Całowanie pod jemiołą – co oznacza ten bożonarodzeniowy zwyczaj? Jaka jest jego historia?
Całowanie pod jemiołą to miły, świąteczny zwyczaj, który przywędrował do nas prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii. Co dokładnie oznacza pocałunek pod jemiołą? Historia miłosnego zwyczaju sięga odległych czasów.
- kobieta.pl
W tym artykule:
- Co oznacza całowanie się pod jemiołą?
- Skąd pochodzi tradycja całowania się pod jemiołą?
- Skąd wziął się zwyczaj całowania pod jemiołą w Polsce?
- Całowanie pod jemiołą: co zrobić, aby magia rośliny zadziałała?
Co oznacza całowanie się pod jemiołą?
Zwyczaj całowania się pod jemiołą ma bardzo długą tradycję i do dziś jest przestrzegany w krajach Ameryki Północnej oraz na terenie Europy. Jest to wyraz miłości, oddania lub przyjaźni. Wszystko zależy od tego, kto spotka się pod rośliną i odda pocałunek.
Pocałunek pod jemioła – znaczenie dla par
W przypadku małżeństwa całowanie pod jemiołą oznacza utrwalenie miłosnych uczuć. Dawniej wierzono również w to, że jemioła jest symbolem życia i płodności. W tym kontekście pocałunek może być zapowiedzią powiększenia rodziny.
Jeżeli para przechodzi przez trudny okres, całowanie się pod jemiołą ma zapewnić szybkie pogodzenie się i zażegnanie nieporozumień i kłótni.
Dla par, które jeszcze nie zawarły związku małżeńskiego, całowanie pod jemiołą zwiastuje, że w najbliższym czasie przyjdzie im stanąć na ślubnym kobiercu.
Całowanie pod jemiołą: co oznacza dla szukających miłości?
Zwyczaj całowania się pod jemiołą dotyczy nie tylko zakochanych par. Jeśli pod rośliną spotka się dwoje przypadkowych osób, może to oznaczyć, że połączy ich miłość. Dawne zwyczaje głoszą, że jeżeli młoda kobieta będzie stała pod jemiołą, ale nie doczeka się pocałunku – będzie skazana na samotność przez cały nadchodzący rok.
A więc dlaczego całujemy się pod jemiołą? Głównie po to, aby przywołać miłość.
Zobacz także:
Przesądy, które się sprawdzają. Poznaj zwyczaje z dawnych lat, dzięki którym przyciągniesz szczęście i pozbędziesz się pecha
Przesądy, które się sprawdzają, pochodzą z dawnych lat i są związane z ludową kulturą, dawnymi wierzeniami i obrzędami. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią wyraz ekspresji i pełnią funkcje magiczne – mają przynosić spełnienie w miłości i finansach oraz odganiać pecha i zapewniać bezpieczeństwo w podróży. Dowiedz się, co przynosi nieszczęście w domu i dlaczego wrzuca się monety do fontanny.Skąd pochodzi tradycja całowania się pod jemiołą?
Tradycja całowania się pod jemiołą sięga odległych, starożytnych czasów. Roślina ta od zawsze wzbudzała wielkie zainteresowanie. Mimo że jest to pasożyt drzew, była ona zawsze szanowana i traktowana jako dar bogów. Wysoko rosnąca i nieosiągalna dla ludzi i zwierząt jemioła uznawana była za magiczną.
Jemioła w tradycji celtyckiej
Popularność roślina ta zdobyła wśród Celtów. Ich druidzi odprawiali pod nią rytuały religijne oraz ścinali ją dwa razy w roku – w okresie przesilenia zimowego i wiosennego. Wierzono, że pędy jemioły leczą choroby, przynoszą do domu bogactwo oraz chronią go przed nieszczęściem i pożarem. Całowanie pod jemiołą miało umacniać związek, a także wspierać płodność.
Znaczenie jemioły w mitach nordyckich
Według legendy pochodzącej z mitologii nordyckiej jemioła była śmiertelną bronią użytą przeciwko bogowi Baldr. Zanim doszło do dramatycznych wydarzeń, Freya – matka Baldra oraz bogini miłości i małżeństwa, próbowała go uratować. Udało jej się skłonić wszystkie zwierzęta oraz rośliny, aby przysięgły, że nie zrobią krzywdy jej synowi. Zapomniała o jemiole, a fakt ten wykorzystał Loki – bóg podstępu i zła. Jemioła posłużyła mu jako trucizna, ponieważ to jej sokami wysmarował strzałę, która dopełnia przepowiedni i zabiła Baldra. Bogini Freya tak mocno rozpaczała nad utartą dziecka, że jej łzy zamieniły się w białe jagody, które pokryły jemiołę. To doprowadziło do wskrzeszenia Baldra, a uradowana matka całowała każdego, kogo spotkała – właśnie pod jemiołą. Od tamtej pory roślina ta jest symbolem miłości, dobroci i szczęścia.
Skąd wziął się zwyczaj całowania pod jemiołą w Polsce?
Nie wiadomo skąd i kiedy zwyczaj całowania pod jemiołą przywędrował do Polski, prawdopodobnie zwyczaj ten wykształcił się pod wpływem mitów i wierzeń Celtów oraz Wikingów. Jako pierwsi pocałunek pod jemiołą składali Brytyjczycy i to z tego kraju zwyczaj ten rozpowszechnił się na inne kraje europejskie, w tym Polskę.
Zobacz także:
Liść laurowy: przesądy, dzięki którym unikniesz pecha i wypełnisz portfel pieniędzmi. Poznaj rytuały i przesądy z liściem laurowym
Pomaga pozbyć się negatywnej energii, przyciąga powodzenie w finansach i miłości oraz wspiera w pokonywaniu przeciwności losu – tak działa liść laurowy. Przesądy związane z tym zielem są kultywowane od pokoleń i wywodzą się z tradycji ludowych. Poznaj przepisy na magiczne rytuały i odkryj wszystkie starodawne przesądy z liściem laurowym w roli głównej. To magiczna roślina, która kryje w sobie wielkie możliwości i uaktywnia przepływ dobrych wibracji.Całowanie pod jemiołą: co zrobić, aby magia rośliny zadziałała?
Aby magia pocałunku pod jemiołą zadziałała, roślinę należy przechować i spalić dopiero przed kolejnymi bożonarodzeniowymi świętami lub dokładnie w święto Trzech Króli. Nieprzestrzeganie tego zwyczaju grozi tym, że pary, które całowały się pod jemiołą, rozstaną się w kłótni i będą żywić do siebie urazę.
Jemioła to roślina będąca pasożytem drzew. Nie rośnie ona samodzielnie, a dzięki temu, że jest obdarzona ssawkami wyrasta na drzewach liściastych, wypijając z nich wodę i sole mineralne. Kule jemioły możemy zaobserwować najczęściej na topolach, ale także lipach czy dzikich drzewach owocowych. Podobno dodaje ona kawalerom wigoru i odwagi do całowania, a dziewczęta pozbawia możliwości odmowy. Jemioła rośnie i jest zielona przez cały rok, ale ścięta w okresie zimowego przesilenia ma podobno najwięcej specjalnych właściwości.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 18 grudnia 2013 roku.