Reklama

W tym artykule:

  1. Nowe Słońce na niebie
  2. Betelgeza - wybuch gwiazdy
Reklama

Portal deon.pl donosi, że za jakiś czas na niebie ukaże się zupełnie nowe Słońce. Będzie to jednak chwilowe zjawisko i nie zagrozi w żaden sposób promiennej gwieździe, którą doskonale znamy. Może natomiast przyćmić Księżyc. Wszystkiemu winna jest gwiazda o nazwie Betelgeza. Dlaczego to właśnie ona jest sprawczynią tego kosmicznego zamieszania?

Nowe Słońce na niebie

Wszystko to brzmi niezwykle tajemniczo, ale w rzeczywistości nie jest aż tak skomplikowane. Wystarczy nieco zagłębić się w historię kosmosu i zapoznać z najnowszymi badaniami naukowymi, aby przekonać się, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

Gdy obserwujemy niebo i dostrzegamy gwiazdozbiór Oriona, w oczy rzuca nam się jasny, czerwony punkt. To właśnie Betelgeza. Ta gwiazda liczy sobie zaledwie 10 milionów lat, ale jest tak duża, że nie ma wątpliwości co do jej rychłego wybuchu.

Portal spidersweb.pl donosi, że Betelgeza ma aż 764 razy większą średnicę niż Słońce, które liczy sobie 5 miliardów lat. Jest też 100 tysięcy razy jaśniejsza. Ta gwiazda jest nawet potężniejsza od największej planety w Układzie Słonecznym - Jowisza.

Według niektórych obserwacji jej jasność wzrosła o prawie 50 procent. Co więcej, jej cykl pulsacji skrócił się do około 200 dni - dwa razy szybciej niż normalnie. (...) Betelgeza może być bliska wybuchu supernowej - spektakularnej eksplozji, która kończy życie wielkich gwiazd - pisze portal spidersweb.pl.

Co to dla nas oznacza?

Zobacz także

Zobacz także:

Prognoza astrologiczna na wakacje 2023. Czeka nas lato pełne wrażeń i emocji

Za chwilę zaczyna się lato, a to oznacza, że przed nami wiele niezwykłych zjawisk astrologicznych. Przynajmniej tak mówi nam prognoza astrologiczna na wakacje 2023 roku. Sami zobaczcie, co wydarzy się w kosmosie i w jaki sposób wpłynie to na nas wszystkich.
Prognoza astrologiczna na wakacje 2023. Czeka nas lato pełne wrażeń i emocji
AdobeStock/icemanphotos

Betelgeza - wybuch gwiazdy

Tak spektakularny wybuch oczywiście będzie widoczny z Ziemi - nawet w ciągu dnia. W nocy z kolei blask wybuchającej gwiazdy jest w stanie przyćmić Księżyc. Spidersweb.pl donosi, że coś takiego ostatni raz było widoczne z naszej planety ponad 400 lat temu.

Całe zjawisko ma być widoczne z Ziemi przez około tydzień. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie będzie miało miejsce. Może się to wydarzyć za zaledwie kilka lat, ale też nawet za kilkaset lat. Naukowcy nie są jeszcze w stanie tego określić, ale pewne jest jedno - to zjawisko będzie fenomenalne i warte obserwacji.

Reklama

Zobacz także:

Czerwcowe Bootydy mają moc spełniania marzeń. Kiedy obserwować spadające gwiazdy?

Pod koniec czerwca możemy zaobserwować widowiskowe spadające gwiazdy, meteoryty z roju Bootydów. Podobno czerwcowe Bootydy mają wyjątkową moc spełniania marzeń. Sprawdź, kiedy dokładnie je podziwiać i jak korzystać z ich energii?
Czerwcowe Bootydy mają wielką moc
iStock/Anton Petrus
Reklama
Reklama
Reklama