Reklama

W tym artykule:

  1. Co może przywołać złe duchy?
  2. Przesąd o chodzeniu tyłem – dlaczego przynosi pecha?
Reklama

Stare przesądy często przestrzegały przed nietypowymi zachowaniami. Jeden z nich związany jest ze sposobem, w jaki się chodzi. Gdy zrobisz tę 1 rzecz, możesz przywołać złe duchy. Pewni ludzie uważają, że takie czynności zwracają na nas uwagę nieczystych sił i przyciągają pecha, a inni wręcz odwrotnie. Komu wierzyć? Sprawdź sama.

Co może przywołać złe duchy?

Ludowe przesądy często zwracają uwagę na pożądane oraz na niemile widziane zachowania. Czasami powstają po to, by przestrzegać przed ryzykiem, a winnych trudno doszukać się ziarna prawdy. Jedno z wierzeń głosi, że sposób, w jaki chodzimy, decyduje o sprzyjającym nam losie. Podobno chodzenie tyłem przynosi pecha, a to nietypowe zachowanie w mig przyzywa złe duchy do naszego życia. Kierowanie kroków do tyłu uznaje się za zły znak, wróżący nieszczęście. Takie dziwne działanie ma zwracać na siebie uwagę nieczystych, a wręcz piekielnych mocy. Chodzenie tyłem do przodu nazywa się wręcz "krokiem ku upadkowi" i w tym akurat można znaleźć sporo racji – zapewne takie zachowanie może grozić upadkiem lub podobnymi kłopotami. Przesąd o pechowym chodzeniu tyłem najbardziej popularny jest w Portugalii, gdzie mówi się o tym, że w takiej chwili diabeł obserwuje tę osobę szczególnie intensywnie.

Zobacz też:

Pożyczasz komuś tę rzecz? Oddajesz mu też swoją energię. Lepiej zastanów się dwa razy

Zawsze warto się dzielić, ale przesądy mówią, że czasem jednak warto uważać. Pożyczasz komuś tę rzecz? Według przesądów oddajesz mu też swoją energię. Zanim to zrobisz, lepiej zastanów się dwa razy. Możesz później pożałować.
Pożyczasz komuś tę rzecz? Oddajesz mu też swoją energię. Lepiej zastanów się dwa razy
iStock/JackF

Przesąd o chodzeniu tyłem – dlaczego przynosi pecha?

Widok człowieka idącego tyłem jest dziwny i nietypowy. Przesąd o pechowym chodzeniu tyłem tłumaczy się próbą przestrzegania dzieci od takich potencjalnie niebezpiecznych zachowań. Idąc tyłem, nie widząc drogi, można przecież wpaść na coś, zrobić krzywdę sobie albo komuś innemu. Wydaje się więc jasne, że takie zachowanie najprawdopodobniej przyniesie pecha, czyli jakąś niemiłą niespodziankę, np. upadek. Co ciekawe, specjaliści od działania mózgu głoszą, że chodzenie tyłem (w bezpiecznym środowisku) pobudza mózg do wytężonej pracy i poprawia kreatywne myślenie. W takiej sytuacji umysł jest zmuszony do innego trybu pracy i wytężonej uwagi. Ćwiczy też pamięć, równowagę i ostrożność. Zatem czy można chodzić tyłem, czy nie? Najlepiej nie robić tego na ulicy czy na dworze, ponieważ naprawdę może się to nieszczęśliwie dla nas skończyć.

Sprawdź także:

Zobacz także

Ten 1 przedmiot może odciąć cię od szczęścia. Przed jego użyciem ostrzegały już nasze babcie

Pewne domowe przedmioty mogą mieć symboliczne znaczenie, dlatego trzeba na nie wyjątkowo uważać. Ten 1 przedmiot może odciąć cię od szczęścia. Przed jego bezmyślnym użyciem ostrzegały już nasze babcie.
Ten 1 przedmiot może odciąć cię od szczęścia. Przed jego użyciem ostrzegały już nasze babcie
iStock/Photodjo
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama