Turyści wierzą, że to sposób na spełnienie życzeń. Według gdańskiej legendy ten zwyczaj rozzłościł Neptuna
Legenda o Neptunie opowiada o gniewie tego boga skierowanym ku ludziom, którzy zaśmiecali jego fontannę. Nie tylko przyciąga ona turystów, ale i stanowi przestrogę, aby dbać o zabytki. Czytaj dalej i poznaj jej szczegóły.

- Maja Ewa Cwil
W tym artykule:
Legenda o Neptunie jest jednym z ważniejszych symboli Gdańska, podobnie jak dla Krakowa jest to legenda o krakowskich gołębiach, a dla Lublina ta o kamieniu nieszczęścia. Co ciekawe, nawiązuje ona do rzymskiego boga wód, choć w Polsce nie był on nigdy czczony. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego to właśnie Neptun stał się ważny dla naszego miasta.
Legenda o Neptunie
Legenda o Neptunie jest bardzo krótka i prosta. Opowiada ona o tym, że mieszkańcy Gdańska i turyści mieli w zwyczaju wrzucać do słynnej fontanny złote monety na szczęście lub ku spełnieniu marzeń. Na samej konstrukcji wzniesiono dawniej rzeźbę rzymskiego boga wód i jak się okazało, zaśmiecanie jego zbiornika wodnego bardzo go rozgniewało. Neptun zniszczył zatem trójzębem złote monety w fontannie, a wodę w niej przemienił w alkohol. Zgodnie z legendą w ten sposób powstał znany w Gdańsku likier ze złotymi płatkami. Ta legenda stanowi jednak przestrogę przed zaśmiecaniem odwiedzanych miejsc, ponieważ może to sprowadzić na człowieka gniew rzymskiego boga.
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Fontanna Neptuna w Gdańsku została wybudowana ze względu na związek tego miasta z morzem. Sam pomnik rzymskiego boga ma przypominać o nadmorskim życiu mieszkańców. Pomysł jego wzniesienia wyszedł od burmistrza Bartłomieja Schachmanna, który ponad czterysta lat temu pełnił w Gdańsku swoją funkcję. Zlecił wykonanie swojego pomysłu wielkim mistrzom rzemiosła. Abraham van den Block skonstruował basen fontanny z belgijskiego marmuru i tufu, zaś Peter Husen wykonał sam posąg Neptuna w latach 1614-1615. Początkowo postać boga była zupełnie naga, jednak z biegiem czasu ludzi zaczął gorszyć ten widok, dlatego zdecydowano się zasłonić pewne fragmenty ogonem konia morskiego.
Jeśli chodzi o sam przepływ wody w fontannie, jego opracowanie było opóźnione. Ostatecznie w 1633 roku wybudowano fundamenty i zainstalowano pojemnik na wodę i przepływ cieczy między basenem a jej ujściem u góry. Co ciekawe, w tamtych czasach zbudowanie takiej konstrukcji było bardzo skomplikowane. Na początku dostarczano fontannie wody wiadrami, a później zbierano deszczówkę do jej zasilania. Do samych wodociągów podłączono budowlę dopiero w XIX wieku.
Inne postacie przy pomniku Neptuna
Fontanna Neptuna, jak się okazuje, przedstawia nie tylko samego rzymskiego boga wód, bo u jego boku można zauważyć choćby syreny, morskiego psa i putta - nagie dziecko z rogiem trytona, czyli muszlą, w którą się dmucha, aby wydobyć z niej dźwięk. Zauważyć można tam również konia morskiego oraz łabędzia, który stanowi symbol piękna i szlachetności, ale także jest zwierzęciem, które żyje w pobliżu zbiorników wodnych.
Gdzie znajduje się fontanna Neptuna?
Słynną fontannę Neptuna w Gdańsku można podziwiać w Głównym Mieście na ulicy Długi Targ obok Dworu Artusa. Stanowi ona jedną z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych tego nadmorskiego miejsca.
Kim był Neptun?
Neptun to rzymski odpowiednik greckiego boga mórz - Posejdona. Ten pierwszy jednak włada nie tylko wodą, ale również chmurami i trzęsieniami ziemi. Jego atrybutem jest trójząb, którym Neptun niszczył skały i tworzył źródła dla ludzi i zwierząt. Porusza się on na delfinach lub koniach i tak też przedstawia się go na niektórych rzeźbach i malowidłach. Początkowo obywatele imperium rzymskiego nie radzili sobie z żeglugą, dlatego swego boga mórz nieszczególnie cenili, jednak gdy z biegiem czasu ich floty się rozwinęły, Neptun zyskał w ich oczach i stał się ważnym bóstwem.
Jeśli chodzi o patronat, Neptun w wierzeniach opiekował się wyścigami, szczególnie konnymi oraz samymi końmi. Rzymianie mieli w zwyczaju stawiać jego świątynie tam, gdzie odbywały się tego typu zawody. Ponadto bóg ten miał swoje święto 23 lipca, czyli wtedy, kiedy imperium rzymskie ogarniały susze i ciężej było o wodę. Jego mitologiczną partnerką i zarazem żeńskim odpowiednikiem była bogini zwana Venilią lub Salacją - imię to różniło się w zależności od odmiennych podań na jej temat.
Polecane
Rytuał Złotego Anioła na spełnienie życzeń. Zadziała tylko tego 1 wyjątkowego dnia
Wielki Czwartek to czas wdzięczności. Te słowa życzeń to najpiękniejszy dar, jaki możesz ofiarować kapłanowi
Piękne słowa, które tworzą świąteczny nastrój. 25 życzeń na Niedzielę Wielkanocną
16 życzeń na Dzień Kobiet dla nauczycielki. Te słowa to wyraz szacunku i pięknych podziękowań
To jedna z najbardziej popularnych ulic w Polsce. Legenda głosi, że ma związek z nieszczęśliwą miłością
Wzruszające słowa życzeń na Wielką Sobotę, które warto wysłać bliskim. Tak okażesz to, co skrywa się w sercu
Całowanie pod jemiołą – co oznacza ten bożonarodzeniowy zwyczaj? Jaka jest jego historia?
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa