Ptasie symbole – kukułka
Dawniej w Polsce kukułce przypisywano umiejętności wróżbiarskie.
- kobieta.pl
Kukułka nazywana dawniej też zazulką lub gżegżółką była symbolem miłości już od czasów starożytnych. W starożytnej Grecji miała przydomek świętego ptaka i rzeźbiono jej wizerunek na figurach bogiń oraz sarkofagach.
W dawnej Polsce szczególną moc przepowiadania przyszłości miało mieć kukanie kukułki. Ludzie zamożni powinni przy pierwszym kukaniu policzyć swoje pieniądze w sakiewce, dzięki temu miały się one trzymać swojego właściciela przez cały rok. Niestety jeśli głos kukułki usłyszał człowiek o pustym portfelu przepowiadało to biedę.
Na polskich wsiach kukanie przepowiadało także małżeństwo. Ilość kukań miała oznaczać liczbę lat do ślubu lub ilość lat w małżeństwie. Dziewczęta w lesie recytowały wierszyk: „Kukułeczko, panieneczko, z paproci i ziela, powiedz mi ile lat do mego wesela”. W niektórych wierzeniach wierzono, że wieszczy ona także ile lat życia pozostało słuchającemu.
Kukułka ze względu na swój specyficzny zwyczaj podrzucania jaja innym ptakom symbolizuje także egoizm, podstęp, przywłaszczenie i lenistwo. Kukułcze jajo oznacza do dzisiaj kłopotliwy, niechciany prezent.
W średniowieczu zaś mianem grzegrzółek określano... prostytutki i mawiano, że „Nocna gżegżółka zawsze dzienną przekuka”.