Jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego? Istnieje jedna niepisana zasada. Jej przestrzeganie jest bardzo ważne
Śmierć, pogrzeb i pierwsze dni żałoby to trudne momenty dla rodziny i przyjaciół osoby zmarłej. W tym niezwykle przygnębiającym czasie nikt jeszcze nie zastanawia się nad tym, jak uprzątnąć przestrzeń po kimś, kto odszedł. Kiedy ból i smutek nieco zmaleją, pora powrócić do codziennych spraw i obowiązków. A jednym z nich jest zastanowienie się nad tym co zrobić z ubraniami po zmarłej osobie. Zanim zaczniesz porządkować przedmioty, pamiątki i ubrania – pamiętaj o pewnym dawnym zwyczaju. Jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego? Istnieje ściśle określony czas, który należy odczekać. W ten sposób oddajesz szacunek nieżyjącej osobie.
- Wróżka Mila
W tym artykule:
- Jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego?
- Gdzie oddać rzeczy po zmarłej osobie?
- Ubrania po zmarłej osobie
- Zegarek zmarłego: co z nim zrobić?
- Pamiątki po zmarłej osobie: co zachować po ukochanej osobie, która odeszła?
- Co zrobić z gromnicą po śmierci?
- Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie?
Jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego?
Sprzątanie rzeczy zmarłego może być bardzo dotkliwym przeżyciem, ale jednocześnie jest ważnym etapem żałoby. Czasami, gdy strata była bardzo bolesna, rodzina i bliscy zwlekają z podjęciem jakichkolwiek działań. Emocjonalne przygotowanie się do tego, aby uporządkować pozostałe pamiątki, ubrania i inne rzeczy osobiste może trwać bardzo długo i odbyć się nawet kilka lat po śmierci danej osoby. O ile w przypadku zwlekania z podjęciem pierwszych kroków nie ma żadnych zwyczajów ani przesądów, to sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli zabierzesz się za to zbyt wcześnie.
Zatem jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego? Ten okres trwa 6 tygodni, licząc od dnia śmierci. To dawny zwyczaj, który do dziś w wielu miejscach jest kultywowany. Wiąże się to z wierzeniem, że dusza zmarłego w tym okresie jest zawieszona pomiędzy światem żywych oraz światem umarłych. Duch odwiedza swój dawny dom i przygląda się bliskim, którzy przeżywają jego śmierć. Odpowiedź na pytanie dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci, jest więc oczywista. Chodzi o uszanowanie zmarłego. Zanim dokona ostatecznego przejścia, być może będzie chciał skorzystać bądź przyjrzeć się przedmiotom, które po nim pozostały. Nie powinno się mu tego uniemożliwiać.
Zobacz także:
Ten znak na cmentarzu to bardzo zły omen. Jeśli go zobaczysz, zachowaj ostrożność
Cmentarz to miejsce, które wzbudza w nas zadumę, ale też pewien rodzaj obaw. Zwłaszcza że jest pełen symboli, na które warto zwrócić uwagę. Ten znak na cmentarzu to bardzo zły omen. Zachowaj czujność, jeśli go zobaczysz.
Gdzie oddać rzeczy po zmarłej osobie?
Kiedy sprzątać rzeczy zmarłego już wiadomo. Pozostaje jeszcze pytanie co z nimi zrobić. Tutaj jest wiele możliwości. Wszystko zależy od tego, jakiego typu są to przedmioty, w jakim stanie się znajdują oraz jaka jest ich ilość. Zasadniczo są cztery rozwiązania:
- sprzedaż,
- oddanie potrzebującym,
- pozostawienie dla siebie i rodziny,
- utylizacja.
W przypadku biżuterii, książek, mebli oraz innych drogocennych rzeczy bliscy zmarłego najczęściej decydują się na to, aby pozostawić te przedmioty dla siebie. Inną, często wykorzystywaną opcją, jest również sprzedaż i podzielenie się zyskiem z transakcji.
Jeżeli osoba, która umarła, przed śmiercią poważnie chorowała i pozostał po niej specjalistyczny sprzęt medyczny, można oddać go do hospicjum bądź innych ośrodków, w których spełni swoją rolę i pomoże potrzebującym osobom. Takie działanie może wywołać choć częściowe uczucie ukojenia. To także sposób na to, aby pozbyć się tych rzeczy, które przypominają o cierpieniu i śmierci osoby, która pozostała w pamięci i sercu.
Gdy przeminie już okres, który wyjaśnia, jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego, a ty poczujesz się na siłach, aby zająć się ich porządkowaniem, pamiętaj o tym, że wiele z przedmiotów, które nie przydadzą się już osobie nieżyjącej, może okazać się cennym darem dla kogoś w kryzysie. Koce, ciepłe ubrania, buty, naczynia oraz przybory kuchenne możesz oddać do organizacji charytatywnych, noclegowni czy innych ośrodków. Możesz także zaoferować je wybranej osobie, która potrzebuje pomocy. Jeżeli zaś w domu zmarłego znajdują się przedmioty nieprzydatne i w złym stanie, należy oddać je do utylizacji.
Zobacz także:
Nigdy nie zapalaj zniczy w tym miejscu. Ściągniesz pecha na siebie i bliskich
Nadchodzące Święto Zmarłych sprawia, że wiele osób kupuje dziesiątki zniczy. Nie wszędzie jednak można ich używać. Nigdy nie zapalaj zniczy w tym miejscu. Inaczej ściągniesz pecha na siebie i bliskich. Lepiej nie ryzykować.
Ubrania po zmarłej osobie
Osoba nieżyjąca pozostawia po sobie bardzo wiele przedmiotów. Najliczniejszą grupę stanowią ubrania. Niektórzy decydują się na pozostawienie całej garderoby zmarłych bliskich i zajmują się jej porządkowaniem dopiero po wielu latach. Z czasem, gdy żal i ból będą łatwiejsze do zniesienia, zajrzenie do tych przedmiotów może stanowić element emocjonalnego oczyszczenia i pogodzenia się ze stratą. Istnieje wiele przesądów związanych z ubraniem zmarłego.
Gdzie oddać ubrania po zmarłej osobie?
Płaszcze, kurtki, buty oraz inne ubrania, które pozostawił po sobie zmarły, mogą przydać się innym osobom w potrzebie. Najprostszym sposobem wydaje się być oddanie tych przedmiotów do schronisk dla bezdomnych bądź innych fundacji zajmujących się ludźmi w potrzebie. W ten sposób możesz częściowo ukoić swój smutek.
Czy można nosić ubrania zmarłego?
Dla wielu osób pozostawienie części ubrań po zmarłym może być traktowane jako pamiątka po nim. Istnieje jednak dawny przesąd, który mówi o tym, aby nie zakładać ubrań zmarłego, ponieważ w ten sposób dajemy mu znak, aby nas odwiedzał z zaświatów. Według innej dawnej tradycji nie należy tego robić, ponieważ w tych przedmiotach może nadal kumulować się energia, która zapowiadała szybkie odejście w zaświaty. Dlatego też jeżeli ktoś z bliskich założy na siebie kurtkę, sweter bądź inny przedmiot zmarłego, może tym samym ściągnąć na siebie pecha. W rzeczywistości wszystko zależy więc od indywidualnego podejścia oraz tego, czy wierzy się w siłę przesądów, czy też nie.
Zegarek zmarłego: co z nim zrobić?
Z zegarkiem po osobie zmarłej również związanych jest wiele przesądów. Według dawnych zwyczajów do trumny nieżyjącej osoby wkładano nie tylko różaniec oraz książeczkę do nabożeństwa, ale również przedmioty codziennego użytku, z którymi zmarły był szczególnie związany. Dlatego też jeżeli ktoś, kto umarł, nie rozstawał się z zegarkiem i traktował go jak element garderoby – można pozostawić go przy nim również w chwili pochówku. Osoby, które wierzą w przesądy, mogą ustawić zegarek na godzinę śmierci zmarłego bądź zmarłej.
Zobacz także:
Stroik na Wszystkich Świętych nie może zawierać 1 rzeczy. Ten element zaszkodzi twoim zmarłym bliskim
Jak powinien wyglądać stroik na Wszystkich Świętych, który zanosimy na cmentarz? Może mieć dowolne kwiaty, ale powinniśmy uważać na to, jak go ozdabiamy.
Pamiątki po zmarłej osobie: co zachować po ukochanej osobie, która odeszła?
Nie ma jednoznacznie określonego katalogu przedmiotów, które stanowią pamiątkę po zmarłej osobie. Zazwyczaj są nimi:
- fotografie i albumy ze zdjęciami,
- książki i płyty,
- przedmioty oddające pasje i zainteresowania zmarłego,
- biżuteria.
Lista może być o wiele dłuższa i uzupełniona o wiele innych, różnych przedmiotów. Bardzo często bliscy decydują się na pozostawienie przedmiotu, który z pozoru zupełnie nie jest kojarzony z pamiątką, na przykład naczynie, z którego lubiła jadać posiłki osoba nieżyjąca bądź też długopis, którym zapisywała osobiste notatki. Wszystko zależy więc od indywidualnych sytuacji oraz tego, jak przesądni są członkowie rodziny.
Co zrobić z gromnicą po śmierci?
Osoby wierzące przywiązują bardzo dużą wagę do tego, co zrobić ze świecą gromniczną nieżyjącego. W religii katolickiej jest to symbol ścieżki życia, który towarzyszy człowiekowi od narodzin aż do śmierci. Dlatego można zapalić ją w dniu pogrzebu oraz w okresie bezpośrednio go poprzedzającym. Gromnica powinna dopalić się do końca, dlatego również po uroczystościach pogrzebowych można palić ją jeszcze przez 30 dni.
Kiedy sprząta się kwiaty po pogrzebie?
Tutaj obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy tego, jak długo nie można ruszać rzeczy zmarłego. A zatem kwiaty i wieńce pogrzebowe powinny pozostać w miejscu pochówku przez 42 dni, a więc 6 tygodni. Potwierdza to wiele lokalnych tradycji, które mówią o tym, że ozdoby złożone na grobie należą do zmarłego, który we wskazanym okresie nadal może nawiedzać świat i wspominać ziemskie życie. Jest to czas, w którym może ostatecznie pożegnać się z tym, co doczesne. Należy zatem to uszanować i nie przejmować ani uprzątać żadnych przedmiotów, które do niego należą. Tak głosi przesąd, który w wielu rejonach kraju nadal jest kultywowany. Niektórzy decydują się na szybsze sprzątnięcie kwiatów ze względów estetycznych oraz przepisów określonych w regulaminie cmentarza.
Kto sprząta kwiaty po pogrzebie?
Zazwyczaj zadbaniem o pochówek i uprzątnięciem zwiędłych kwiatów zajmuje się najbliższa rodzina osoby zmarłej. To oni również dbają o to, aby w miejscu pojawił się pomnik upamiętniający nieżyjącego. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu również profesjonalne firmy, które zajmują się czyszczeniem grobów.