Reklama

W tym artykule:

  1. Od czego zależy kolor Księżyca?
  2. Kolor Księżyca i jego znaczenie
  3. Magiczne znaczenie kolorów Księżyca
Reklama

Kolor Księżyca zmienia się w zależności od tego, jaką pozycję obiera on na horyzoncie. Luna może więc przyjmować barwę bardzo jasną lub przechodzić w odcienie zbliżone do pomarańczy, a nawet czerwieni. Kiedy jednak naturalny ziemski satelita zaczyna świecić na nietypowy kolor, zwiastuje to bardzo poważne zmiany. Zazwyczaj ma to związek z klęskami żywiołowymi, które mają miejsce na ziemi.

Od czego zależy kolor Księżyca?

Na początku warto podkreślić, że niezwykły blask Luny jest zapożyczony. A zatem Księżyc świeci, ale światłem odbitym od Słońca. A sam jego kolor zależy od wielu czynników. Wiąże się to z tym, jak promienie światła zachowują się, gdy trafiają ze Srebrnego Globu do ziemskiej atmosfery. Przejście przez gazową sferę wpływa na to, że kolor Księżyca widziany z Ziemi ulega zmianie.

To, jaką barwę obierze jest zależne od grubości warstwy atmosferycznej i pozycji Luny na niebie. Kiedy ziemski satelita jest nisko nad horyzontem, przyjmuje bardziej intensywne zabarwienie, zaś wysoko na niebie Księżyc jest odbierany przez ludzkie oko jako czysty i jasny.

Wszystko jest ściśle związane z tym, jak promienie światła rozpraszają się w atmosferze naszej planety Ziemi. Szeroki zbiór fal świetlnych wywołuje wrażenie lśniącego, prawie białego Księżyca, który obserwujemy gdy jest on daleko od horyzontu.

Zobacz także:

Urodzeni w nowiu Księżyca mają w sobie magię. Mogą sięgnąć po więcej niż inni

Nów Księżyca to faza, która wpływa na emocje, energię i marzenia. Niektórym osobom szczególnie sprzyja jego moc. Urodzeni w nowiu Księżyca mają w sobie magię. Mogą sięgnąć po więcej niż inni. Sprawdź, o czym jeszcze świadczy urodzenie się nowiu.
Urodzeni w nowiu Księżyca mają w sobie magię. Mogą sięgnąć po więcej niż inni
Adobe Stock/IgorZh

Kolor Księżyca a zaćmienie

Kolory Księżyca mogą być bardzo różnorodne. W przypadku, gdy Luna przyjmuje bardzo ciemną, brunatną barwę, następuje zjawisko zaćmienia Księżyca. Wówczas wędrówka światła jest inna niż zazwyczaj, a Luna znajduje się w strefie cienia Ziemi. Promienie wysyłane przez Słońce najpierw przechodzą przez ziemską atmosferę i dopiero stamtąd trafiają do Księżyca i znów do Ziemi.

Nie jest to typowa sytuacja, ponieważ zazwyczaj światło słoneczne trafia od razu do Luny i dopiero stamtąd skierowane jest ku naszej planecie i przechodzi przez atmosferę. Ciemnoczerwony Księżyc jest więc wynikiem zmiany kierunku wędrówki promieni słonecznych.

Wpływ na kolor Księżyca mają także zanieczyszczenia, które trafiają z powierzchni Ziemi do unoszącej się nad nią warstwy gazowej. Zwykle ma to związek z klęskami żywiołowymi i zniszczeniem ogromnych obszarów naszej planety.

Kolor Księżyca i jego znaczenie

Kolor Księżyca zmienia się, a wpływ na to ma wiele czynników. Zwykle to, jaką przyjmuje barwę, da się wyjaśnić za pomocą wiedzy astronomicznej. Brunatny kolor lub bardzo ciemna czerwień to wynik zaćmienia Księżyca. W dawnych wierzeniach taka barwa zwiastowała wojnę i początek poważnych konfliktów.

Z kolei pomarańczowe i ogniste odcienie pojawiają się wówczas, gdy Luna znajduje się nisko nad horyzontem. Im wyżej wznosi się Księżyc, tym jego odcienie stają się coraz jaśniejsze i wpadają w żółte tonacje.

Jasny, biało-szary Księżyc jest wtedy, gdy znajduje się wysoko na niebie. Jest daleko od linii horyzontu. Niebezpieczną sytuacją jest ta, gdy Luna postrzegana jest przez ludzkie oko w kolorach zielonych lub niebieskich. Wówczas ma to związek z tym, że do atmosfery przedostały się gazy i wulkaniczne pyły. A więc na Ziemi doszło do erupcji wulkanu albo ogromnych pożarów. Ostatni raz Księżyc świecił tymi barwami w 1883 roku, gdy doszło do wybuchu wulkanu Krakatau.

Księżyc z perspektywy Ziemi przedstawia się w różnorodny sposób. Nie tylko jego barwa ulega zmianie. Sam kształt Srebrnego Globu nie zawsze jest taki sam. Ma to związek z fazami lunarnymi. Podczas pełni Księżyca widzimy cały okrąg, zaś kiedy nadejdzie nów, przestaje być widoczny na niebie.

Zobacz także:

Rytuały na bogactwo podczas pełni Księżyca: te 3 zaklęcia są jak "manna z nieba"

Rytuał na bogactwo podczas pełni Księżyca zapewni ci dostatek i spełni marzenia. Postępuj zgodnie z instrukcją i przygotuj się odpowiednio do ich wykonania, a już wkrótce będziesz cieszyć się przypływem gotówki bez żadnego ryzyka.
Rytuał na bogactwo podczas pełni Księżyca
Fot. Getty Images

Magiczne znaczenie kolorów Księżyca

W dawnych wierzeniach i legendach Lunie nadawano magiczne moce. Do tej pory symbol Księżyca kojarzony jest z tajemnicami ukrytymi w ludzkiej duszy. Łączy się go z podświadomością, intuicją, strefą emocji i mistycyzmem. Podczas pełni Księżyca odprawiane są rytuały, które mają zwiastować miłość, dobrobyt i szczęście.

Reklama

W pradawnych źródłach żółty Księżyc traktowany był jako ostrzeżenie. Zwiastował zagrożenia lub przełomowe momenty, po których nic nie było już tak, jak dawniej. Dla ludzi był to ważny znak, aby mieli się na baczności i nabrali odwagi do zmian. Z kolei zielony Księżyc w pradawnych przesłaniach niósł ze sobą nadzieję i wypełniał duszę spokojem. Pomagał oczyścić umysł i wspierał wyjście z choroby. Zupełnie inny był odbiór, gdy chodziło o czerwony kolor Luny. W takim przypadku był on utożsamiany z wielkim zagrożeniem, nadejściem wojny i zalaniem ziemi krwią. W czasach starożytnych czerwony Księżyc był oznaką gniewu bogów i rychłym nadejściem apokalipsy.

Reklama
Reklama
Reklama