Reklama

W tym artykule:

  1. Legenda o ulicy Piotrkowskiej
  2. Historia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi
  3. Z czego znana jest ulica Piotrkowska?
Reklama

Ulica Piotrkowska to jedna z najważniejszych i najsłynniejszych ulic w Łodzi. Słynie nie tylko ze swojej legendy (która jednak nie jest tak znana jak legenda o Lwach Gdańskich czy legenda o krakowskich gołębiach) ale także wyjątkowych zastosowań oraz konstrukcji, które przy niej powstały. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o łódzkiej ulicy Piotrkowskiej.

Legenda o ulicy Piotrkowskiej

Pewnego dnia młody mężczyzna o nazwisku Leszczyński wybrał się na wiejską biesiadę i spotkał na niej piękną dziewczynę. Od razu się w niej zauroczył i nie mógł o niej zapomnieć. Niestety kiedy ojciec kobiety dowiedział się, że ma wielbiciela, wysłał ją do klasztoru w Piotrkowie. Zakochany młodzieniec nie mógł jednak zapomnieć o uroczej pannie i postanowił ją narysować. Jego praca zainspirowała go do stworzenia planów osady na wzór szkicu ukochanej, aby uczcić jej urodę. Stworzył więc zarys miasteczka na jej podobiznę. Głowę ma stanowić Pałac Wolności, warkocze to ulice, które od niego odchodzą, a ręce i nogi do drogi Zielona i Narutowicza. Tułów natomiast to część Placu Reymonta, a z kolei nogi to ulice Rzgowska i Pabianicka.

Historia ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Początkowo ulica Piotrkowska biegła przez leśną gęstwinę i łączyła Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, jednak z biegiem czasu wyrosło wokół niej miasteczko. Początkowo była to osada tkaczy, a później przerodziła się w większe miasto. Wybudowano hotel, teatry, kawiarnie, cukiernie i pałace. Ulica ta zasłynęła z pierwszych ruchomych obrazów na płótnie. Postęp sprawił, że miejsce to zaczęło tętnić życiem. Najsłynniejszym jego elementem jest Grand Hotel, w którym powstał jeden z pierwszych chórów w Polsce, zwany Lutnią. Sama ulica Piotrkowska jako nieliczna w 1927 została wylana asfaltem, co stanowiło w tamtych czasach ogromny luksus i udogodnienie dla osób, które z niej korzystały.

Miasto przemysłowe

Pierwsze manufaktury przy ulicy Piotrkowskiej powstały na początku XIX wieku. Stanowiły siedziby dla tkaczy lnu, z czego słynęła wówczas tamta okolica. Przez lata miasteczko w tym miejscu stanowiło osadę przemysłową, która składała się w większości z fabryk oraz budynków mieszkalnych dla ich pracowników. Później, w okolicach powstania listopadowego, rejony w pobliżu ulicy Piotrkowskiej zmieniły charakter produkcyjny na mieszkalny, a ludzie zmienili zawody na bardziej różnorodne.

Okoliczna dyskryminacja

Co ciekawe, przez lata Żydzi byli pozbawieni praw do nabywania budynków przy ulicy Piotrkowskiej i nie wolno było im tam mieszkać. Wydzielono im konkretny teren w okolicy, poza którym nie pozwalano im się osadzać. Zmieniło się to dopiero po 1848 roku, kiedy to przepisy zostały zmodyfikowane. Żydzi jednak czuli niechęć do zamieszkiwania rejonów ulicy Piotrkowskiej i niewielu z nich skorzystało z tej możliwości.

Zmiany na przestrzeni lat

Z biegiem lat miasto Łódź, przez które biegła ulica Piotrkowska zmieniło się bardzo szybko z fabrycznego na handlowe i turystyczne. Przejezdni często zatrzymywali się w tej okolicy, co napędzało rozwój hotelarstwa. Stało tam aż 9 zajazdów, z czego dwa na samej słynnej ulicy Piotrkowskiej. Droga ta jako pierwsza w Łodzi doczekała się także latarni olejowych, które oświetlały drogę nocą.

Pierwszy poważny remont ulicy Piotrkowskiej nastąpił w latach 1990-1998, ponieważ stanowiła ona najważniejszą ulicę całego miasta. Została wyłożona świeżą kostką, aby ułatwić przemieszczanie się i transport w okolicy. Zaowocowało to przebudową architektury wzdłuż niej, budynki przerobiono na trwalsze i bardziej nowoczesne oraz powstały tam restauracje, sklepy i puby. Kolejny remont ulicy miał miejsce dopiero w latach 2012-2014. Wyłożono wówczas trasę płytą granitową i wymieniono latarnie.

Reklama

Z czego znana jest ulica Piotrkowska?

Obecnie ulica Piotrkowska to jedna z najdłuższych, bo liczy sobie 4,2 km i najważniejszych ulic w Łodzi. Stoją przy niej kluczowe urzędy administracyjne i siedziby banków. W tym miejscu odbywają się także wszelkie wydarzenia publiczne, imprezy, festiwale czy jarmarki. Przy samej drodze postawiono rzeźby z brązu, które mają upamiętniać ważne osobistości, a ich serię nazywa się Galerią Wielkich Łodzian. Na ulicy Piotrkowskiej powstała także Aleja Gwiazd, czyli linia mosiężnych gwiazd, w których wyryte są nazwiska słynnych aktorów, reżyserów i innych celebrytów z branży filmowej.

Reklama
Reklama
Reklama