Krzyż egipski to starożytny magiczny symbol. Zanim go wykorzystasz, zobacz co oznacza
Krzyż egipski jest częstym motywem dekoracyjnym, ale mało kto wie, że wywodzi się ze starożytności. Utożsamiany z życiem i wiecznością, był amuletem, który miał ochraniać przed nieszczęściem. Zobacz, co dokładnie symbolizuje ten znak, tak często używany w biżuterii.
- Kamila Kępa
W tym artykule:
Krzyż egipski - znaczenie
Krzyż egipski znany również jako krzyż ankh, wywodzi się ze starożytnego Egiptu i tamtejszych hieroglifów. Oznaczał on wtedy płodność, życie i reinkarnacje. Łączył się z wyobrażeniami o przezwyciężeniu śmierci, z czego powstała nazwa klucz życia, zamiennie używana z krzyżem życia. Był to symbol kojarzony z nieśmiertelnymi bóstwami znad Nilu. W starożytnych wierzeniach pojawiał się jako znak, który pomaga osiągnąć wieczne życie w zaświatach.
Zobacz także:
Gwiazda Dawida: symbol religijny i narodowościowy. Skąd pochodzi i jakie było jego pierwotne znaczenie?
Gwiazda Dawida to symbol, który znany był już w starożytnych czasach. W odległej przeszłości nałożone na siebie dwa równoboczne trójkąty nawiązywały do zespolenia przeciwieństw – tego co na ziemi i niebie, materii i ducha, męskości i żeńskości. Ich zjednoczenie oznaczało dojście do harmonii. W tym ujęciu symbol ten znany był jako heksagram. Dopiero po przejęciu przez kulturę judaistyczną zaczął funkcjonować jako gwiazda Dawida. Jaka jest historia tego znaku i jakie jest jej współczesne znaczenie?Według niektórych teorii egipski ankh wyglądem przypominał żeńskie łono, zaś inne interpretacje widzą w nim zespolenie męskich i żeńskich narządów rozrodczych. Symbol ten wiąże się niekiedy z egipskim bogiem Ra - stwórcą świata, panem Słońca i wszechświata. Jest on często przedstawiany z tym atrybutem. Również faraonowie wykorzystywali ten znak, aby odkreślić swoje boskie pochodzenie.
Krzyż egipski często pojawia się również w przedstawieniach innych starożytnych bogów, m.in. Amona, Ozyrysa i Izydy. Był również noszony jako amulet, który miał przynosić siłę, witalność i przedłużać życie.
Krzyż ankh: symbolika
- życie wieczne,
- nieśmiertelność,
- płodność,
- zjednoczenie z bóstwami,
- światłość i słońce,
- źródło życia,
- przepustka do wieczności.
Jak wygląda egipski krzyż ankh?
Wygląd krzyża egipskiego jest bardzo charakterystyczny i prosty do odtworzenia. Jest to wielka litera T, która nad górną podstawą ma pętelkę, koło bądź inny opływowy kształt przypominający na przykład łzę.
Zobacz także:
Kwiat życia: symbol doskonałości i początku. Jakie ma moce? W czym pomaga i przed czym chroni symbol kwiatu życia?
Kwiat życia – symbol harmonii i jedności wszechświata – jest drogą do poznania prawd rządzących ludzkim przeznaczeniem. Należy do wzorów doskonałych, które tworzą tzw. świętą geometrię. To graficzne uosobienie koła narodzin i śmierci. Kwiat życia nawiązuje więc do cyklu istnienia i jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych symboli. Kryje w sobie wielkie moce i ochrania przed złą energią. Co jeszcze skrywa w sobie symbol kwiatu życia i jaka jest jego historia?Znak Ankh często mylony jest z krzyżem chrześcijańskim i noszony jest przez katolików. W rzeczywistości jest on przyłączony do grupy znaków wykorzystywanych przez Koptów - czyli wiernych ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego zamieszkujących głównie terytorium Egiptu.
Krzyż egipski - zagrożenia
Krzyż egipski ankh jest interpretowany na wiele różnych sposobów. Znak ten jest chętnie wybieranym motywem w biżuterii. Równie często jest wykorzystywany jako tatuaż. Jest utożsamiany z okultyzmem i kultem płodności oraz rozwiązłości. W niektórych kręgach jest uznawany za zagrożenie dla osób cnotliwych. Panuje przekonanie, że noszony jest przez osoby bardzo otwarte seksualnie, często zmieniające partnerów i gardzące dziewictwem.
Są osoby, które nosząc ten znak, wierzą, że posiada magiczne właściwości. Egipski ankh ma bowiem dodawać sił witalnych i przywracać równowagę energetyczną.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 28 października 2012 roku.