Reklama

W tym artykule:

  1. Perunica Jesienna - co to za święto?
  2. Perunica / święto Peruna współcześnie. Jak się je obchodzi?
Reklama

Perunica, czyli święto Peruna to szczególnie ważny dzień dla współcześnie żyjących osób, które praktykują słowiańskie rytuały. Przez wielu uważana jest nawet za najważniejsze święto w ciągu roku. Dlaczego?

Perunica Jesienna - co to za święto?

Słowiańska Perunica Jesienna była jednym z dwóch świąt obchodzonych ku czci słowiańskiego odpowiednika Zeusa, Peruna, władcy piorunów i ognia. Według opinii badaczy palono wtedy ogniska z krzewów tarniny, które miały uchronić domostwa przed uderzeniem pioruna i skutkami burz.

Historycy domniemywają, że kult Peruna w procesie chrystianizacji Rusi został zastąpiony kultem proroka Eliasza. Obchodzony w czasach chrześcijańskich Dzień Eliasza nosił wyraźne cechy dawnych kultów pogańskich. Św. Eliasz (lub Ilja) według wierzeń miał moc władania burzowymi chmurami, a więc odpowiadał za pomyślność plonów. Jego orężem była błyskawica, a przeciwnikiem Baal - semicki bóg burzy i deszczu. W dzień Eliasza przestrzegano postu i powstrzymywano się od niekoniecznych prac, aby zapewnić sobie urodzaj i ochronę domostw od piorunów.

Perunica / święto Peruna współcześnie. Jak się je obchodzi?

W obecnych czasach święto Peruna obchodzone jest umownie 4 września. Celebrują je "współcześni Słowianie", czyli osoby wierzące w bóstwa sprzed wieków w Polsce, czy na Litwie, gdzie ta mniejszość religijna liczy ponad 1000 osób. Dla współczesnych starowierców Perunica (czy też Perunowe, Piorunowe) to swego rodzaju igrzyska. Podobnie jak przed wiekami, obchody rozpoczyna rozpalenie ognia, który służy oczyszczeniu przed wejściem na teren kapiszcza (w religii Słowian sanktuarium z posągami bogów stojącymi pod gołym niebem lub prowizorycznym dachem). Następnie, śpiewane są okolicznościowe pieśni, a jednocześnie rozpalana jest krada - ceremonialne ognisko. Dopiero gdy płomień jest żywy, oddaje się cześć bóstwom, a przede wszystkim Perunowi. Po modlitwie poświęcona zostaje broń oraz amulety uczestników zgromadzenia. Dopiero ten rytuał pozwala na rozpoczęcie symbolicznych walk (pojedynki, siłowanie się na rękę, czy przyciąganie liny), a także rozpoczęcie inscenizacji walki między Gromowładcą a Welesem (mit kosmologiczny Słowian).

W ostatnich latach rośnie tendencja do komercjalizacji święta. Pod nazwą Perunica w wielu mniejszych i większych miastach są organizowane wydarzenia o charakterze kulturalno-rozrywkowym.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE:

Równonoc jesienna: kiedy wypada i dlaczego była ważna dla Słowian? Tego się nie spodziewacie...

Równonoc jesienna wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Kiedy wypada w tym roku i jak można wykorzystać jej moc? Dowiedz się tego i wiele więcej o tym wydarzeniu.
Równonoc jesienna
Adobe Stock, Ju_see
Reklama
Reklama
Reklama