Przesądy pogodowe
Od zarania dziejów ludzie próbują przewidzieć pogodę. Zanim rozwinęła się meteorologia ludzie wymyślili wiele przesądów pogodowych.
- kobieta.pl
Pogoda to jeden z czynników na który ludzie nie mieli wpływu. Była ona wielką niewiadomą dlatego powstało wiele przesądów, które miały pomóc w odgadnięciu co przyniosą kolejne dni czy miesiące.
Przepowiadanie deszczu było bardzo ważne dla rolników aby mogli zaplanować prace polowe. Rychły deszcz miało przepowiadać leżące na pastwisku bydło, czerwony wschód słońca czy koguty piejące po zmroku. Również długie kukanie kukułki czy księżyc mający mglistą aureolę wieszczyły zmianę pogody. Również nisko latające jaskółki, chowające się po ulach pszczoły czy krakanie wron wróżyło deszcz.
Ludzie od zawsze pragnęli też sterować pogodą. Deszcz miało wywołać na przykład ścięcie paproci, nadepnięcie karalucha czy mrówki, zabicie pająka.
Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku miał też przepowiadać pogodę na cały rok. Od 25 grudnia każdy kolejny dzień przepowiada pogodę na każdy miesiąc roku.
Istnieje tez wiele powiedzeń związanych z pogodą:
Gdy ostatek maja słonko grzeje, to czerwcowe siano deszcz poleje
Jaka pogoda na św. Urszuli, w takie zima przyjdzie koszuli
Świętej Barbary po lodzie to Boże Narodzenie po wodzie
Kiedy styczeń najostrzejszy, wtedy roczek najpodlejszy
Kiedy w marcu deszczu wiele, nieurodzaj zboże ściele
Gdy jesień zamglona – zima zaśnieżona