Reklama

W tym artykule:

  1. Koniecznie to powiedz, jeśli nie chcesz ściągnąć pecha
  2. Czy wiesz, dlaczego mówimy sobie „na zdrowie”?
Reklama

Z troski o bliskie nam osoby powinnyśmy pamiętać o tej jednej, najważniejszej zasadzie. Jeśli nie będziemy tego mówić osobom, którym dobrze życzymy, z pewnością ściągniemy na nie nieszczęście. A jeśli możemy w prosty sposób uniknąć pecha, to dlaczego mamy tego nie zrobić, prawda?

Koniecznie to powiedz, jeśli nie chcesz ściągnąć pecha

Zgodnie z dawnymi wierzeniami świat nie tylko zamieszkują istoty ezoteryczne, ale także jest przepełniony energią. Nasze słowa, czyny i gesty mają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także poprzez własne działanie możemy ją kreować. I co najważniejsze, możemy się chronić i zapobiegać nieszczęściom. Tak właśnie się dzieje w przypadku, gdy ktoś kichnie. W takiej sytuacji, jeśli dobrze życzysz tej osobie, powinnaś jak najszybciej powiedzieć „na zdrowie!”. Jeśli tego nie zrobisz, zgodnie z wierzeniami ludowymi, ściągniesz na tę osobę wielkiego pecha.

To cię z pewnością zainspiruje:

Ta 1 rzecz w kuchni odstraszy złe duchy i wampiry energetyczne. Koniecznie ją zdobądź

Zapewnij sobie spokój we własnym domu prostym sposobem. Ta 1 rzecz umieszczona w kuchni odstraszy złe duchy i wampiry energetyczne. Koniecznie ją zdobądź, aby nie ryzykować przykrych niespodzianek.
Ta 1 rzecz w kuchni odstraszy złe duchy i wampiry energetyczne. Koniecznie ją zdobądź
iStock Photo

Czy wiesz, dlaczego mówimy sobie „na zdrowie”?

Mówienie komuś „na zdrowie!” to nie tylko element dobrego obyczaju. Prawdę mówiąc, weszło nam w krew i stało się odruchowe i zupełnie nie zastanawiamy się, dlaczego tak mówimy, prawda? A zwyczaj ten ma bardzo długą tradycję. W czasach słowiańskich wierzono, że kichając, wypluwamy z siebie złe moce. Była to dobra wiadomość, ponieważ zwiastowała ona zdrowie osoby, która właśnie kichnęła. Kilka wieków później, w czasach chrześcijańskich, gdy w Europie pojawiła się pandemia dżumy, zwanej także czarną śmiercią, ludzie zauważyli i uwierzyli, że kichanie jest zapowiedzią zbliżającego się kresu życia. Wówczas nierzadko błogosławiono kichające osoby. W języku angielskim nadal funkcjonuje zwrot „Bless you!”, jako skrót od „God bless you”, co oznacza „niech ci Bóg błogosławi”. Wypowiadano te słowa:

  • życząc szybkiego powrotu do zdrowia,
  • z intencją błogosławienia na wypadek śmierci osoby kichającej.

I taki zwyczaj, niezależnie od wersji językowej, panuje do dzisiaj. Na zdrowie!

Zobacz także

To ci się spodoba:

Ten talizman odstrasza złe moce i chroni przed pechem. Jest jednak jeden haczyk

Chcesz zapewnić sobie szczęście i powodzenie? Według włoskich przesądów ten talizman odstrasza złe moce i chroni przed pechem. Warto nosić go przy sobie lub trzymać w domu. Jest jednak jeden haczyk, który może odwrócić jego działanie.
Ten talizman odstrasza złe moce i chroni przed pechem. Jest jeden haczyk
iStock Photo
Reklama

Wierzysz w tego typu przesądy? A może stosujesz je w swoim życiu? Koniecznie daj nam znać w komentarzu na Facebooku.

Reklama
Reklama
Reklama