwko niego, ale i problemy osoby, która w nie spojrzy. Jeśli wręczysz je komuś w prezencie, obarczysz go swoimi nieszczęściami i trudnościami. Każdy ma swoje zmagania, a jeśli dołączyć do tego jeszcze cudze, życie może stać się naprawdę męczące i przygnębiające.
Ponadto, jeśli wręczysz lustro osobie, która jest przesądna i wierzy w zabobony, może ona odebrać ten prezent jako złośliwe i celowe ściąganie na nią nieszczęścia. Lepiej zatem zdecydować się na podarunki, które kojarzą się tylko pozytywnie.
Dlaczego jeszcze lustro źle się kojarzy?
W Chinach uważa się, że lustro to portal do równoległego wymiaru. Legenda głosi, że kiedyś ludzie z drugiego świata postanowili zaatakować nasz i przejąć go na własność. Ich plan się nie powiódł i przegrali z kretesem. Wówczas spadła na nich klątwa - zostali na zawsze uwięzieni po drugiej stronie zwierciadła. A oprócz tego muszą odbywać karę, którą jest wiernie naśladowanie ruchów tych, którzy stoją przed lustrem.
Niektórzy wierzą, że kiedyś ludzie uwięzieni w drugim wymiarze uwolnią się i ponownie przeprowadzą atak na naszą rzeczywistość. Stąd właśnie pojawił się przesąd, który mówi, że jesteśmy obserwowani przez tych, którzy tkwią po drugiej stronie i nie powinno stawiać się luster w miejscach, w których jesteśmy najbardziej bezbronni.
Jak uniknąć pecha podarowanego lustra?
Choć z reguły nie powinno się przyjmować lustra w prezencie ze względu na ryzyko pecha, to istnieje sposób, który pozwala przełamać klątwę nieszczęścia, a przynajmniej zminimalizować jej moc. Metoda ta polega na symbolicznej zapłacie za otrzymane zwierciadło. Wystarczy obdarowującemu dać trochę pieniędzy, co sprawia, że lustro przestaje być podarunkiem, a staje się zakupem. W ten sposób pech przestaje mieć swoją moc sprawczą dla tego, kto dostał taki prezent.
Inne przesądy o lustrach
Poza nieszczęściem, jakie może sprowadzić lustro podarowane w prezencie, istnieją inne przesądy, które wiążą się z tym przedmiotem. Jak się okazuje, nie tylko podarowany w prezencie może sprowadzać negatywne konsekwencje. Nie powinno się na przykład wyrzucać lustra lub takiego lustra pożyczać.
Lustro w sypialni
W niektórych rejonach Europy uważa się, że nie wolno stawiać lustra w sypialni, a szczególnie naprzeciwko łóżka lub miejsca, na którym śpimy. Przesądy mówią o tym, że dusza ludzka podczas snu opuszcza ciało i przemieszcza się niezależnie od niego. Ten zabobon wiąże się też z tym, który w Chinach mówi o równoległym świecie po drugiej stronie zwierciadła. Uważa się bowiem, że jeśli dusza, kończąc podróż, wróci do ciała i po przebudzeniu ujrzy w pierwszej kolejności odbicie człowieka, zostanie na zawsze uwięziona w lustrze lub w ogólnie do niego nie trafi, bo zgubi się w drugim wymiarze.
Współczesny przesąd mówi także o tym, że jeśli lustro stoi naprzeciwko łóżka, to odbiera śpiącemu energię lub gromadzi tą złą, powiela i zwraca człowiekowi. Ma to prowadzić po przebudzeniu do zmęczenia, drażliwości, skłonności do wywoływania kłótni i złego samopoczucia.
Lustro w pokoju osoby chorej
Z przesądem o lustrze w sypialni wiąże się kolejne podanie, które z kolei mówi, by nie stawiać tego przedmiotu w pomieszczeniu, w którym jest osoba chora. Jeśli się tam znajdzie, będzie odpoczywającemu zabierać dobrą energię i przesyłać w jej miejsce tą złą. Odbierze także choremu siły. Przez to ta osoba może nigdy nie wrócić do zdrowia.
Zbicie lustra
Według najpopularniejszego przesądu dotyczącego luster, ten, kto jakieś zbije, sprowadzi na siebie aż 7 lat nieszczęścia. Podobno nie tylko ta osoba doświadczy serii niepowodzeń, ale ściągnie je także na swoich bliskich. Legenda głosi jednak, że można skrócić czas pecha lub ograniczyć jego moc. W tym celu należy zamalować odłamki szkła na ciemny kolor i ukryć w miejscu, do którego nie dociera światło. Nie zawsze jednak ta metoda okazuje się mieć moc sprawczą.
Zabytkowe lustro
Pewien zabobon mówi o tym, że nie powinno się kupować zabytkowych luster. Mówi się, że takie zwierciadła gromadzą latami negatywną energię, a im są starsze, tym więcej zdążają jej zebrać. W związku z tym zakup i posiadanie takiego przedmiotu sprowadza nieszczęście na kupca. Niektórzy twierdzą nawet, że zabytkowe lustro potrafi odbierać chęci do życia i nadzieję.