Reklama

Świąteczne przygotowania trwają w najlepsze. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem zadbaj o drobiazg, który odmieni twój los. Dokładnie 21 grudnia wykonaj 1 dekorację świąteczną i optymistycznie spójrz w przyszłość.

Reklama

21 grudnia wykonaj 1 dekorację świąteczną

Dekoracje świąteczne, które dzisiaj stały się symbolami Bożego Narodzenia, w rzeczywistości często zakorzenione są w starszych tradycjach, które niekoniecznie wywodzą się z naszego kręgu kulturowego. Przykładowo choinka dotarła do Polski z Niemiec dopiero w XVIII wieku, chociaż już pierwsi Słowianie, świętując Szczere Gody przypadające na okres przesilenia zimowego, wieszali w swoich izbach świerkowe gałęzie zwane podłaźniczkami. Miały one kształt wieńca i - jak wierzono - zapewniały domownikom długowieczność.

Tradycja wykonywania wieńców w grudniu wykracza poza granice Polski. Zwyczaj ten był znany i praktykowany także wśród brytyjskich Celtów, którzy właśnie w dzień przesilenia zimowego obchodzili święto Yule. Tworzono wtedy wieńce, które miały przynieść szczęście. Nie inaczej było w przypadku obchodów nordyckiego Jul. Wikingowie wykonywali okrągłe dekoracje z gałązek świerkowych. Uosabiały one wieczność i przypominały o cykliczności natury.

Symbol wieńca często przewija się w chrześcijańskiej tradycji bożonarodzeniowej. Skandynawowie do tej pory obchodzą w grudniu dzień św. Łucji, podczas którego dziewczynki noszą na głowach właśnie wianki przybrane świecami. W kościele katolickim wieniec z czterema świeczkami towarzyszy nam z kolei przez cały adwent, symbolizując czas oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Tak wykonasz tę dekorację świąteczną. Zapewni ci szczęście

Wieniec świąteczny wzorem naszych przodków warto wykonać właśnie 21 grudnia. Przesilenie zimowe sprzyja magicznym praktykom i zwiększa moc talizmanów. Do wykonania wianka należy użyć gałązek roślin zimozielonych, które symbolizują długowieczność i chronią przed złymi duchami. Ważne, aby ozdoba miała kolisty kształt, który jest oznaką nieskończoności.

Gałęzie świerku lub jodły możemy uzupełnić kłosami zboża, suszonymi jabłkami oraz orzechami, które symbolizują płodność i przyciągają dostatek. Z kolei umieszczenie w wieńcu świecy jest metaforą zwycięstwa światła nad ciemnością. Najlepiej, żeby była to biała świeca, która ma moc oczyszczania aury.

Reklama

Gotowy wianek możemy także zawiesić na drzwiach wejściowych. Dawniej w ten sposób chroniono domostwo przed złymi mocami. Dzisiaj natomiast wieniec powieszony na drzwiach symbolizuje gościnność.

Reklama
Reklama
Reklama