Choinka – symbol Bożego Narodzenia i ważny element świątecznej tradycji. Skąd zwyczaj ubierania choinki i co symbolizują ozdoby na świątecznym drzewku?
Choinka – symbol zimowych świąt – dzięki kolorowym światełkom i błyszczącym ozdobom wprowadza przyjemną atmosferę. Zielone drzewko przypomina o tym, że w czasie Bożego Narodzenia obdarowujemy się miłością, troską i zrozumieniem. Symbolika choinki jest niezwykle bogata i nawiązuje do religii oraz historii Jezusa. Jej kolor, dekoracje i ułożone obok niej prezenty mają wyjątkowe znaczenie.
W tym artykule:
- Czego symbolem jest choinka?
- Symbole na choince: co oznaczają ozdoby na świątecznym drzewku?
- Symbolika ubierania choinki
- Choinka: symbol świąt. Skąd się wywodzi?
Choinka to piękna ozdoba domu w czasie zimowych świąt. Zazwyczaj jako zielone, świąteczne drzewko wybierany jest świerk, sosna lub jodła. Do innych świątecznych roślin, które przywołują bożonarodzeniowy klimat, należą: jemioła, ostrokrzew oraz gwiazda betlejemska.
Czego symbolem jest choinka?
Choinka to jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Jest kojarzona z czasem spędzonym w rodzinnym gronie. Zielony kolor świątecznego drzewka nawiązuje do nadziei i radosnego oczekiwania na nadejście Jezusa. Zieleń ma wskazywać również na to, że życie nie kończy się na ziemi. Kolor choinki to symbol wiary w życie wieczne. Sama choinka nawiązuje do cudu życia i odrodzenia.
Zobacz także:
Ten kolor bombek przynosi pecha. Na szczęście jest 1 sposób, aby tego uniknąć
Niektórych dekoracji nie powinniśmy wieszać na choince, aby nie ściągnąć na siebie nieszczęścia. Ten kolor bombek przynosi pecha i to na cały rok. Jeśli jednak jest twoim ulubionym, istnieje sposób, aby los się odwrócił. Sprawdź, co to takiego.Symbole na choince: co oznaczają ozdoby na świątecznym drzewku?
Znaczenie udekorowanej choinki jest niezwykle szerokie. Każda z ozdób jest opatrzona symboliką. Niektóre z dekoracji mają znaczenie religijne, zaś inne wywodzą się z dawnych ludowych zwyczajów i tradycji.
Poznaj wszystkie symbole choinki:
- światełka (dawniej świeczki) symbol boskiego światła, oświecenia, rozświetlenia mroków;
- łańcuchy symbolizowały relacje rodzinne, więzi oparte na miłości. Według niektórych przekazów wskazywały również na węża z rajskiego drzewa poznania dobra i zła;
- szpic choinkowy bądź gwiazda na górze nawiązują do Gwiazdy Betlejemskiej, czyli drogowskazu Trzech Mędrców ze Wschodu;
- figurki aniołów wskazują na ochronę i opiekę boskich posłanników;
- cukierki i pierniki zawieszone na choince słodkości mają przywoływać miłość i dostatek;
- lizak świąteczny w kolorze biało czerwonym w kształcie laski oznacza pomyślność i powodzenie;
- bombki okrągłe symbolizowały boską doskonałość, przeistoczenie i transformację;
- czerwone ozdoby choinkowe nawiązywały do krwi Jezusa'
- zielone ozdoby choinkowe wskazywały na radość, wiarę, życie i odrodzenie;
- jabłka były dawniej wieszane na świątecznym drzewku zamiast bombek. Przypominały o zakazanym, rajskim owocu. Były też wyrazem urodzaju i obfitości;
- dzwoneczki wyrażają nadejście radosnych nowin i pokonania tego, co złe. Wskazują na czas celebrowania narodzin Jezusa;
- orzechy, które dawniej wieszano na choince zamiast świątecznych ozdób, nawiązywały do mądrości, ale również miały przyciągnąć do domu powodzenie i obfitość. Były także symbolem miłości i miały sprzyjać zawieraniu małżeństw;
- figurka świętego Mikołaja wskazuje na prezenty, pomyślność i miłe niespodzianki;
- szyszki, grzyby i żołędzie to również ozdoby z odległych czasów. Ozdabianie choinki darami lasu miało sprawić, że domownikom nigdy nie zabraknie jedzenia. To także symbol siły i witalności;
- ozdoby ze słomy w kształcie gwiazd, kul i kręgów miały symbolizować kosmos, którego władcą jest Bóg;
- prezenty umieszczone pod choinką to symbol darów, które Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus.
Symbolika ubierania choinki
W dawnej Polsce istniał zwyczaj ubierania choinki 24 grudnia. W poranek wigilijny cała rodzina będąca w komplecie mogła wspólnie spędzić czas na przystrajaniu świątecznego drzewka. Symbolika ubierania choinki wskazuje więc na wartość rodziny, ciepła domowego ogniska i dobrych relacji między domownikami. Do dziś w niektórych domach tradycja ta jest kultywowana.
Zobacz także:
Cukierki na choinkę i pierniki przyciągną do ciebie fortunę w 2024. Jaka jest ich symbolika?
Cukierki na choinkę i pierniki na choinkę to popularne ozdoby, które wieszamy na gałązkach świątecznego drzewka. Jeżeli zastanawiasz się, jak ubierać choinkę, nie zapomnij o nich, a przyciągniesz go siebie fortunę w nowym roku. To bowiem wróżba na nowy rok. Dzięki tym drobiazgom pieniądze będą się ciebie trzymać.Choinka: symbol świąt. Skąd się wywodzi?
Choinka to symbol świąt Bożego Narodzenia, który funkcjonuje w zbiorowej świadomości. To międzynarodowy znak, który jest powszechnie znany w na całym świecie. Zanim choinka została przejęta przez religię chrześcijańską, w dawnych wierzeniach ludowych istniał kult wiecznie zielonego drzewka, które było symbolem: płodności, narodzin, życia, trwania, odrodzenia i cykliczności. Choinka przeszła długą drogę – od Niemiec, aż do Francji i Anglii. Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka rozpowszechnił się na całą Europę i trafił również do Polski.
Dlaczego choinka jest symbolem świąt?
W tradycji chrześcijańskiej choinka była powiązana z rajskim drzewem poznania. Niektóre ze źródeł wiążą ją ze średniowiecznymi misteriami opowiadającymi historię Adama i Ewy w dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Wówczas drzewka, które nazywano rajami, były stawiane przed wejściem do kościoła. Miały symbolizować drzewo poznania dobra i zła.
Zobacz także:
Ta 1 rzecz na choince przyciągnie do ciebie pieniądze w 2024. Zapewni ci bogactwo w nowym roku
Ta 1 rzecz na choince przyciągnie do ciebie pieniądze w 2024, jeśli tylko zadbasz o to, aby znalazła się na twojej choince. Koniecznie zatem zdecyduj się na tę ozdobę i to koniecznie w konkretnym kolorze.Choinka podobna do tej, którą znamy ze współczesnych czasów, pojawiła się w Alzacji pod koniec XV wieku. To właśnie w tym miejscu narodził się zwyczaj przynoszenia świątecznych drzewek do domu i ozdabiania ich różnymi dekoracjami i świeczkami. Następnie został spopularyzowany w protestanckich Niemczech. W religii katolickiej zielone drzewko pojawiło się dopiero w okolicach XVIII i XIX wieku, a dziś choinka jest symbolem zimowych świąt.
W Polsce zwyczaj dekorowania choinki na dobre rozprzestrzenił się w okresie dwudziestolecia międzywojennego i tym samym wyparł przystrajanie domostw podłaźniczkami, czyli górną częścią sosny zawieszoną przy suficie i ozdobioną owocami oraz słomianymi ozdobami. W dawnej Polsce nikt nie wiedział jeszcze, czym jest choinka świąteczna. Symbolem uroczystych wydarzeń była więc jemioła albo gałązki iglastych drzew zebrane i podwieszone wysoko przy drewnianych stropach. Ozdoby te miały nie tylko upiększać domy, ale również chronić od złych mocy. Dziś symbol choinki w święta jest rozpowszechniony na całą Polskę, Europę i świat.