Poznaj legendę o czakramie. Następnym razem, będąc w Krakowie, być może odwiedzisz to miejsce mocy i boskiej energii
Legenda o czakramie, a właściwie o czakramach, związana jest hinduizmem i bogiem Sziwą. To ona miał rozrzucić na siedem stron świata kamienie obdarzone boską mocą. Tam, gdzie wylądowały, powstały tzw. miejsca mocy, zwane czakramami. Sprawdź, gdzie dokładnie jest to miejsce dające energię i budzące moce jasnowidzenia.
- Maja Ewa Cwil
W tym artykule:
- Legenda o czakramie: gdzie w Polsce jest czakram?
- Legenda o czakramie wawelskim i jego działaniu
- Inne miejsca mocy: czakramy czy legendy?
O czym mówi legenda o czakramie wawelskim? Tak naprawdę to dwie różne legendy, a łączy je mowa o wielkich mocach i kamieniu. Choć nauka akademicka nic nie robi sobie z takich opowieści, wielu ludzi emocjonuje się, odwiedzając czakram wawelski. Podobno nawet czują moc płynącą tego miejsca i wyjątkową energię. Jedno jest pewne: legenda o czakramie nadaje Wawelowi dodatkowego waloru i przyciąga do jednej z kaplic rzesze turystów nie tylko poszukujących historii.
Legenda o czakramie: czym i gdzie w Polsce jest czakram?
Według legend bóg Sziwa rozrzucił po całej Ziemi 7 kamieni symbolizujących 7 czakr znajdujących się w ludzkim ciele. Tam, gdzie upadły, powstały miejsca wyjątkowej mocy, boskiej energii, która ma służyć ludziom. Gdzie znajdują się te wyjątkowe miejsca? Jest to: Jerozolima, Rzym, Mekka, Delhi, morawski Velehrad, greckie Delfy oraz… Kraków. Podobno wawelski czakram, bo tak się nazywa to miejsce, znajduje się pod kościołem św. Gereona na Wawelu i opiekuje się nim Jowisz.
Według innej wersji legendy o czakramie wawelskim, kamień mocy na wzgórzu wawelskim umieścił potężny mag - Apoloniusz z Tiamy. Podróżował on po starożytnym świecie, aby wybrane miejsca błogosławić, umieszczając w nich kamienie obdarzone nadprzyrodzonymi mocami.
O tym, że wzgórze wawelskie jest jednym z takich miejsc, ma świadczyć kolejna legenda. Zgodnie z nią syn Mieszka II, Kazimierz (poźniej zwany Odnowicielem) zgubił się i podążając za wyjątkowym światłem dotarł do jaskini we wzgórzu. Tam usłyszał głos wydobywający się z kamienia, który nakazał, aby jego rodzina osiadła na tym wzgórzu.
Zdaniem osób wierzących, w legendach jest ziarno prawdy, ponieważ to właśnie dzięki wspomnianym czakramom w miejscach tych powstały przed wiekami centra władzy, kultury lub centra religijne, które trwają do dzisiejszych czasów.
Legenda o czakramie wawelskim i jego działaniu
Tropiciele boskich mocy twierdzą, że tam, gdzie zgodnie z legendą znajdują się kamienie czakr, zmianie ulegają fale w ludzkich mózgach. Według radiestetów pod wzgórzem wawelskim jest kilka punktów wyjątkowego promieniowania energetycznego, ale najsilniejsze zlokalizowane jest właśnie pod kaplicą św. Gereona. Wybudowano ją w połowie XI wieku i najprawdopodobniej służyła jako przypałacowa kaplica zlokalizowana w przyziemiu zachodniego skrzydła. Niedawno, bo w 2020 roku, kaplicę udostępniono zwiedzającym, po uprzednim jej odrestaurowaniu i zaaranżowaniu zgodnie z doniesieniami z badań archeologicznych.
O wyjątkowej mocy wawelskiego wzgórza przekonany był też znany franciszkanin, ojciec Klimuszko. Przed wojną podobno do tego miejsca przyjeżdżali Hindusi, którzy również wierzyli w energię, której źródłem ma być jeden z kamieni czakr. Do dzisiaj zdarza się, że ludzie wierzący w teorie czakramów i miejsc mocy, wędrują do tej kaplicy, aby „naładować” się energią, a wcześniej, gdy kaplica była niedostępna, przystawali w jej pobliżu, na Dziedzińcu Batorego.
Podobno miejsce, gdzie jest zlokalizowany czakram wawelski, jest najsilniejszym miejscem mocy w Polce, lecz nie jedynym.
Inne miejsca mocy: czakramy czy legendy?
Choć legenda o czakramach mówi jedynie o 7 boskich kamieniach, tzw. miejsc mocy na świecie jest znacznie więcej. W samej Polsce jest 8 miejsc zwanych czakramami:
- czakram wawelski,
- miejsce mocy w Rapie – grobowiec rodziny Farenheidów z piramidą na szczycie,
- miejsce mocy na Górze Ślęży pod Wrocławiem – legenda głosi że to kopiec kamieni, którymi zamknięto wejście do piekła,
- Wrocław: kościółek św. Michała we Wrocławiu i okolice północnego wyjścia kościoła św. Elżbiety,
- Ostrów Lednicki – wyspa, miejsce chrztu Mieszka I,
- Błędne Skały - serce Gór Stołowych, podobno wystarczy przytulić się do dowolnej skały, aby poczuć energetyczne wibracje,
- kamienne kręgi w Odrach (powiat chojnicki) – pochodzą z czasów rzymskich, stworzone przez Gotów i są największymi kamiennymi kręgami w Polsce i drugimi w Europie.
- grota w Świętej Wodzie na Podlasiu – podobno wypływająca stąd woda przywróciła wzrok pewnemu szlachcicowi.
Legenda o czakramach na świecie
Miejsc mocy na świecie jest całe mnóstwo. Podobno są rodzajami węzłów, które razem tworzą specjalną energetyczną sieć Ziemi i pomagają podnieść wibracje życia. Do najsłynniejszych czakramów należą:
- piramida w Gizie,
- Machu Picchu w Peru,
- Stonehenge w Anglii,
- Płaskowyż Nazca w Peru,
- Ayers Rock i Olgas w Australii,
- oraz wspomniane wcześniej: Mekka, Jerozolima, Delhi, Velehrad
Legendy o czakramach pozostają nadal legendami. W ich moc wierzą ludzie interesujący się duchowością i nadprzyrodzonymi mocami. Nauka nie potwierdza energetycznej wyjątkowości tych miejsc. Nie przeszkadza to jednak tysiącom ludzi odwiedzać ich i czerpać z nich energii. Co do legendy o czakramie wawelskim, naukowcy są zgodni: wyjątkową moc temu miejscu zaczęto przypisywać dopiero w ostatnich 100 latach.