Reklama

W tym artykule:

  1. Kiedy jest Halloween?
  2. Halloween: co to za święto?
  3. Skąd pochodzi Halloween?
  4. Halloween: jak obchodzić ten dzień?
Reklama

Kiedy jest Halloween?

Halloween to święto, które z roku na rok jest coraz częściej obchodzone w Polsce. Wiele dorosłych i dzieci przebiera się w kolorowe stroje nawiązujące do tematu zjaw i straszydeł. Halloween wypada dokładnie na dzień przed Świętem Wszystkich Świętych, czyli 31 października.

Dzień później, 1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych, zaś 2 listopada – Dzień Zaduszny.

W jaki dzień wypada Halloween w 2023 roku?

Dla wszystkich, którzy chcieliby w tym roku celebrować to wyjątkowe święto, bardzo ważne jest poznanie dokładnej daty. A zatem którego dnia jest Halloween?

W 2023 roku Halloween wypada we wtorek 31 października. Poprzedzający weekend może być okazją do wyprawienia imprezy halloweenowej, jeśli oczywiście obchodzicie to święto.

W związku z tym, że następnego dnia (środa) wypada Wszystkich Świętych, część z nas będzie w rozjazdach i nie będzie miało okazji świętować Halloween lub pojedzie do rodziny, gdzie może hucznie obchodzić to święto.

Zobacz także

Zobacz także:

Przesądy cmentarne uchronią od pecha. Czego nie robić w miejscu pochówku zmarłych, aby nie sprowadzić nieszczęścia?

Przesądy cmentarne były nieodłącznym elementem kultury ludowej. Przed tym, czego nie robić na cmentarzu, przestrzegali już nasi przodkowie. Do dziś wierzy się, że niektóre zachowania mogą nie tylko sprowadzić na nas nieszczęście, ale również negatywnie wpłynąć na dobrobyt całej rodziny. O czym mowa? Zobacz, które przesądy cmentarne przetrwały próbę czasu i są aktualne do dziś.
przesądy cmentarne
Adobe Stock, wideonet

Czy w Halloween jest wolne?

Halloween nie jest świętem państwowym, a więc nie jest dniem wolnym. W związku z tym uczelnie, szkoły i zakłady pracy działają bez zmian. Inaczej wygląda sprawa związana ze Wszystkimi Świętymi, które przypada na kolejny dzień. Jest to bowiem święto ustawowo wolne od pracy i nauki.

Halloween to stosunkowo nowe święto w polskiej tradycji. Wciąż wiele osób nie jest przekonanych co do tego, czy na pewno powinno ono być celebrowane – szczególnie przez młodzież i dzieci. Zwolennicy Halloween wskazują na to, że jest to dobra okazja do tego, aby oswoić temat śmierci, przemijania i duchów.

Halloween: co to za święto?

Do Polski Halloween dotarło w latach 90-tych ze Stanów Zjednoczonych, gdzie co roku jest obchodzone bardzo hucznie. Przed domami mieszkańcy ustawiają lampiony z wydrążonej dyni i zapalają w środku świecie. Nie brakuje również dekoracji ze sztucznych pajęczyn, nietoperzy, pająków. Najmłodsi przebierają się w stroje halloweenowe i odwiedzają sąsiadów z koszyczkiem lub innym pojemnikiem, np. w kształcie dyni i zachęcają do podarowania im słodkości w rytm zabawy: cukierek albo psikus (ang. trick-or-treating). Ten zwyczaj ma odniesienie do starych obrzędów, podczas których Celtowie słodyczami obłaskawiali złe duchy. Sąsiedzi zazwyczaj częstują cukierkami, żeby uchronić się przed psikusami dzieci. Tego dnia na ulicach i w blokach nie brakuje dzieciaków przebranych za wiedźmy, duchy, zjawy czy inne postaci, które mają na celu przestraszać innych.

Wiele osób, zwłaszcza starsze pokolenie nie może przekonać się do święta Halloween. Nasze babcie i dziadkowie często pytają: dlaczego obchodzicie akurat Halloween a nie nasze słowiańskie Dziady. Przypomnijmy, że Słowianie w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzili swoje święto Dziadów. Polegało ono na nawiązywaniu relacji z duszami przodków. Jednym z obrzędów było karmienie dusz. Jak to się odbywało? Otóż na cmentarzach jak i w domach wyprawiano ucztę, podczas której część posiłków przeznaczano dla dusz zmarłych. Zrzucano je na grób lub podłogę.

Zobacz także:

Znaki od zmarłych: jeśli zobaczysz to we Wszystkich Świętych, bądź czujny

Są różne znaki od zmarłych, którzy mogą próbować ostrzec nas z zaświatów. Jeśli zobaczysz tę 1 rzecz we Wszystkich Świętych, powinieneś przeanalizować swoje życie.
Znaki od zmarłych
Adobe Stock, Andy Henry, Wirestock

Skąd pochodzi Halloween?

Początków Halloween dopatruje się w obchodzonym w północnej Europie święcie Samhain, którego nazwa oznacza koniec lata, a data wypadała właśnie na dzień 31 października. Był to okres przygotowań do nadejścia ciężkiej i mroźnej zimy spowitej ciemnością. Zbierano ostatnie plony i gromadzono zapasy pożywienia. To wyjątkowy moment w ciągu całego roku, który oznaczał zmianę pór roku.

Wierzono wówczas, że na ziemię zstępowały duchy zmarłych w ostatnim roku. Aby bronić się przed nimi przed domami wystawiano pokarm dla duchów, gaszono światła, żeby pokazać, że w domu nikt nie mieszka. Palono również ogniska, które miały pomóc w oczyszczeniu otoczenia ze złej energii i odegnać zjawy. Obrzędy i zwyczaje zaczęły zanikać wraz z nadejściem chrystianizacji – około wieku IX. Wówczas starano się zupełnie pozbawić ludność pogańskich tradycji, a ich miejsce miała zająć wiara katolicka.

Halloween przetrwało próbę czasu i w XIX wieku zostało przeniesione do Ameryki za sprawą imigrantów z Irlandii. Pierwsza wielka parada z kolorowymi przebraniami odbyła się 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota. Niedługo potem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na inne stany i całą Amerykę Północą. Do Europy Halloween ponownie dotarło w XX wieku.

Inna teoria na powstanie święta Halloween sięga do rzymskiego święta na cześć Pomony, etruskiej nimfy, która jako bogini ogrodów i sadów została następnie włączona do rzymskich wierzeń.

Co oznacza Halloween: nazwa

Nazwa Halloween powstała z angielskich słów all hallows eve (wigilia wszystkich świętych).

Halloween: jak obchodzić ten dzień?

W związku z tym, że Halloween jest w Polsce coraz bardziej popularne, wiele sklepów wychodzi naprzeciw i z roku na rok oferuje coraz więcej produktów związanych z tym świętem. Do wyboru jest całe mnóstwo dekoracji, smakołyków, przebrań, a nawet kosmetyków. Wśród nich znajdziemy: ubrania dla dzieci, kolorowe peleryny, maski, peruki, świeczki, lampiony w kształcie dyni, akcesoria i dodatki do przebieranek. Święto to zakorzenia się w naszej kulturze coraz bardziej.

Co można robić w Halloween? Jest bardzo wiele propozycji. W wieczór kończący miesiąc październik, wiele klubów organizuje tematyczne imprezy, w których motywem przewodnim są oczywiście duchy. Dorośli mogą tego dnia wybrać się do kina na pełne grozy seanse filmowe. Dzieci i młodzież chętnie korzystają ze zwyczaju, który jest niezwykle popularny m.in. w Ameryce, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Tego dnia można więc spotkać przed drzwiami gości, którzy przebrani w halloweenowe stroje proszą o słodkości. Tego dnia można również udekorować mieszkanie, ogródek bądź okno dekoracjami, których głównym motywem będą:

  • wampiry;
  • nietoperze;
  • pajęczyny;
  • dynie;
  • duchy i zjawy.

Inne propozycje na to, jak spędzić ten dzień to:

Przygotowanie lampionu z dyni

Podstawowym symbolem Halloween jest dynia. Już na kilka dni przed świętem rodziny wspólnie robią dyniowe lampiony na Halloween. Trzeba przyznać, że gotowe lampiony wyglądają niezwykle okazale i pięknie zdobią nasze tarasy, balkony i przestrzenie wokół domów.

Zabawa na Halloween dla dzieci

To wspomniana już, jedna z najpopularniejszych zabaw na Halloween. W polskim tłumaczeniu można określić ją jako cukierek albo psikus. Zbierz kilkoro dzieci, które się znają i zachęć do zabawy. Dzieci powinny wczuć się w klimat Halloween i wybrać sobie odpowiednie przebrania.

Reklama

Na sklepowych półkach i w sieci nie brakuje pomysłów na halloweenowe przebrania. Wiedźma, czarownica, pająk, kościotrup, kot, dynia pomysłów jest wiele. Dziecko niech wybierze przebranie, w którym będzie się czuło najlepiej, a raczej najstraszniej

Reklama
Reklama
Reklama