Jednorożec. Koń z jednym rogiem był symbolem Chrystusa, dziewictwa i... żywił się mięsem?
Popkultura zawłaszczyła symbol jednorożca, sprzedając go w tęczowo-brokatowej narracji. Ale mityczny jednorożec przez wieki niósł inne znaczenie - symbolizował piękno, czystość, Chrystusa, dziewictwo oraz miłość homoseksualną, odwagę i męstwo.
- redakcja
W tym artykule:
Jednorożec - jak wyglądało mityczne zwierzę z jednym rogiem?
Jednorożec to mityczny biały koń z jednym spiralnym rogiem, który kojarzy się z czystym dobrem i mądrością. Jednak przez wieki jego symbolika nabierała nowych rysów.
W wyobrażeniach starożytnych był hybrydą z łbem jelenia, nogami słonia i ogonem lwa. W średniowieczu przypominał jelenia lub kozła. Niektórzy poszukują jego przodków w ośle azjatyckim, różnych gatunkach antylop i gazel lub w wymarłym gatunku euroazjatyckiego nosorożca stepowego. W końcu nosorożec to jedyny znany współczesnym gatunek zwierzęcia z jednym rogiem.
Zwierzę z jednym rogiem pojawiało się też w wyobrażeniach Dalekiego Wschodu jako qilin (kilin, kirin). Była to istota o baśniowym wyglądzie (ale bardziej z niepokojących baśni braci Grimm) - ciele jelenia, pokrytym zieloną łuską, z długim ogonem i łbem smoka, wilka lub lwa i przeciwnie do dzisiejszego obrazu - z krzywym rogiem. Róg (sproszkowany) miał pomagać na bóle żołądka, epilepsję, gorączkę, a nawet potencję. Jak głosiły legendy - pojawienie się tego zwierzęcia zwiastowało mądre rządy, nadejście proroka albo świętego.
Co symbolizował jednorożec?
Według chińskiej mitologii jednorożec przyniósł ludziom pismo. Według Dalekiego Wschodu - zwiastował nadejście Zbawiciela. Ale to nie koniec szerokiej gamy przesłania, jakie niosło to wyjątkowe zwierzę. Co symbolizował mityczny jednorożec?
Jednorożec często pojawia się w insygniach władzy, bo jest jej symbolem. To też synonim męstwa, odwagi i roztropności. Magiczne zwierzęta przynosiły królestwu szczęście i dobrobyt. Kojarzono je z czystością, szlachetnością i pięknem. W czasach wczesnochrześcijańskich jednorożec stał się nawet symbolem Chrystusa. Według legend, potrafił rozpoznać dziewicę – zasypiał na jej łonie spokojnie, co było oznaką czystości panny. Niektórzy twierdzili natomiast, że koń z rogiem to nie patron dziewic, a symbol wolności seksualnej, dlatego dziś chrześcijanie kategorycznie się od niego odcinają wiążąc go z homoseksualizmem.
Wieloznaczność symbolu jednorożca na przełomie wieków była zaskakująca - pojawiają się również wierzenia, w których jednorożec nie jest nośnikiem szlachetności i dobra, ale dzikości i nieokiełznania. W niektórych mitach jednorożec poluje i żywi się mięsem i wcale nie jest tak uroczy, jak się wydaje. Tęczowe wcielenie konia ze szpikulcem można więc włożyć między bajki.