Sol Invictus to dawne rzymskie święto, które przypada na okres świąt Bożego Narodzenia. Jaka jest jego historia? Kim był antyczny bóg Słońca?
Przypadające na drugą połowę grudnia przesilenie zimowe w wielu dawnych kulturach i wierzeniach było uznawane za czas szczególny. Kiedy jesień ustępowała miejsca zimie w najkrótszym dniu w roku Słowianie obchodzili wówczas święto Szczodrych Godów, zaś w Cesarstwie Rzymskim panował kult Słońca Niezwyciężonego. Świętowanie narodzin bóstwa Sol Invictus związane było ze zwycięstwem światła i czczeniem natury. Kim był antyczny bóg i jak jest jego historia?

W tym artykule:
- Sol Invictus: co to znaczy?
- Kiedy obchodzono święto Sol Invictus?
- Sol Invictus – święto solarne: jaka jest jego historia?
Sol Invictus: co to znaczy?
Sol Invictus określane jako moment narodzin Niezwyciężonego Słońca jest dawnym świętem pogańskim z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Święto przypadało na czas przesilenia zimowego. Najdłuższa noc w roku – po której każdy kolejny dzień stawał się coraz dłuższy – była symbolicznym momentem wyjścia z mroku i przyjęcia światła. Święto Sol Invictus było czcią oddaną najważniejszemu bóstwu rzymskiemu, które panowało nad tym, co na ziemi i niebie. Jego kult ustanowił w 274 roku n.e. cesarz Aurelian i nadał mu najwyższy status pośród wszystkich innych rzymskich bóstw.
Zobacz także:
Gwiazda Dawida: symbol religijny i narodowościowy. Skąd pochodzi i jakie było jego pierwotne znaczenie?
Gwiazda Dawida to symbol, który znany był już w starożytnych czasach. W odległej przeszłości nałożone na siebie dwa równoboczne trójkąty nawiązywały do zespolenia przeciwieństw – tego co na ziemi i niebie, materii i ducha, męskości i żeńskości. Ich zjednoczenie oznaczało dojście do harmonii. W tym ujęciu symbol ten znany był jako heksagram. Dopiero po przejęciu przez kulturę judaistyczną zaczął funkcjonować jako gwiazda Dawida. Jaka jest historia tego znaku i jakie jest jej współczesne znaczenie?
Kiedy obchodzono święto Sol Invictus?
Starożytne święto solarne Sol Invictus było obchodzone 25 grudnia. Najstarszy zachowany zapis dotyczący oddawania czci rzymskiemu bóstwu właśnie tego konkretnego dnia pochodzi z 354 roku n.e. Pogańskie uroczystości zbiegały się z okresem przesilenia zimowego, kiedy to następował triumf światłości i nowy początek. Dawniej uznawano, że to 25 grudnia następuje zimowe przesilenie. Dlatego ten dzień uznano za narodziny boga Słońca, które były zapowiedzią nadejścia dłuższych dni, jasności i budzącej się do życia przyrody.
Oprócz tego dawne rzymskie bóstwo Sol Invictus miało także przypisany własny dzień tygodnia, podczas którego oddawano mu cześć. Ustanowił go cesarz Konstantyn I wielki na mocy dekretu z 7 marca 321 roku n.e. To niedziela stała się oficjalnym dniem kultu Niezwyciężonego Słońca. Była określana jako dies Solis.
Sol Invictus – święto solarne: jaka jest jego historia?
Starożytny kult Sol Invictus został rozpowszechniony głównie na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Święto upamiętniało narodziny niezwyciężonego boga Słońca, który panował nad innymi bóstwami.
Zobacz także:
Konstelacje znaków zodiaku. Zobacz, jaki układ gwiazd na niebie przedstawia twój znak zodiaku
Konstelacja znaków zodiaku to ich zapis na mapie nieba. Błyszczące małe punkciki w kosmicznej przestrzeni układają się w pewne określone formy, tworząc gwiazdozbiory. A niektóre z nich odpowiadają znakom zodiaku. Sprawdź, jak prezentuje się zodiakalny Byk, Panna, Skorpion i reszta znaków.
Sol Invictus był pogańskim bóstwem, wywodzącym się od rzymskiego solarnego boga Sol, którego pierwowzorem był grecki słoneczny bóg Helios. W bóstwie Niezwyciężonego Słońca Sol Invictus odnaleźć można było również echa innych wierzeń i religii Wschodu – m.in. syryjskiego El Gabala oraz wywodzącego się z perskich wierzeń Mitry. W jego majestatycznej postaci doszukiwano się uosobienia wszelkich innych bóstw, zaś jego ziemskim przedstawicielem stał cię cesarz Aurelian. Po zakończeniu jego panowania, kult Sol Invictus był nadal kontynuowany. Zaczął zanikać dopiero wówczas, gdy w Rzymie pojawiło się chrześcijaństwo.
Współistnienie święta narodzin Słońca oraz Bożego Narodzenia nie trwało długo. Pod koniec IV wieku n.e. starożytne pogańskie święto zostało w pełni wyparte przez chrześcijan, którzy tego dnia upamiętniają moment przyjścia na świat Jezusa.
Polecane
Życzenia na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – inspirujące propozycje dla bliskich
Gwiazda Betlejemska – symbol świąt Bożego Narodzenia. Co oznacza i jaka jest jej historia? Występuje pod dwoma postaciami
Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia – cudowne propozycje na kartki i SMS-y
Symbole Bożego Narodzenia: jakie są i co oznaczają? Piękne historie świątecznego drzewka, szopki bożonarodzeniowej i innych symboli świątecznych
Modlitwy adwentowe umocnią wiarę i przygotują na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Jakie są modlitwy adwentowe i kiedy je odmawiać?
Sianko pod obrusem to stary świąteczny zwyczaj. Skąd pochodzi i jaka jest jego historia? Co symbolizuje sianko pod obrusem?
Święto Bożego Ciała, czyli uroczyste oddanie czci Jezusowi w Najświętszym Sakramencie. Tradycje święta, ołtarze i procesje Bożego Ciała
Swarzyca jest nazywana słowiańską swastyką. To magiczny symbol Słońca, siły i szczęścia dawnych plemion
Choinka – symbol Bożego Narodzenia i ważny element świątecznej tradycji. Skąd zwyczaj ubierania choinki i co symbolizują ozdoby na świątecznym drzewku?
Wskazano 3 znaki zodiaku, które czeka wiosenne przebudzenie. To dla nich najlepszy okres 2025 roku
Zaduszki: skąd wywodzi się to święto? Jego korzeni należy dopatrywać się w pogańskich obrzędach
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa