Reklama

W tym artykule:

  1. Czy koty widzą duchy?
  2. Jak koty reagują na duchy? Zwróć uwagę na te zachowania
  3. Czy koty odstraszają duchy?
  4. Koty i duchy: krótka historia
Reklama

Koty to zwierzęta, wokół których narosło wiele fascynujących historii. Ich hipnotyzujące spojrzenie, spryt i charakterystyczny wygląd sprawiły, że na przestrzeni tysięcy lat ich relacja z człowiekiem przedstawiała się w sposób niezwykle skrajny – od uwielbienia aż po strach i wstręt. Do dziś wiele osób twierdzi, że kot jest w stanie dostrzec o wiele więcej niż człowiek. A zatem czy zwierzęta widzą duchy? Dlaczego kot był uznawany za przyjaciela czarownic, a czarny ma przynosić pecha i ściągać same nieszczęścia?

Czy koty widzą duchy?

Koty miały swój dobry i zły czas. Przez niektórych nadal uznawane są zwierzęta potrafiące komunikować się z zaświatami. Istnieje teoria, która mówi o tym, że koty wyczuwają duchy, a nawet mogą przewidzieć śmierć. Są niezwykle wyczulone na dźwięki i mogą dostrzec oraz wyczuć to, o czym człowiek nie ma pojęcia.

Twierdzenia te mają swoje źródło w niezwykłej historii kotów, które przez długi czas były uznawane za asystentów czarnoksiężników i czarownic. Kocie zachowanie również pozostawia wiele do życzenia. Zwierzę to w swojej naturze ma wpisaną niezależność. Lubi chodzić własnymi ścieżkami, jest przewrotne i często aktywne w nocy. Kot ma wyostrzone zmysły i jest bardziej wrażliwy na przepływy energii. Wiele osób twierdzi, że ma niezwykłą duszę i dlatego jest w stanie dostrzec duchy i paranormalne zjawiska.

Prawdą jest to, że kot postrzega świat zupełnie inaczej niż człowiek. Jest to związane z tym, że ma szerszy kąt widzenia i posiada więcej receptorów wyczulonych na ruch. To sprawia, że widzi o wiele lepiej przy minimalnym oświetleniu – w słabych warunkach dostrzega znacznie więcej szczegółów. Wprawdzie kot nie rozróżnia tak wielu barw jak ludzie, ale za to potrafi dostrzec detale, których oko człowieka nie jest w stanie zarejestrować. Zwierzę może więc widzieć niewielkich rozmiarów owady, wznoszący się w powietrzu kurz bądź inny drobiazg.

Zobacz także:

Jak wygląda duch? Czy można go dostrzec gołym okiem?

Jak wygląda duch? Czy jest białą poświatą, czy zjawą o przerażającym wyglądzie? Niektórzy twierdzą, że to wyłącznie wyczuwalna energia, która nie posiada żadnego kształtu ani koloru. Na przestrzeni setek tysięcy lat ludzie chcieli uchwycić to, co znajduje się poza światem materialnym. Czy to zadanie możliwe do wykonania? Z relacji wielu osób wynika, że duchy istnieją, a ich obecność można nie tylko poczuć, ale również ujrzeć na własne oczy.
jak wygląda duch
Adobe Stock, artefacti

Zwolennicy teorii o duchach będą innego zdania i powiążą wyczulone zmysły kota z postrzeganiem bytów pozaziemskich. Poparciem tej tezy może być również fakt, że koty, podobnie jak inne zwierzęta, są w stanie ujrzeć promienie UV. Ludzki wzrok jest pod tym względem ograniczony, zatem koty widząc promieniowanie ultrafioletowe, mogą zobaczyć również coś więcej. Koty mają też o wiele bardziej rozwinięty zmysł słuchu. Są wrażliwe na dźwięki i drgania. Wszystko to razem sprawia, że zyskały miano tajemniczych postaci o nadprzyrodzonych zdolnościach.

Jak koty reagują na duchy? Zwróć uwagę na te zachowania

Koty są bohaterami wielu przesądów i legend. Powszechne jest przekonanie o tym, że potrafią zobaczyć więcej niż ludzie. Fakt ten bardzo często niepokoi właścicieli tych zwierząt. W szczególności wówczas, gdy pupil wykazuje nietypowe zachowania. Koty od setek lat postrzegane były jako mistyczne stworzenia, które są łącznikami między światem ziemskim i duchowym. Jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że koty widzą duchy? Oprócz uporczywego wpatrywania się w jeden punkt jest wiele innych niepokojących symptomów.

Oto, jak koty reagują na duchy:

  • nerwowe ruchy – podskakiwanie, bieganie, uciekanie;
  • napuszony ogon;
  • napięte mięśnie, unieruchomione ciało;
  • brak reakcji na nawoływania właściciela;
  • chowanie się pod meble;
  • powracanie do jednego, konkretnego miejsca z dużą dozą ostrożności i wyostrzonym wzrokiem;
  • nadmierna wokalizacja;
  • posykiwanie, prychanie;
  • rozszerzone źrenice, wodzenie wzrokiem za "niewidocznym" punktem.

Czy koty odstraszają duchy?

W rzeczywistości koty są niezwykle uważnymi obserwatorami. Mają zdolność do wyczuwania choroby bądź gorszego samopoczucia swojego właściciela. Kładą się w pobliżu chorego miejsca i potrafią rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży już na wczesnym jej etapie. Takie zachowania są powodem pewnych przypuszczeń. Mianowicie, wiele osób zastanawia się nad tym, czy koty widzą aurę człowieka i są w stanie na nią wpłynąć? Według niektórych teorii, kiedy kot uporczywie na coś miauczy, próbuje w ten sposób odeprzeć negatywną energię, niematerialne byty astralne oraz duchy.

Koty i duchy: krótka historia

Starożytny Egipt to okres, kiedy koty były uznawane za wyjątkowe stworzenia, w których zamieszkiwali bogowie. Do najbardziej znanych przykładów należy bogini domu, miłości i płodności – Baster. Była ona przedstawiana jako postać z głową kota. W czasach Faraonów wierzono, że te zwierzęta mają niezwykłą moc: pomagają utrzymać ognisko domowe, zwiększają kobiecą płodność i potrafią skutecznie chronić uprawy przed gryzoniami. Koty zwalczały również węże i inne zwierzęta, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Były uznawane za mistyczne stworzenia, które mają wyjątkowe moce.

Zobacz także:

Jak przywołać ducha? To niebezpieczna czynność, dlatego przestrzegaj ściśle określonych zasad

Jak przywołać ducha? To zadanie dla prawdziwych śmiałków. Nie każdy bowiem chciałby doświadczyć odwiedzin z zaświatów. Są jednak ludzie, którzy uparcie dążą do kontaktu z kimś, kto nie żyje. Czasami może chodzić o chęć porozumienia się z osobą, która odeszła, ale nadal jest bliska sercu. W innych przypadkach motywacją jest ciekawość i zapewnienie sobie dreszczyku emocji. Niezależnie od intencji, wywoływanie duchów, to niebezpieczne zajęcie, które wymaga podjęcia kroków ostrożności.
jak przywołać ducha
Adobe Stock, Gonzalo R. Dominguez

Wraz z nadejściem średniowiecza, rozpoczęła się walka z pogańskimi obrzędami i heterykami. Wiele kobiet zaczęto posądzać o rzucanie uroków, korzystanie z czarnej magii i wsparcia sił nieczystych. Nie oszczędzono również kotów, które ze zwierząt czczonych, ubieranych w klejnoty i mumifikowanych, stały się symbolem nieszczęść. Ich magnetyczny wygląd i zachowanie, które do niedawna było ich wielkim atutem, teraz stały się przyczyną strachu. Od tej pory koty, a w szczególności czarne, były postrzegane jako zagrożenie. Wierzono, że koty i duchy były ze sobą ściśle powiązane. W średniowieczu twierdzono, że zwierzęta te mają one zdolności diabelskie i są zwiastunami śmierci. Pojawiła się teoria, według której tępienie kotów doprowadziło do coraz większej i niekontrolowanej populacji szczurów i myszy. Konsekwencją tego miał być rozwój dżumy i innych śmiercionośnych chorób, co miało miejsce około XIV wieku.

Reklama

Historia kotów jest wypełniona mistycyzmem i tajemnicą. Początkowo były uznawane za boskie stworzenia o niezwykłej mocy. Następnie ich renoma spadła i zaczęły być traktowane jako pomocnicy diabła. Uprzedzenia do kotów trwały bardzo długo. Aż do XIX wieku w zachodniej Europie miały miejsce niegodziwe praktyki. W czasie festynów i świąt zrzucano je w przepaść lub palono wraz z innymi przedmiotami, które miały gromadzić w sobie magiczną moc. Na szczęście dziś mordy rytualne na kotach są zakazane. Choć niektóre z zabobonów na temat kotów przetrwały aż do dziś. W szczególności ten dotyczący pecha, gdy drogę przebiegnie kot o czarnym umaszczeniu. Koty są też uważane za zwierzęta, które – choć udomowione wolą chodzić własnymi ścieżkami. Mają w sobie wiele wdzięku i niezależności.

Reklama
Reklama
Reklama